Amelia - en to it_IT translation catalogue (3466 entries)

en: "Book now" Button Type
it_IT: Tipo di pulsante "Prenota ora"

en: "Go back" Button Type
it_IT: Tipo di pulsante "Torna indietro"

en: "I'm not a robot" checkbox
it_IT: Casella di controllo "Non sono un robot"

en: "Paying now" Button Type
it_IT: Tipo Pulsante Pannello

en: "Payment Method" View
it_IT: Visualizza "Metodo di Pagamento"

en: # of Hours in appointment
it_IT: # di Ore in appuntamento

en: # of appointments
it_IT: # di appuntamenti

en: # of bookings
it_IT: Numero di prenotazioni

en: 'Back' button style
it_IT: Stile del pulsante "Indietro"

en: 'Book' button style
it_IT: Stile del pulsante "Libro"

en: 'Book another' button style
it_IT: Stile del pulsante "Prenota un altro"

en: 'Book now' button style
it_IT: Stile del pulsante "Prenota ora"

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
it_IT: "Data e ora della prenotazione" imposta il limite in base al momento in cui viene effettuata la prenotazione, indipendentemente dalla data dell'appuntamento. "Data e ora dell'appuntamento" imposta il limite in base all'appuntamento stesso.

en: 'Bringing anyone with you' popup
it_IT: Popup "Porta qualcuno con te"

en: 'Cancel' button style
it_IT: Stile del pulsante "Annulla"

en: 'Change password' button style
it_IT: Stile del pulsante "Cambia password"

en: 'Close' button style
it_IT: Stile del pulsante "Chiudi"

en: 'Confirm' button style
it_IT: Stile del pulsante "Conferma"

en: 'Continue' button style
it_IT: Stile del pulsante "Continua"

en: 'Customer panel' button style
it_IT: Stile del pulsante "Pannello clienti"

en: 'Delete' button style
it_IT: Stile del pulsante "Elimina"

en: 'Filter' button style
it_IT: Stile del pulsante "Filtro"

en: 'Finish' button style
it_IT: Stile del pulsante "Fine"

en: 'Join waiting list' button style
it_IT: Stile del pulsante "Iscriviti alla lista d'attesa"

en: 'Learn more' button
it_IT: Pulsante "Ulteriori informazioni"

en: 'Learn more' button style
it_IT: Stile del pulsante "Ulteriori informazioni"

en: 'New Event' button style
it_IT: Stile del pulsante "Nuovo evento"

en: 'New appointment' button style
it_IT: Stile del pulsante "Nuovo appuntamento"

en: 'Read more' button style
it_IT: Stile del pulsante "Leggi tutto"

en: 'Save changes' button style
it_IT: Stile del pulsante "Salva modifiche"

en: 'Scan e-ticket' button
it_IT: Pulsante "Scansiona biglietto elettronico"

en: 'Send' button style
it_IT: Stile del pulsante "Invia"

en: 'Set password' button style
it_IT: Stile del pulsante "Imposta password"

en: 'Sign in' button style
it_IT: Stile del pulsante "Accedi"

en: 'View employee' button style
it_IT: Stile del pulsante "Visualizza dipendente"

en: 'View in package' button
it_IT: Pulsante "Visualizza nel pacchetto"

en: +more
it_IT: +altro

en: +{count} more
it_IT: +{count} altro

en: 1/1 width
it_IT: 1/1 larghezza

en: 1/2 width
it_IT: 1/2 larghezza

en: 10h
it_IT: 10ore

en: 10min
it_IT: 10 min

en: 11h
it_IT: 11ore

en: 12h
it_IT: 12ore

en: 12min
it_IT: 12 min

en: 15min
it_IT: 15 min

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 1 year
it_IT: 1 anno

en: 1h
it_IT: 1ora

en: 1h 30min
it_IT: 1 ora e 30min

en: 1min
it_IT: 1 min

en: 20min
it_IT: 20 min

en: 2 days
it_IT: 2 giorni

en: 2 weeks
it_IT: 2 settimane

en: 2 years
it_IT: Anni

en: 2h
it_IT: 2ore

en: 2min
it_IT: 2 min

en: 30min
it_IT: 30 min

en: 3 days
it_IT: 3 giorni

en: 3 months
it_IT: 3 mesi

en: 3 weeks
it_IT: 3 settimane

en: 3 years
it_IT: Anni

en: 3h
it_IT: 3ore

en: 45min
it_IT: 45 min

en: 4 days
it_IT: 4 giorni

en: 4 weeks
it_IT: 4 settimane

en: 4h
it_IT: 4ore

en: 5 days
it_IT: 5 giorni

en: 5min
it_IT: 5 min

en: 6 days
it_IT: 6 giorni

en: 6 months
it_IT: 6 mesi

en: 6h
it_IT: 6ore

en: 8h
it_IT: 8ore

en: 9h
it_IT: 9ore

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
it_IT: <p>Il plugin <strong>Amelia</strong> richiede PHP versione 5.5 o superiore.</p>

en: AM - Booking view
it_IT: AM - Vista Prenotazione

en: AM - Catalog Booking
it_IT: AM - Catalogo Prenotazioni

en: AM - Catalog view
it_IT: AM - Vista Catalogo

en: AM - Customer Panel
it_IT: AM - Pannello Clienti

en: AM - Employee Panel
it_IT: AM - Pannello Dipendenti

en: AM - Events Calendar Booking
it_IT: AM - Calendario eventi Prenotazioni

en: AM - Events List Booking
it_IT: Modulo di Prenotazione Lista Eventi

en: AM - Events view
it_IT: AM - Vista Eventi

en: AM - Search view
it_IT: AM - Vista Ricerca

en: AM - Step Booking
it_IT: AM - Fase di Prenotazione

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: API Key copied to clipboard.
it_IT: Chiave API copiata negli appunti.

en: API base URL:
it_IT: URL base API:

en: API setup
it_IT: Configurazione API

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
it_IT: Il deposito percentuale viene calcolato in base al prezzo totale della prenotazione. Un importo fisso può essere moltiplicato per il numero di persone o applicato come importo totale unico.

en: A server error occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore del server. Riprova più tardi.

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
it_IT: Una singola prenotazione può includere più partecipanti (posti).

en: About
it_IT: Informazioni

en: About Event
it_IT: Informazioni su questo Evento

en: About Package
it_IT: Infor Pacchetto

en: About Service
it_IT: Info Servizio

en: About event
it_IT: Informazioni sull'evento

en: About package
it_IT: Informazioni sul pacchetto

en: About service
it_IT: Informazioni sul servizio

en: About this Event
it_IT: Informazioni su questo Evento

en: About this event
it_IT: Informazioni su questo evento

en: Accent
it_IT: Accento

en: Accent text
it_IT: Testo accentato

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
it_IT: Accetta pagamenti per prenotazioni e servizi tramite PayPal.

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
it_IT: Accetta pagamenti senza interruzioni tramite il gateway di pagamento Mollie.

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
it_IT: Accetta pagamenti tramite Razorpay, ideale per le aziende indiane.

en: Access link
it_IT: Link di accesso

en: Access link success
it_IT: Accesso al link riuscito

en: Access your financial data in seconds
it_IT: Accedi ai tuoi dati finanziari in pochi secondi

en: Account ID
it_IT: ID Account

en: Action
it_IT: Azione

en: Action-based notification
it_IT: Notifica basata sull'azione

en: Action Triggered
it_IT: Azione attivata

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate with Envato
it_IT: Attiva con Envato

en: Activated with Envato
it_IT: Attivato con Envato

en: Activation
it_IT: Attivazione

en: Activation settings
it_IT: Impostazioni di attivazione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Attendee
it_IT: Aggiungi Partecipante

en: Add Break
it_IT: Aggiungi Pausa

en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi Coupon

en: Add Customer
it_IT: Aggiungi Cliente

en: Add Date
it_IT: Aggiungi Data

en: Add Date Range
it_IT: Aggiungi Intervallo Date

en: Add Day Off
it_IT: Aggiungi Giorno di Riposo

en: Add Extra
it_IT: Aggiungi Extra

en: Add Google Maps API Key to show Google static map on "Locations" page.
it_IT: Aggiungi l'API Key di Google Maps per mostrare la Google static map nella pagina "Locations".

en: Add Meta Pixel to track ad conversions and optimize marketing.
it_IT: Aggiungi Meta Pixel per monitorare le conversioni degli annunci e ottimizzare il marketing.

en: Add Period
it_IT: Aggiungi Periodo

en: Add Pricing Category
it_IT: Aggiungi una Categoria Prezzi

en: Add Special Day
it_IT: Aggiungi Giorno Speciale

en: Add Stripe address fields
it_IT: Aggiungi campi indirizzo Stripe

en: Add Webhook
it_IT: Aggiungi Webhook

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
it_IT: Aggiungi un codice di monitoraggio di Google Analytics alla tua pagina di prenotazione per ottenere informazioni dettagliate sul comportamento dei visitatori.

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
it_IT: Aggiungi un URL di reindirizzamento per i casi in cui un cliente tenta di prenotare una fascia oraria già occupata.

en: Add another account
it_IT: Aggiungi un altro account

en: Add appointment
it_IT: Aggiungi appuntamento

en: Add booking
it_IT: Aggiungi prenotazione

en: Add calendar
it_IT: Aggiungi calendario

en: Add category
it_IT: Aggiungi categoria

en: Add custom field
it_IT: Aggiungi campo personalizzato

en: Add custom notification
it_IT: Aggiungi notifica personalizzata

en: Add customer
it_IT: Aggiungi cliente

en: Add date range
it_IT: Aggiungi intervallo di date

en: Add day(s)
it_IT: Aggiungi giorno/i

en: Add day off
it_IT: Aggiungi giorno libero

en: Add duration
it_IT: Aggiungi durata

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
it_IT: Aggiungi elemento (pulsante, link...) ID, che caricherà manualmente il contenuto dello shortcode amelia

en: Add event
it_IT: Aggiungi evento

en: Add event attendees
it_IT: Aggiungi partecipanti all'evento

en: Add extra
it_IT: Aggiungi Extra

en: Add more Appointments
it_IT: Aggiungi più Appuntsamenti

en: Add more appointments
it_IT: Aggiungi altri appuntamenti

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
it_IT: Aggiungi più dipendenti al tuo sistema di prenotazione, gestisci i loro programmi e assegnali a servizi o eventi, semplificando l'espansione della tua attività e il coordinamento del tuo team.

en: Add option
it_IT: Aggiungi opzione

en: Add package
it_IT: Aggiungi pacchetto

en: Add period
it_IT: Aggiungi punto

en: Add pricing category
it_IT: Aggiungi categoria di prezzo

en: Add rule
it_IT: Aggiungi regola

en: Add services
it_IT: Aggiungi servizi

en: Add special day
it_IT: Aggiungi giorno speciale

en: Add to Calendar
it_IT: Aggiungi al Calendario

en: Add to calendar
it_IT: Aggiungi al calendario

en: Add tracking
it_IT: Aggiungi tracciamento

en: Add work hours
it_IT: Aggiungi ore di lavoro

en: Additional information
it_IT: Ulteriori informazioni

en: Additional people
it_IT: Persone aggiuntive

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: After
it_IT: Dopo

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
it_IT: Dopo l'attivazione dell'account, gli iscritti verranno creati come clienti in Amelia.

en: After with space
it_IT: Dopo con spazio

en: Agencies
it_IT: Agenzie

en: Alert content
it_IT: Contenuto dell'avviso

en: Alert message
it_IT: Messaggio di avviso

en: All
it_IT: Tutto

en: All Locations
it_IT: Tutte le Sedi

en: All Services
it_IT: Tutti i Servizi

en: All appointments are selected
it_IT: Tutti gli appuntamenti sono selezionati

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
it_IT: Tutti gli appuntamenti saranno programmati con lo stato selezionato qui.

en: All appointments will be selected later
it_IT: Tutti gli appuntamenti saranno selezionati in seguito

en: All assigned services
it_IT: Tutti i servizi assegnati

en: All bookings
it_IT: Media delle Prenotazioni

en: All customers
it_IT: Tutti i clienti

en: All employees
it_IT: Tutti i Dipendenti

en: All events
it_IT: Tutti gli eventi

en: All extras
it_IT: Tutti gli extra

en: All locations
it_IT: Tutte le posizioni

en: All packages
it_IT: Tutti i pacchetti

en: All services
it_IT: Tutti is servizi

en: All services are booked separately
it_IT: Tutti i servizi sono prenotati separatamente

en: All services are booked separately.
it_IT: Tutti i servizi sono prenotati separatamente.

en: All slots are selected
it_IT: Tutte le fasce orarie sono selezionate

en: All tickets have already been scanned
it_IT: Tutti i biglietti sono già stati scansionati

en: Allow additional people
it_IT: Consenti altre persone

en: Allow admin to book appointment at any time
it_IT: Consenti all'amministratore di prenotare un appuntamento in qualsiasi momento

en: Allow admin to book over an existing appointment
it_IT: Consenti all'amministratore di prenotare un appuntamento in qualsiasi momento

en: Allow booking above maximum capacity
it_IT: Consenti prenotazione oltre la capacità massima

en: Allow booking without a prior login
it_IT: Consenti prenotazione senza un precedente accesso

en: Allow bringing more people
it_IT: Consenti di portare più persone

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
it_IT: Consenti ai clienti di garantire le prenotazioni con pagamenti parziali.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
it_IT: Consenti a clienti e dipendenti di accedere rapidamente utilizzando il proprio account Facebook, rendendo il processo di login più veloce, semplice e sicuro.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
it_IT: Consenti a clienti e dipendenti di accedere rapidamente utilizzando il proprio account Google, rendendo il processo di login più veloce, semplice e sicuro.

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
it_IT: Consenti ai clienti di prenotare più servizi in un'unica transazione per un'esperienza semplificata.

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
it_IT: Consenti ai clienti di prenotare appuntamenti ricorrenti con frequenza personalizzabile.

en: Allow customers to cancel packages
it_IT: Consenti ai clienti di annullare i pacchetti

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
it_IT: Consenti al cliente di pagare tramite il Pannello Cliente

en: Allow customers to delete their profile
it_IT: Consenti ai clienti di eliminare il proprio profilo

en: Allow customers to pay full amount
it_IT: Consenti ai clienti di pagare l'intero importo

en: Allow customers to pay total appointment amount
it_IT: Consenti ai clienti di pagare l'importo totale dell'appuntamento

en: Allow customers to pay total event amount
it_IT: Consenti ai clienti di pagare l'importo totale dell'evento

en: Allow customers to reschedule their own appointments
it_IT: Consenti ai clienti di riprogrammare i propri appuntamenti

en: Allow customers to see other attendees
it_IT: Consenti ai clienti di vedere altri partecipanti

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire appuntamenti ed eventi con facilità. Personalizza i colori in base al tuo marchio e migliora l'usabilità.

en: Allow employees to manage customers
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire i clienti

en: Allow employees to manage their appointments
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire i propri appuntamenti

en: Allow employees to manage their days off
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire i propri giorni di ferie

en: Allow employees to manage their events
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire i propri eventi

en: Allow employees to manage their schedule
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire il proprio programma

en: Allow employees to manage their services
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire i propri servizi

en: Allow employees to manage their special days
it_IT: Consenti ai dipendenti di gestire i loro giorni speciali

en: Allow employees to view all customers
it_IT: Consenti ai dipendenti di visualizzare tutti i clienti

en: Allow multiple bookings per customer
it_IT: Consenti più prenotazioni per cliente

en: Allow payment via Payment Link
it_IT: Consenti pagamento tramite Link di Pagamento

en: Allow the same customer to book more than once
it_IT: Consenti allo stesso cliente di prenotare più di una volta

en: Allow the short description below the booking form to support Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
it_IT: Consenti alla breve descrizione sotto il modulo di prenotazione di supportare il plugin Amelia Booking e diffondere la notizia al riguardo.

en: Alpha sender ID
it_IT: ID mittente Alpha

en: Alpha sender ID can't be empty
it_IT: L'ID mittente Alpha non può essere vuoto

en: Already Paid
it_IT: Già pagato

en: Already have an account?
it_IT: Hai già un account?

en: Also cancel and delete future events
it_IT: Annulla ed elimina anche gli eventi futuri

en: Also cancel future events
it_IT: Annulla anche gli eventi futuri

en: Also delete future events
it_IT: Elimina anche gli eventi futuri

en: Also open future events
it_IT: Apri anche gli eventi futuri

en: Amelia - Booking Button
it_IT: Amelia - Pulsante di Prenotazione

en: Amelia - Booking view
it_IT: Amelia - Vista Prenotazione

en: Amelia - Catalog Booking
it_IT: Amelia - Catalogo Prenotazioni

en: Amelia - Catalog view
it_IT: Amelia - Vista Catalogo

en: Amelia - Customer Panel
it_IT: Amelia - Pannello Clienti

en: Amelia - Employee Panel
it_IT: Amelia - Pannello Dipendenti

en: Amelia - Events
it_IT: Amelia - Eventi

en: Amelia - Events Calendar
it_IT: Amelia - Calendario degli eventi

en: Amelia - Events List
it_IT: Amelia - Eventi

en: Amelia - Events List Button
it_IT: Amelia - Pulsante elenco eventi

en: Amelia - Search view
it_IT: Amelia - Vista Ricerca

en: Amelia - Step-By-Step Booking
it_IT: Amelia - Prenotazione Passo-Passo

en: Amelia Add to calendar page
it_IT: Amelia Aggiungi alla Pagina del Calendario

en: Amelia Events List Booking Settings
it_IT: Amelia Elenco eventi Impostazioni prenotazioni

en: Amelia Events List Booking Shortcode
it_IT: Amelia Elenco eventi Shortcode per prenotazioni

en: Amelia Profile Settings
it_IT: Impostazioni Profilo Amelia

en: Amelia Step Booking Settings
it_IT: Impostazioni Step Booking di Amelia

en: Amelia Step Booking Shortcode
it_IT: Shortcode Step Booking di Amelia

en: Amelia Users Settings
it_IT: Impostazioni Utenti Amelia

en: Amount
it_IT: Importo

en: An email with details of your booking has been sent to you.
it_IT: Ti è stata inviata un'email con i dettagli della tua prenotazione.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto. Riprova più tardi.

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Any Employee
it_IT: Qualsiasi Dipendente

en: Any Employee Option Visibility:
it_IT: Visibilità di qualsiasi Opzione per i Dipendenti:

en: Any Location
it_IT: Qualsiasi Sede

en: Apple Calendar
it_IT: Google Calendar

en: Apple Calendar (Personal)
it_IT: Calendario Apple (personale)

en: Apple Calendar setup
it_IT: Configurazione del calendario Apple

en: Application (client) ID
it_IT: ID Applicazione (client)

en: Application fee amount (%)
it_IT: Importo della quota di iscrizione (%)

en: Applied for all assigned services
it_IT: Applicato per tutti i servizi assegnati

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
it_IT: Applica le impostazioni "Chiusura prenotazioni" a tutti gli eventi ricorrenti

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
it_IT: Applica le impostazioni "Prenotazione aperta" a tutti gli eventi ricorrenti

en: Apply Changes to Events
it_IT: Applica modifiche agli eventi

en: Apply on
it_IT: Applica a

en: Apply this to all recurring events
it_IT: Applica questa opzione a tutti gli eventi ricorrenti

en: Apply to All Days
it_IT: Applica a Tutti i Giorni

en: Apply to all days
it_IT: Applicare a tutti i giorni

en: Apply to future recurring events
it_IT: Applica agli eventi ricorrenti futuri

en: Appointment
it_IT: Appuntamento

en: Appointment Canceled
it_IT: Appuntamento Cancellato

en: Appointment Date:
it_IT: Data Appuntamento:

en: Appointment ID
it_IT: ID Appuntamento

en: Appointment Info
it_IT: Informazioni Appuntamento

en: Appointment Repeats
it_IT: Ripetizioni dell'Appuntamento

en: Appointment booked
it_IT: Appuntamenti da prenotare

en: Appointment can't be rescheduled
it_IT: L'appuntamento non può essere riprogrammato

en: Appointment canceled
it_IT: Appuntamento cancellato

en: Appointment date
it_IT: Data dell'appuntamento

en: Appointment date & time
it_IT: Data e ora dell'appuntamento

en: Appointment deposit
it_IT: Deposito dell'appuntamento

en: Appointment details
it_IT: Dettagli dell'appuntamento

en: Appointment duration
it_IT: Durata dell'appuntamento

en: Appointment end time
it_IT: Ora di fine dell'appuntamento

en: Appointment has been created.
it_IT: L'appuntamento è stato creato.

en: Appointment has been deleted
it_IT: L'appuntamento è stato eliminato

en: Appointment has been deleted.
it_IT: L'appuntamento è stato cancellato.

en: Appointment has been rescheduled
it_IT: L'appuntamento è stato riprogrammato

en: Appointment has been saved
it_IT: L'appuntamento è stato salvato

en: Appointment has been updated.
it_IT: L'appuntamento è stato aggiornato.

en: Appointment information
it_IT: Informazioni sull'appuntamento

en: Appointment initial date
it_IT: Data iniziale dell'appuntamento

en: Appointment initial date & time
it_IT: Data e ora iniziali dell'appuntamento

en: Appointment initial end time
it_IT: Ora di inizio dell'appuntamento

en: Appointment initial start time
it_IT: Ora di inizio iniziale dell'appuntamento

en: Appointment is removed from the cart.
it_IT: L'appuntamento viene rimosso dal carrello.

en: Appointment management guide
it_IT: Guida alla gestione degli appuntamenti

en: Appointment not found.
it_IT: Appuntamento non trovato.

en: Appointment note
it_IT: Appuntamento

en: Appointment note has been updated.
it_IT: La nota sull'appuntamento è stata aggiornata.

en: Appointment notes
it_IT: Note sull'appuntamento

en: Appointment price
it_IT: Prezzo dell'appuntamento

en: Appointment repeats
it_IT: Appuntamenti ricorrenti

en: Appointment space name
it_IT: Nome dello spazio per gli appuntamenti

en: Appointment start time
it_IT: Ora di inizio dell'appuntamento

en: Appointment status
it_IT: Stato Appuntamento

en: Appointment status has been changed to
it_IT: Lo stato dell'appuntamento è stato modificato in

en: Appointment status has been updated.
it_IT: Lo stato dell'appuntamento è stato aggiornato.

en: Appointment title
it_IT: Titolo dell'appuntamento

en: Appointments
it_IT: Appuntamenti

en: Appointments booked
it_IT: Appuntamenti da prenotare

en: Appointments from the first package expire on:
it_IT: Gli appuntamenti dal primo pacchetto scadono il:

en: Appointments in this package
it_IT: Appuntamenti in questo pacchetto

en: Appointments in this service
it_IT: Appuntamenti in questo servizio

en: Appointments to book
it_IT: Appuntamenti da prenotare

en: Appointments waiting list
it_IT: Lista d'attesa appuntamenti

en: Approve appointment link
it_IT: Link per approvare l'appuntamento

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Are you sure? This action can't be undone.
it_IT: Sei sicuro? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to block this customer?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo cliente?

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare ed eliminare questo evento?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo appuntamento?

en: Are you sure you want to cancel this event?
it_IT: Sei sicuro di voler annulare questo evento?

en: Are you sure you want to cancel this package?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
it_IT: Sei sicura di voler cancellare la tua partecipazione?

en: Are you sure you want to close this event?
it_IT: Sei sicuro di voler chiudere questo evento?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il partecipante selezionato?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare i partecipanti selezionati?

en: Are you sure you want to delete these items?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questi elementi?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo appuntamento?

en: Are you sure you want to delete this block time?
it_IT: Vuoi rimuovere questa fascia oraria bloccata?

en: Are you sure you want to delete this category?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa categoria

en: Are you sure you want to delete this coupon?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo coupon?

en: Are you sure you want to delete this customer?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo cliente?

en: Are you sure you want to delete this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo dipendente?

en: Are you sure you want to delete this event?
it_IT: Sei sicuro dï voler eliminare questo evento?

en: Are you sure you want to delete this event booking?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa prenotazione?

en: Are you sure you want to delete this location?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa sede?

en: Are you sure you want to delete this notification?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa notifica?

en: Are you sure you want to delete this package?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to delete this package booking?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa prenotazione del pacchetto?

en: Are you sure you want to delete this resource?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa risorsa?

en: Are you sure you want to delete this service?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo servizio?

en: Are you sure you want to delete this tax?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo extra

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il tuo profilo? Perderai l'accesso a tutte le tue prenotazioni e l'accesso al pannello clienti.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
it_IT: Sei sicuto di voler duplicare questo appuntamento?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questa categoria?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo coupon?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo dipendente?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo evento?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questa sede?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questa risorsa?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo servizio?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo coupon?

en: Are you sure you want to hide this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo dipendente?

en: Are you sure you want to hide this event?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo evento?

en: Are you sure you want to hide this location?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questa sede?

en: Are you sure you want to hide this package?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo pacchetto?

en: Are you sure you want to hide this resource?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questa risorsa?

en: Are you sure you want to hide this service?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo servizio?

en: Are you sure you want to hide this tax?
it_IT: Sei sicuro di voler nascondere questo pacchetto?

en: Are you sure you want to open this event?
it_IT: Sei sicuro di voler aprire questo evento?

en: Are you sure you want to refund this payment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo pagamento?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le impostazioni del modulo?

en: Are you sure you want to show this coupon?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo coupon?

en: Are you sure you want to show this employee?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo dipendente?

en: Are you sure you want to show this event?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo evento?

en: Are you sure you want to show this location?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questa sede?

en: Are you sure you want to show this package?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to show this resource?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questa risorsa?

en: Are you sure you want to show this service?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo servizio?

en: Are you sure you want to show this tax?
it_IT: Sei sicuro di voler mostrare questo pacchetto?

en: Are you sure you want to skip the setup? Once skipped, the guided setup will no longer be available. All settings will need to be configured later.
it_IT: Sei sicuro di voler saltare la configurazione? Una volta saltata, la configurazione guidata non sarà più disponibile. Tutte le impostazioni dovranno essere configurate in un secondo momento.

en: Are you sure you want to unblock this customer?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo cliente?

en: Assigned
it_IT: Assegnato

en: Assigned Services
it_IT: Servizi Assegnati

en: Assigned employee full name
it_IT: Nome completo del dipendente assegnato

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Attachment upload path
it_IT: Percorso di caricamento degli allegati

en: Attendee
it_IT: Evento annullato dal partecipante

en: Attendee Asc
it_IT: Partecipante Asc

en: Attendee Desc
it_IT: Descrizione partecipante

en: Attendee code
it_IT: Codice partecipante

en: Attendee has been saved
it_IT: Il partecipante è stato salvato

en: Attendee have been deleted
it_IT: Il partecipante è stato eliminato

en: Attendee have not been deleted
it_IT: Il partecipante non è stato eliminato

en: Attendees
it_IT: Partecipanti

en: Attendees Allowed
it_IT: Codice partecipante

en: Attendees Export Format
it_IT: Formato di esportazione dei partecipanti

en: Attendees have been deleted
it_IT: I partecipanti saranno eliminati

en: Attendees have not been deleted
it_IT: I partecipanti non saranno eliminati

en: Auto-Reply Message
it_IT: Messaggio di risposta automatica

en: Auto-approve booking after payment
it_IT: Approvazione automatica della prenotazione dopo il pagamento

en: Auto-fill your details using:
it_IT: Compila automaticamente i tuoi dati utilizzando:

en: Automate communication with notifications triggered by booking status, time, or custom rules
it_IT: Automatizza la comunicazione con notifiche attivate dallo stato della prenotazione, dall'ora o da regole personalizzate

en: Automated invoices for a smoother payment experience
it_IT: Fatture automatizzate per un'esperienza di pagamento più fluida

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
it_IT: Calcola e applica automaticamente le imposte per una conformità senza problemi e una fatturazione accurata.

en: Automatically calculate and apply taxes to your services and events, ensuring accurate billing and hassle-free compliance with every transaction.
it_IT: Calcola e applica automaticamente le imposte ai tuoi servizi ed eventi, garantendo una fatturazione accurata e una conformità senza problemi per ogni transazione.

en: Automatically create Amelia Customer user
it_IT: Creare automaticamente l'utente Cliente Amelia

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
it_IT: Crea automaticamente Clienti Amelia da utenti WP

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
it_IT: Crea automaticamente riunioni Zoom per le prenotazioni e avvisa clienti e dipendenti.

en: Automatically generate invoices for every booking, making payments easier, more transparent, and fully streamlined for both you and your clients.
it_IT: Genera automaticamente le fatture per ogni prenotazione, rendendo i pagamenti più semplici, trasparenti e completamente ottimizzati sia per te che per i tuoi clienti.

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
it_IT: Aggiorna automaticamente lo stato della prenotazione su "Approvato" dopo che il pagamento è stato completato con successo tramite il link di pagamento.

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Available date background
it_IT: Data di disponibilità

en: Available date text
it_IT: Testo della data disponibile

en: Available from Pro license
it_IT: Immagini Disponibili

en: Available from Standard license
it_IT: Immagini Disponibili

en: Available from Starter license
it_IT: Immagini Disponibili

en: Available in Elite licence
it_IT: Disponibile nel pacchetto

en: Available in package
it_IT: Disponibile nel pacchetto

en: Avoid double-booking by automatically coordinating shared rooms, equipment, or tools
it_IT: Evita doppie prenotazioni coordinando automaticamente stanze condivise, attrezzature o strumenti

en: Away
it_IT: Assente

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back button
it_IT: Pulsante Indietro

en: Back to
it_IT: Torna a

en: Back to appointments
it_IT: Torna agli appuntamenti

en: Back to packages
it_IT: Torna ai Pacchetti

en: Back to recurring settings
it_IT: Mostra eventi ricorrenti

en: Background
it_IT: Contesto

en: Background Color
it_IT: Colore Sfondo

en: Background Gradient Angle
it_IT: Angolo di Sfumatura dello Sfondo

en: Background Gradient Color 1
it_IT: Colore Sfumatura dello Sfondo 1

en: Background Gradient Color 2
it_IT: Colore Sfumatura dello Sfondo 2

en: Badge color
it_IT: Colore del badge

en: Badge label
it_IT: Etichetta badge

en: Badges setup
it_IT: Configurazione dei badge

en: Balance
it_IT: Equilibrio

en: Base Price:
it_IT: Prezzo Base:

en: Basic
it_IT: Base

en: Beauty
it_IT: Bellezza

en: Before
it_IT: Prima

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
it_IT: Prima di abilitare l'opzione ricorrente, assicurati che tutti i campi obbligatori siano compilati, inclusi servizio, dipendente, data, ora e luogo (se applicabile).

en: Before with space
it_IT: Prima con lo spazio

en: Begins
it_IT: Inizia

en: Birthday
it_IT: Compleanno

en: Birthday greeting
it_IT: Auguri di compleanno

en: Block
it_IT: Blocco

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
it_IT: Blocca i tempi di prenotazione che si sovrappongono agli eventi impegnativi nel calendario Outlook del dipendente.

en: Block booking times that overlap with events in the employee’s Apple Calendar.
it_IT: Blocca le fasce orarie di prenotazione in conflitto con gli eventi nel Calendario Apple del dipendente.

en: Block customer
it_IT: Blocca cliente

en: Block time
it_IT: Blocca fascia oraria

en: Block time from calendars
it_IT: Blocca fasce orarie dai calendari sincronizzati

en: Block time has been added.
it_IT: Il blocco orario è stato aggiunto.

en: Block time has been deleted.
it_IT: Il blocco orario è stato eliminato.

en: Block time has been updated.
it_IT: Il blocco orario è stato aggiornato.

en: Body text
it_IT: Testo del corpo

en: Book
it_IT: Prenota

en: Book Appointment
it_IT: Prenota Appuntamento

en: Book Now
it_IT: Prenota Ora

en: Book Package
it_IT: Prenota Pacchetto

en: Book This Package
it_IT: Prenota Questo Pacchetto

en: Book This Service
it_IT: Prenota Questo Servizio

en: Book another
it_IT: Prenota ora

en: Book appointment
it_IT: Prenota un appuntamento

en: Book event
it_IT: Prenota evento

en: Book next appointment
it_IT: Prenota prossimo appuntamento

en: Book now
it_IT: Prenota ora

en: Book option on employee dialog
it_IT: Opzione libro nella finestra di dialogo dei dipendenti

en: Book package
it_IT: Pacchetto libri

en: Book subtab name
it_IT: Nome sottoscheda prenota

en: Book this event
it_IT: Prenota questo evento

en: Book this service
it_IT: Prenota questo servizio

en: Book time-based appointments with configurable durations, prices, and availability.
it_IT: Prenota appuntamenti basati sul tempo con durata, prezzi e disponibilità configurabili.

en: Booked
it_IT: Prenotato

en: Booked Appointments
it_IT: Appuntamenti Prenotati

en: Booked customer (full name, email, phone)
it_IT: Cliente prenotato (nome completo, e-mail, telefono)

en: Booking
it_IT: Prenotazione

en: Booking #{count}
it_IT: Prenotazione n.{count}

en: Booking Appointment
it_IT: Prenotazione Appuntamento

en: Booking Approved with Issues
it_IT: Prenotazione approvata con problemi

en: Booking Canceled
it_IT: Prenotazione cancellata

en: Booking Closes
it_IT: Prenotazioni Chiuse

en: Booking Closes Asc
it_IT: Chiusura prenotazioni Asc

en: Booking Closes Desc
it_IT: Chiusura prenotazioni Desc

en: Booking Confirmed
it_IT: Prenotazione confermata

en: Booking Details
it_IT: Dettagli della prenotazione

en: Booking Failed
it_IT: Prenotazione non riuscita

en: Booking Form
it_IT: Modulo Prenotazioni

en: Booking Forms 1.0
it_IT: Modulo Prenotazione 1.0

en: Booking ID
it_IT: Prenotazione

en: Booking Opens
it_IT: Prenotazioni Aperte

en: Booking Opens Asc
it_IT: Apertura prenotazioni Asc

en: Booking Opens Desc
it_IT: Apertura prenotazioni Desc

en: Booking Overview
it_IT: Panoramica della Prenotazione

en: Booking Processed
it_IT: Prenotazione elaborata

en: Booking Rejected
it_IT: Prenotazione rifiutata

en: Booking added
it_IT: Prenotazione aggiunta

en: Booking can't be canceled
it_IT: La prenotazione non può essere annullata

en: Booking canceled
it_IT: Prenotazione cancellata

en: Booking closes
it_IT: Le prenotazioni sono chiuse

en: Booking closes when event starts
it_IT: Le prenotazioni si chiuderanno all'inizio dell'evento

en: Booking date
it_IT: Data di prenotazione

en: Booking form on customer profile enabled
it_IT: Modulo di prenotazione sul profilo cliente abilitato

en: Booking form on employee profile enabled
it_IT: Modulo di prenotazione sul profilo del dipendente abilitato

en: Booking form tab enabled
it_IT: Scheda modulo di prenotazione abilitata

en: Booking form type
it_IT: Tipo di modulo di prenotazione

en: Booking form type on employee profile page
it_IT: Tipo di modulo di prenotazione nella pagina del profilo del dipendente

en: Booking has been updated.
it_IT: La prenotazione è stata aggiornata.

en: Booking invoice
it_IT: Fattura di prenotazione

en: Booking is canceled
it_IT: Prenotazione Annullata

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
it_IT: Impossibile disattivare il plugin. Riprova più tardi.

en: Booking is unavailable
it_IT: La prenotazione non è disponibile

en: Booking not found
it_IT: Nome della scheda di prenotazione

en: Booking not paid
it_IT: Prezzo della prenotazione

en: Booking on employee page tab name
it_IT: Prenotazione sulla scheda della pagina dei dipendenti

en: Booking opens
it_IT: Apertura delle prenotazioni

en: Booking opens immediately
it_IT: Le prenotazioni si apriranno immediatamente

en: Booking price
it_IT: Prezzo della prenotazione

en: Booking rescheduled
it_IT: Prenotazione riprogrammata

en: Booking source
it_IT: Fonte della prenotazione

en: Booking start
it_IT: Inizio prenotazione

en: Booking status changed
it_IT: Stato della prenotazione modificato

en: Booking status has been changed to
it_IT: Lo stato della prenotazione è stato modificato in

en: Booking tab name
it_IT: Nome della scheda di prenotazione

en: Booking time slots will depend on the service duration
it_IT: La prenotazione delle fasce orarie dipenderà dalla durata del servizio

en: Booking type
it_IT: Tipo di prenotazione

en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

en: Boost engagement by reaching clients instantly on a platform they use every day
it_IT: Aumenta il coinvolgimento raggiungendo i clienti istantaneamente su una piattaforma che utilizzano ogni giorno

en: Boost revenue with bundled service packages
it_IT: Aumenta i ricavi con pacchetti di servizi combinati

en: Boost revenue with valuable extras
it_IT: Aumenta i ricavi con preziosi extra

en: Boost team productivity with automated updates and fewer manual tasks.
it_IT: Aumenta la produttività del team con aggiornamenti automatici e meno attività manuali.

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Break Hours
it_IT: Orario Pausa

en: Breaks
it_IT: Pause

en: Bringing Anyone With You
it_IT: Porta Chiunque con Te

en: Bringing anyone with you
it_IT: Porta chiunque con te

en: Bringing anyone with you?
it_IT: Porterai qualcuno con te?

en: Buffer Time
it_IT: Tempo Extra

en: Buffer Time After: {value}
it_IT: Tempo di buffer dopo: {value}

en: Buffer Time Before: {value}
it_IT: Tempo di buffer prima: {value}

en: Buffer time after
it_IT: Tempo di buffer dopo

en: Buffer time before
it_IT: Tempo di buffer prima di

en: Build tailored forms across services, events, and customer profiles using custom fields. Capture exactly the details you need with checkboxes, text areas, and more, turning every booking and registration into a powerful intake process.
it_IT: Crea moduli personalizzati per servizi, eventi e profili dei clienti utilizzando campi personalizzati. Acquisisci esattamente i dettagli di cui hai bisogno con caselle di controllo, aree di testo e altro ancora, trasformando ogni prenotazione e registrazione in un potente processo di acquisizione.

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
it_IT: Raggruppa più appuntamenti o servizi a tariffe scontate per incoraggiare i clienti a prenotare di più.

en: Busy
it_IT: Occupato

en: Busy slots
it_IT: Slot occupati

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button Type
it_IT: Tipo Pulsante

en: Button style
it_IT: Stile pulsante

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
it_IT: Prenotando questa fascia oraria, prenoterai un appuntamento in aggiunta all'appuntamento di gruppo già esistente!

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
it_IT: Continuando, fisserai l'appuntamento in una fascia oraria in cui è già presente un altro appuntamento!

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
it_IT: Inserendo il proprio numero di telefono si accetta di ricevere messaggi tramite WhatsApp

en: Calculated
it_IT: Calcolato

en: Calculated package price
it_IT: Prezzo del pacchetto calcolato

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Camera not supported by this browser.
it_IT: Fotocamera non supportata da questo browser.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
it_IT: Autorizzazione fotocamera negata. Consenti l'accesso alla fotocamera e riprova.

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Cancel Appointment
it_IT: Annulla Appuntamento

en: Cancel Event
it_IT: Annulla Evento

en: Cancel Package
it_IT: Gestisci Pacchetti

en: Cancel and Delete
it_IT: Annulla ed elimina

en: Cancel appointment
it_IT: Annulla appuntamento

en: Cancel appointment link
it_IT: Link per annullare l'appuntamento

en: Cancel event
it_IT: Annulla evento

en: Cancel event link
it_IT: Annulla collegamento evento

en: Cancel following
it_IT: Annulla seguente

en: Cancel package
it_IT: Annulla pacchetto

en: Canceled
it_IT: Cancellato

en: Canceled By Admin
it_IT: Annullata dall'Amministratore

en: Canceled By Attendee
it_IT: Cancellato dal Partecipante

en: Canceled by admin
it_IT: Annullato dall'amministratore

en: Canceled by attendee
it_IT: Annullato dal partecipante

en: Cancellation Failed
it_IT: Annullamento non riuscito

en: Cancelled
it_IT: Cancellato

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Capacity:
it_IT: Capacità:

en: Card
it_IT: Tessera

en: Card color
it_IT: Colore della carta

en: Card content
it_IT: Contenuto della scheda

en: Card field
it_IT: Campo della scheda

en: Card number
it_IT: Numero della Carta

en: Card payment
it_IT: Pagamento con carta

en: Cards
it_IT: Tessere

en: Cards and buttons
it_IT: Schede e pulsanti

en: Carrier
it_IT: Vettore

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Cart appointments details
it_IT: Dettagli dell'appuntamento di gruppo

en: Cart description
it_IT: Descrizione dell'evento

en: Cart purchased
it_IT: Carrello acquistato

en: Catalog
it_IT: Catalogo

en: Catalog Booking
it_IT: Catalogo Prenotazione

en: Catalog Booking Form
it_IT: Modulo di Prenotazione Catalogo

en: Catalog Package
it_IT: Pacchetto Catalogo

en: Catalog Service
it_IT: Servizio Catalogo

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categories positions updated successfully.
it_IT: Posizioni delle categorie aggiornate con successo.

en: Categories sidebar
it_IT: Barra laterale delle categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Category ID
it_IT: ID categoria

en: Category Input Field
it_IT: Campo Input Sede

en: Category has been created.
it_IT: La categoria è stata creata.

en: Category has been deleted.
it_IT: La categoria è stata eliminata.

en: Category has been updated.
it_IT: La categoria è stata aggiornata.

en: Category name
it_IT: Nome della categoria

en: Centralize scheduling across all branches for clearer, simpler management
it_IT: Centralizza la pianificazione in tutti i rami per una gestione più chiara e semplice

en: Change Password
it_IT: Cambia Passord

en: Change colors
it_IT: Cambia colori

en: Change group status
it_IT: Modifica dello stato del gruppo

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Charge type
it_IT: Tipo di attivatore

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
it_IT: Controlla il nome del cliente per verificare la presenza di un'email esistente al momento della prenotazione

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
it_IT: Seleziona questa casella per generare un link di pagamento.<br> Per includerlo nella notifica, aggiungi il segnaposto del link di pagamento.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
it_IT: Seleziona questa casella di controllo se desideri che il cliente<br/>riceva un'email sull'appuntamento pianificato.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
it_IT: Seleziona questa casella di controllo se desideri che il cliente<br/>riceva un'email sull'appuntamento pianificato.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
it_IT: Seleziona questa opzione se desideri che<br> l'importo dell'acconto sia moltiplicato per il numero<br> di persone che i clienti aggiungono nella<br> sezione "Porta qualcuno con te".

en: Check this option if you want to create recurring appointments
it_IT: Seleziona questa opzione se desideri creare appuntamenti ricorrenti

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
it_IT: Seleziona questa opzione se vuoi che<br> i tuoi clienti abbiano la possibilità di scegliere<br> se pagare un intero importo<br> o solo un acconto. Se non selezionato,<br> i clienti avranno solo un acconto<br> come opzione di pagamento.

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
it_IT: Seleziona questa opzione se desideri che i tuoi clienti possano scegliere se pagare l'intero importo o solo un acconto. Se deselezionata, i clienti potranno pagare solo l'acconto durante il processo di prenotazione.

en: Check your email
it_IT: Inserisci la tua email

en: Checkbox
it_IT: Casella di Controllo

en: Checked in
it_IT: Controllato

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Choose Apple Calendar
it_IT: Scegli Calendario Apple

en: Choose Category
it_IT: Scegli Categoria

en: Choose Date and Time
it_IT: Scegli Data e Ora

en: Choose Package
it_IT: Scegli Pacchetto

en: Choose Service
it_IT: Scegli Servizio

en: Choose a Form
it_IT: Scegli un Modulo

en: Choose a currency that will be used for all price based settings.
it_IT: Scegli una valuta che verrà utilizzata per tutte le impostazioni relative ai prezzi.

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
it_IT: Scegli un modulo che desideri personalizzare. Il modulo Step-by-Step 2.0 è la versione nuova e migliorata che offre una migliore progettazione ed esperienza utente, nonché una migliore velocità.

en: Choose a group service
it_IT: Scegli un servizio di gruppo

en: Choose a time interval that will be used when defining all time based settings.
it_IT: Scegli un intervallo di tempo che verrà utilizzato per definire tutte le impostazioni basate sul tempo.

en: Choose date and time
it_IT: Scegli data e ora

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
it_IT: Scegli come Amelia suggerisce una data alternativa quando la data ricorrente selezionata non ha fasce orarie disponibili.

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
it_IT: Scegli come inviare i dati dei campi personalizzati nelle prenotazioni di gruppo.

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
it_IT: Scegli come gestire i pagamenti per gli appuntamenti ricorrenti. Se il pagamento viene riscosso solo per il primo appuntamento, gli appuntamenti rimanenti vengono pagati in loco.

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
it_IT: Scegli come possono essere prenotati gli appuntamenti ricorrenti. "Disabilitato" disattiva la prenotazione ricorrente, mentre "Tutti" consente ai clienti di scegliere tra le opzioni di ricorrenza disponibili.

en: Choose layout version
it_IT: Scegli Segnaposto

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
it_IT: Scegli il formato della fattura che verrà utilizzato nelle notifiche e nel pannello clienti.

en: Choose time you want to repeat appointment
it_IT: Scegli l'orario in cui desideri ripetere l'appuntamento

en: Choose when the repeating ends
it_IT: Scegli quando termina la ripetizione

en: Choose whether you want to manage services, events, or both.
it_IT: Scegli se desideri gestire servizi, eventi o entrambi.

en: Choosing layout of first step in step by step form
it_IT: Scelta del layout del primo passaggio nel modulo passo passo

en: Class
it_IT: Classe

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Clear filters
it_IT: Cancella filtri

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
it_IT: Fai clic su "Configura" per modificare il testo che apparirà quando questo segnaposto verrà utilizzato nelle notifiche.

en: Click + Service below to get started.
it_IT: Clicca su + Servizio qui sotto per iniziare.

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
it_IT: Clicca sul link di attivazione contenuto nell'e-mail che ti abbiamo inviato all'indirizzo

en: Click to upload
it_IT: Clicca per caricare

en: Client ID
it_IT: ID cliente

en: Client ID and secret
it_IT: ID cliente e segreto

en: Client Time:
it_IT: Orari del Cliente:

en: Client secret
it_IT: Segreto cliente

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close Event
it_IT: Chiudi evento

en: Close Event after certain minimum is reached
it_IT: Chiudi Evento dopo il raggiungimento di un determinato minimo

en: Close event when minimum capacity is reached
it_IT: Chiudi evento quando viene raggiunta la capacità minima

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Closes at
it_IT: Chiude a

en: Closes on
it_IT: Chiude su

en: Closes on:
it_IT: Si Chiude in:

en: Code
it_IT: Codice

en: Collapse all
it_IT: Chiudi tutto

en: Collapse menu
it_IT: Comprimi Menu

en: Collect the information your business truly needs
it_IT: Raccogli le informazioni di cui la tua azienda ha veramente bisogno

en: Color
it_IT: Colore

en: Colors
it_IT: Colori

en: Colors & Fonts
it_IT: Colori & Fonts

en: Comma-dot
it_IT: Virgola-punto

en: Comma (,)
it_IT: Virgola (,)

en: Company
it_IT: Azienda

en: Company Days off
it_IT: Giorni di Riposo Aziendali

en: Company Email:
it_IT: Email dell'azienda

en: Company Phone:
it_IT: Telefono dell'azienda

en: Company VAT number
it_IT: Partita IVA aziendale

en: Company address
it_IT: Indirizzo dell'azienda

en: Company days off
it_IT: Giorni di chiusura aziendale

en: Company email
it_IT: Email dell'azienda

en: Company name
it_IT: Nome dell'azienda

en: Company phone
it_IT: Telefono dell'azienda

en: Company website
it_IT: Sito web dell'azienda

en: Compared to previous range
it_IT: Rispetto alla gamma precedente

en: Complete booking with payment
it_IT: Completa la prenotazione con il pagamento

en: Complete booking without payment
it_IT: Prenotazione completa senza pagamento

en: Completed
it_IT: Completato

en: Configuration
it_IT: Configurazione

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure notifications for waiting list updates
it_IT: Configura le notifiche per gli aggiornamenti della lista d'attesa

en: Configure placeholder
it_IT: Configura Segnaposto

en: Configure the cart appointments details placeholder.
it_IT: Configura il segnaposto dei dettagli degli appuntamenti nel carrello.

en: Configure the group appointment details placeholder.
it_IT: Configura il segnaposto dei dettagli dell'appuntamento di gruppo.

en: Configure the group event details placeholder.
it_IT: Configura il segnaposto dei dettagli dell'evento di gruppo.

en: Configure the package appointments details placeholder.
it_IT: Configura il segnaposto dei dettagli degli appuntamenti del pacchetto.

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
it_IT: Configura il segnaposto dei dettagli degli appuntamenti ricorrenti.

en: Configure waiting list for appointments
it_IT: Configura la lista d'attesa per gli appuntamenti

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Congratulations
it_IT: Congratulazioni

en: Congratulations!
it_IT: Congratulazioni!

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
it_IT: Connetti le API senza sforzo per flussi di lavoro fluidi e integrati.

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
it_IT: Collega i calendari Apple per sincronizzare i tuoi eventi personali e professionali con quelli dei tuoi dipendenti.

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
it_IT: Collega Google Calendars per sincronizzare i tuoi eventi personali e professionali con quelli dei tuoi dipendenti.

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
it_IT: Collega i calendari Outlook per sincronizzare i tuoi eventi personali e professionali con quelli dei tuoi dipendenti.

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
it_IT: Collega i calendari dei dipendenti, gli strumenti per le riunioni e altre integrazioni per mantenere gli orari perfettamente sincronizzati e garantire una comunicazione fluida all'interno dell'intero team.

en: Connect to Apple Calendar
it_IT: Connettiti al calendario Apple

en: Connect to your personal Apple Calendar
it_IT: Connettiti al tuo calendario Apple personale

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
it_IT: Connettiti alle app web per automatizzare la messaggistica e inviare aggiornamenti a URL personalizzati.

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
it_IT: Collega il tuo Google Calendar qui in modo che, una volta programmato l'appuntamento,<br/>possa essere aggiunto<br/>automaticamente al tuo Google Calendar.

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
it_IT: Collega il tuo account Zoom personale per ospitare riunioni e chat virtuali.

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
it_IT: Il collegamento al calendario Apple non è disponibile. Contatta un amministratore per assistenza.

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
it_IT: Il collegamento a Google Calendar non è disponibile. Contatta un amministratore per assistenza.

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
it_IT: Il collegamento al calendario di Outlook non è disponibile. Contatta un amministratore per assistenza.

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
it_IT: Il collegamento a Stripe non è disponibile. Contatta un amministratore per assistenza.

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
it_IT: Il collegamento a Zoom non è disponibile. Contatta un amministratore per assistenza.

en: Consulting
it_IT: Consulenza

en: Contact message
it_IT: Messaggio di contatto

en: Contact support.
it_IT: Contatta l'assistenza.

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content Text Color
it_IT: Colore Testo del Contenuto

en: Content area
it_IT: Area contenuti

en: Content placeholders
it_IT: Segnaposto di contenuto

en: Continue
it_IT: Continua

en: Continue Booking
it_IT: Continua Prenotazione

en: Continue setup
it_IT: Continua la configurazione

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
it_IT: Copia subito la tua chiave API, poiché non sarà più visibile.

en: Cost
it_IT: Costo

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
it_IT: Impossibile eliminare la categoria. Questa categoria offre servizi disponibili per la prenotazione nel pacchetto acquistato.

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
it_IT: Impossibile eliminare la categoria. Questa categoria contiene servizi con un appuntamento futuro {count}. | Impossibile eliminare la categoria. Questa categoria contiene servizi con appuntamenti futuri {count}.

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
it_IT: Impossibile eliminare il servizio. Questo servizio ha un {count} e prenotazione in futuro. | Impossibile eliminare il servizio. Questo servizio ha {count} i prenotazioni in futuro.

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
it_IT: Impossibile eliminare l'utente. Questo utente ha un appuntamento {count} in futuro. | Impossibile eliminare l'utente. Questo utente ha {count} appuntamenti in futuro.

en: Count Once
it_IT: Conta una volta

en: Count per Person
it_IT: Conteggio per persona

en: Count time from
it_IT: Conta il tempo da

en: Country
it_IT: Importo

en: Counts one primary customer plus any additional people they add.
it_IT: Conta un cliente principale più eventuali persone aggiuntive da lui aggiunte.

en: Counts the total number of people entered, including the primary customer.
it_IT: Conta il numero totale di persone inserite, compreso il cliente principale.

en: Coupon
it_IT: Buono sconto

en: Coupon Details
it_IT: Dettagli coupon

en: Coupon Limit Reached
it_IT: Limite di Coupon Raggiunto

en: Coupon code
it_IT: Coupon

en: Coupon field
it_IT: Campo coupon

en: Coupon has been created.
it_IT: Il coupon è stato creato.

en: Coupon has been deleted.
it_IT: Il coupon è stato eliminato.

en: Coupon has been hidden.
it_IT: Il coupon è stato nascosto.

en: Coupon has been updated.
it_IT: Il coupon è stato aggiornato.

en: Coupon is now visible.
it_IT: Il coupon è ora visibile.

en: Coupon limit reached
it_IT: Limite coupon raggiunto

en: Coupon needs to have discount or deduction
it_IT: Il coupon deve avere uno sconto o una detrazione

en: Coupon segment
it_IT: Segmento coupon

en: Coupons
it_IT: Coupon

en: Coupons overview
it_IT: Panoramica dei coupon

en: Coupons setup
it_IT: Configurazione dei coupon

en: Create Amelia Customers
it_IT: Crea Cliente

en: Create Amelia Employees
it_IT: Crea Dipendenti Amelia

en: Create Appointments list
it_IT: Lista Pacchetto Appuntamenti

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
it_IT: Creare dipendenti da utenti WP con il ruolo di dipendente Amelia

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
it_IT: Creare dipendenti da utenti WP con il ruolo di dipendente Amelia

en: Create New
it_IT: Crea Nuovo

en: Create New Tag
it_IT: Crea nuovo tag

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
it_IT: Crea un codice coupon che i clienti possono inserire durante la prenotazione per ottenere uno sconto.

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
it_IT: Crea e gestisci eventi ricorrenti con programmi personalizzabili per maggiore flessibilità e praticità.

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
it_IT: Crea notifiche personalizzate che si attivano in base allo stato della prenotazione o ai promemoria di pianificazione, tenendo informati clienti e dipendenti al momento giusto.

en: Create employee
it_IT: Crea dipendente

en: Create event
it_IT: Crea evento

en: Create meetings for pending appointments
it_IT: Crea riunioni per gli appuntamenti in sospeso

en: Create new
it_IT: Crea nuovo

en: Create new badge
it_IT: Crea nuovo badge

en: Create new tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
it_IT: Crea automaticamente aule online per ogni appuntamento o evento prenotato.

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
it_IT: Crea risorse come sale o sedie che possono essere condivise tra servizi, sedi e dipendenti.

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
it_IT: Crea sale, attrezzature o altre risorse che possono essere condivise tra dipendenti, servizi o sedi, assicurandoti che i clienti vedano solo le fasce orarie in cui tutto ciò di cui hanno bisogno è realmente disponibile.

en: Create scheduled events with fixed dates, prices and capacities.
it_IT: Crea eventi programmati con date, prezzi e capienze fissi.

en: Create service
it_IT: Crea servizio

en: Create spaces for pending appointments
it_IT: Crea area per gli appuntamenti in sospeso

en: Create unique coupon codes that customers can redeem during booking-offer discounts or even free appointments to boost engagement, satisfaction, and sales.
it_IT: Crea codici coupon univoci che i clienti possono riscattare durante la prenotazione per ottenere sconti o persino appuntamenti gratuiti, al fine di aumentare il coinvolgimento, la soddisfazione e le vendite.

en: Created On
it_IT: Creato Il

en: Created on
it_IT: Creato il

en: Credit Card
it_IT: Carta di Credito

en: Credit minimum to send reminder
it_IT: Credito minimo per inviare un promemoria

en: Credit or debit card:
it_IT: Carta di Credito o di Debito:

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Current Password
it_IT: Password Corrente:

en: Current password
it_IT: Password attuale

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
it_IT: Non sono consentiti adeguamenti personalizzati/regolari dei prezzi per eventi con partecipanti confermati.

en: Custom Address
it_IT: Indirizzo Personalizzato

en: Custom Color
it_IT: Colori Personalizzati

en: Custom Duration & Pricing
it_IT: Durata & Prezzo Personalizzati

en: Custom Field
it_IT: Campo Personalizzato

en: Custom Fields
it_IT: Campi Personalizzati

en: Custom Pricing
it_IT: Prezzo Personalizzato

en: Custom address
it_IT: Indirizzo personalizzato

en: Custom currency symbol
it_IT: Simbolo valuta personalizzato

en: Custom field
it_IT: Campo personalizzato

en: Custom field has been added
it_IT: Il campo personalizzato è stato aggiunto

en: Custom field has been deleted.
it_IT: Il campo personalizzato è stato eliminato.

en: Custom field has been saved
it_IT: Il campo personalizzato è stato salvato

en: Custom fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom fields delivery
it_IT: Consegna dei campi personalizzati

en: Custom fields have been updated.
it_IT: I campi personalizzati sono stati aggiornati.

en: Custom fields setup
it_IT: Configurazione dei campi personalizzati

en: Custom font family
it_IT: Famiglia di caratteri personalizzata

en: Custom notification
it_IT: Notifica personalizzata

en: Custom notifications
it_IT: Notifiche personalizzate

en: Custom pricing
it_IT: Prezzi personalizzati

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
it_IT: I posti a prezzo personalizzato avranno la precedenza sul valore massimo consentito dei posti.

en: Custom range
it_IT: Intervallo personalizzato

en: Custom service duration
it_IT: Durata del servizio personalizzato

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer(s)
it_IT: Cliente(i)

en: Customer Asc
it_IT: Cliente Asc

en: Customer Desc
it_IT: Descrizione cliente

en: Customer Panel
it_IT: Pannello Clienti

en: Customer Panel Page URL
it_IT: URL Pagina Pannello Clienti

en: Customer Profile
it_IT: Profilo Cliente

en: Customer configuration
it_IT: Configurazione cliente

en: Customer details
it_IT: Dettagli del cliente

en: Customer email
it_IT: Email del cliente

en: Customer filter
it_IT: Filtro clienti

en: Customer first name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer full name
it_IT: Nome completo del cliente

en: Customer has already booked this appointment
it_IT: Hai già prenotato questo appuntamento

en: Customer has been blocked.
it_IT: Il cliente è stato bloccato.

en: Customer has been created.
it_IT: Il cliente è stato creato.

en: Customer has been deleted.
it_IT: Il cliente è stato eliminato.

en: Customer has been unblocked.
it_IT: Il cliente è stato sbloccato.

en: Customer has been updated.
it_IT: Il cliente è stato aggiornato.

en: Customer information
it_IT: Informazioni sul cliente

en: Customer last name
it_IT: Cognome del cliente

en: Customer name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer note
it_IT: Note sul cliente

en: Customer note has been added.
it_IT: È stata aggiunta una nota del cliente.

en: Customer note has been updated.
it_IT: La nota del cliente è stata aggiornata.

en: Customer panel
it_IT: Pannello clienti

en: Customer panel access link
it_IT: Link di accesso al pannello clienti

en: Customer phone
it_IT: Telefono del cliente

en: Customer plus additional people
it_IT: Cliente più altre persone

en: Customer setup
it_IT: Configurazione cliente

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
it_IT: Il cliente verrà reindirizzato a questo URL una volta fissato l'appuntamento.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
it_IT: Il cliente verrà reindirizzato a questo URL una volta fissato l'appuntamento.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
it_IT: Il cliente verrà reindirizzato a questo URL una volta elaborato il pagamento dal link.

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Customers detected in file:
it_IT: Clienti rilevati nel file:

en: Customers imported from file:
it_IT: Clienti importati dal file:

en: Customers in Waiting list
it_IT: Clienti in lista d'attesa

en: Customers will be redirected to this URL after booking an event.
it_IT: I clienti saranno reindirizzati a questo URL dopo aver prenotato un evento.

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
it_IT: I clienti saranno reindirizzati a questo URL dopo aver fissato un appuntamento.

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
it_IT: I clienti saranno reindirizzati a questo URL dopo aver completato il pagamento.

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Customize every interaction by gathering the right information for services, events, and customer records
it_IT: Personalizza ogni interazione raccogliendo le informazioni giuste per servizi, eventi e registrazioni dei clienti

en: Customize offerings to match specific services and meet diverse client needs
it_IT: Personalizza le offerte in base a servizi specifici e soddisfa le diverse esigenze dei clienti

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Daily occupancy
it_IT: Occupazione giornaliera

en: Danger button background color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante Pericolo

en: Danger button text color
it_IT: Colore del testo del pulsante Pericolo

en: Dark Theme
it_IT: Tema scuro

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Data that remains unchanged:
it_IT: Dati che rimangono invariati:

en: Data to be updated:
it_IT: Dati da aggiornare:

en: Date
it_IT: Data

en: Date:
it_IT: Data:

en: Date & Time
it_IT: Data & Ora

en: Date & time
it_IT: Data e ora

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
it_IT: Data e orari dell'evento con link per partecipare a Lesson Space

en: Date Asc
it_IT: Data Asc

en: Date Desc
it_IT: Data Desc

en: Date Picker
it_IT: Selettore di data

en: Date Purchased Asc
it_IT: Data di acquisto Asc

en: Date Purchased Desc
it_IT: Data di acquisto Descrizione

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
it_IT: Gli Intervalli di Date non stabiliti utilizzeranno il prezzo predefinito dalla categoria tickets.

en: Date and Time
it_IT: Data e Ora

en: Date and time
it_IT: Data e ora

en: Date of Birth
it_IT: Data di Nascita

en: Date of birth
it_IT: Data di nascita

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
it_IT: La data di nascita deve essere nello stesso formato scelto nelle impostazioni di WP. Se si utilizza un formato di data con virgola, le date devono essere racchiuse tra virgolette.

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
it_IT: Periodi di date dell'evento con link di partecipazione a Lesson Space

en: Date picker
it_IT: Selettore data

en: Date purchased
it_IT: Data di acquisto

en: Date range
it_IT: Intervallo Date

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
it_IT: Gli intervalli di date non definiti utilizzeranno il prezzo predefinito della categoria del biglietto.

en: Dates:
it_IT: Date:

en: Day
it_IT: Giorno

en: Day Off
it_IT: Giorni di Riposo

en: Day Off name
it_IT: Nome dei Giorni di Riposo

en: Day of the Week
it_IT: Data e periodo dell'evento

en: Day of the week
it_IT: Giorno della settimana

en: Day off name
it_IT: Nome del giorno festivo

en: Days
it_IT: Giorni

en: Days Off
it_IT: Giorni di Riposo

en: Days off
it_IT: Giorni di riposo

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
it_IT: Gentile %customer_full_name%, grazie per aver scelto la nostra azienda, %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
it_IT: Gentile <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Grazie per aver scelto la nostra azienda, <br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
it_IT: Detrazione

en: Deduction Asc
it_IT: Deduzione Asc

en: Deduction Desc
it_IT: Deduzione Desc

en: Default Label
it_IT: Etichetta di Default

en: Default Square location
it_IT: Posizione predefinita del quadrato

en: Default appointment status
it_IT: Stato predefinito dell'appuntamento

en: Default back end page
it_IT: Pagina back-end predefinita

en: Default language
it_IT: Lingua di default

en: Default location
it_IT: Posizione predefinita

en: Default number of items per page on the back end
it_IT: Numero predefinito di elementi per pagina nel back-end

en: Default number of items per page on the front end
it_IT: Numero predefinito di elementi per pagina sul front-end

en: Default page
it_IT: Pagina predefinita

en: Default payment method
it_IT: Metodo di pagamento predefinito

en: Default phone country code
it_IT: Prefisso telefonico predefinito del paese

en: Default time slot step
it_IT: Intervallo di tempo predefinito

en: Define how far into the future customers can book appointments.
it_IT: Definisci fino a quanto tempo in futuro i clienti possono prenotare appuntamenti.

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
it_IT: Definisci il numero massimo di utilizzi per cliente. Una volta raggiunto il limite, il coupon non sarà più valido per quel cliente.

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
it_IT: Definisci il tempo prima dell'appuntamento durante il quale i clienti non possono prenotare.

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
it_IT: Definisci il tempo prima dell'appuntamento durante il quale i clienti non possono annullare.

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
it_IT: Definisci il tempo prima dell'appuntamento durante il quale i clienti non possono riprogrammare.

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
it_IT: Definisci il numero totale di utilizzi consentiti per questo coupon. Una volta raggiunto il limite, il coupon diventa inattivo.

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
it_IT: Definire quali funzionalità saranno richieste durante la creazione di un account connesso a Express

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
it_IT: Definisce la lingua utilizzata per le notifiche inviate a questo cliente per le prenotazioni create dal pannello amministrativo o dal pannello dei dipendenti. Se in una prenotazione precedente è stata utilizzata una lingua supportata, questa verrà selezionata automaticamente; in caso contrario, è possibile impostarla manualmente.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Amelia content
it_IT: Elimina il contenuto di Amelia

en: Delete Event
it_IT: Elimina Evento

en: Delete Notification
it_IT: Elimina notifica

en: Delete Package Booking
it_IT: Elimina prenotazione pacchetto

en: Delete Period
it_IT: Seleziona Periodo di Ripetizione

en: Delete appointment
it_IT: Elimina appuntamento

en: Delete block time
it_IT: Elimina blocco orario

en: Delete booking
it_IT: Elimina prenotazione

en: Delete category
it_IT: Elimina categoria

en: Delete coupon
it_IT: Elimina coupon

en: Delete custom field
it_IT: Elimina campo personalizzato

en: Delete customer
it_IT: Elimina cliente

en: Delete employee
it_IT: Elimina dipendente

en: Delete event booking
it_IT: Elimina prenotazione evento

en: Delete following
it_IT: Elimina seguente

en: Delete location
it_IT: Elimina posizione

en: Delete package
it_IT: Elimina pacchetto

en: Delete profile
it_IT: Elimina profilo

en: Delete resource
it_IT: Elimina risorsa

en: Delete service
it_IT: Elimina servizio

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
it_IT: Elimina tabelle, ruoli, file e impostazioni una volta eliminato il plugin Amelia.

en: Delete tax
it_IT: Elimina imposta

en: Deliver a smoother booking experience by showing customers only real, available time slots
it_IT: Offri un'esperienza di prenotazione più fluida mostrando ai clienti solo le fasce orarie realmente disponibili.

en: Deliver personalized messages tailored to your business tone, branding, and workflow
it_IT: Invia messaggi personalizzati su misura per il tono, il marchio e il flusso di lavoro della tua azienda.

en: Delivered
it_IT: Consegnato

en: Deposit
it_IT: Acconto

en: Deposit Payment
it_IT: Pagamento Acconto

en: Deposit amount
it_IT: Importo Acconto

en: Deposit only
it_IT: Solo acconto

en: Deposit payment
it_IT: Pagamento del deposito

en: Deposit type
it_IT: Tipo di Acconto

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description:
it_IT: Descrizione:

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Details changed
it_IT: Dettagli modificati

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
it_IT: Non hai ricevuto l'e-mail? Controlla il tuo filtro antispam o

en: Direct charge
it_IT: Pagina di Reindirizzamento

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
it_IT: Disattiva questa opzione per consentire solo ai singoli clienti di prenotare appuntamenti di gruppo, senza la possibilità di portare altre persone.

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discard
it_IT: Scarta

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Disconnect Employee
it_IT: Disconnetti dipendente

en: Disconnect account
it_IT: Disconnetti account

en: Disconnect employee account
it_IT: Disconnetti account dipendente

en: Disconnect from Apple
it_IT: Disconnetti

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Discount Asc
it_IT: Sconto Asc

en: Discount Desc
it_IT: Sconto Desc

en: Discount (%)
it_IT: Sconto (%)

en: Discount type
it_IT: Tipo di sconto

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
it_IT: Visualizza i moduli e i pannelli di prenotazione Amelia sui profili dei membri BuddyBoss.

en: Display Field:
it_IT: Visualizza Campo:

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
it_IT: Visualizza gli eventi in una vista calendario, consentendo ai clienti di sfogliare, cercare e prenotare direttamente. Un ottimo modo per evidenziare i prossimi eventi in un formato interattivo.

en: Do you want to cancel following events?
it_IT: Vuoi annullare i seguenti eventi?

en: Do you want to cancel this purchase?
it_IT: Vuoi annullare questo acquisto?

en: Do you want to delete following canceled events?
it_IT: Vuoi eliminare i seguenti eventi annullati?

en: Do you want to delete this appointment?
it_IT: Vuoi cancellare questo appuntamento?

en: Do you want to open following events?
it_IT: Vuoi aprire i seguenti eventi?

en: Do you want to repeat this appointment?
it_IT: Vuoi ripetere questo appuntamento?

en: Do you want to update following events?
it_IT: Vuoi aggiornare i seguenti eventi?

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Don't Import
it_IT: Non importare

en: Don't have an account?
it_IT: Non hai un account?

en: Don't send reminders within the selected time
it_IT: Non inviare promemoria entro il tempo selezionato

en: Don't suggest alternatives
it_IT: Non suggerire alternative

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
it_IT: Non utilizzare l'opzione Modalità testo se nella descrizione è già presente codice HTML, poiché una volta abilitata questa opzione i tag HTML esistenti potrebbero andare persi.

en: Dot-comma
it_IT: Punto e virgola

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download Invoice
it_IT: Download .csv

en: Download PDF
it_IT: Download .csv

en: Download PDF Invoice
it_IT: Download .csv

en: Download XML
it_IT: Download .csv

en: Download XML Invoice
it_IT: Download .csv

en: Download .csv
it_IT: Scarica .csv

en: Download invoice
it_IT: Scarica fattura

en: Download your customer list instantly for reporting, marketing, or external system use, making data management faster and more convenient than ever.
it_IT: Scarica immediatamente l'elenco dei tuoi clienti per la creazione di report, attività di marketing o utilizzo in sistemi esterni, rendendo la gestione dei dati più veloce e comoda che mai.

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
it_IT: Trascina per riorganizzare le colonne e/o scegliere quali visualizzare.

en: Drive bookings with irresistible coupon offers
it_IT: Aumenta le prenotazioni con offerte coupon irresistibili

en: Drop file here or click to upload
it_IT: Trascina il file qui o fai clic per caricarlo

en: Drop files here or click to upload
it_IT: Trascina i file qui o clicca per caricarli

en: Dropdown Color
it_IT: Colore del Menu a Discesa

en: Dropdown Text Color
it_IT: Colore del Testo del Menu a Discesa

en: Dropdown layout
it_IT: Colore del Menu a Discesa

en: Dropdowns
it_IT: Menu a Discesa

en: Due
it_IT: Dovuto

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate Event
it_IT: Duplica Evento

en: Duplicate appointment
it_IT: Appuntamento duplicato

en: Duplicate category
it_IT: Categoria duplicata

en: Duplicate coupon
it_IT: Coupon duplicato

en: Duplicate employee
it_IT: Dipendente duplicato

en: Duplicate fields are not allowed.
it_IT: Non sono ammessi campi duplicati.

en: Duplicate location
it_IT: Posizione duplicata

en: Duplicate package
it_IT: Pacchetto duplicato

en: Duplicate resource
it_IT: Risorsa duplicata

en: Duplicate service
it_IT: Servizio duplicato

en: Duration
it_IT: Durata

en: Duration:
it_IT: Durata:

en: Duration Asc
it_IT: Durata Asc

en: Duration Desc
it_IT: Durata Desc

en: E-Ticket Scanner
it_IT: Nome Ticket

en: E-Tickets
it_IT: Tickets

en: E-ticket
it_IT: Biglietto elettronico

en: E-ticket QR code
it_IT: Codice QR del biglietto elettronico

en: E-ticket scanner
it_IT: Scanner per biglietti elettronici

en: Each:
it_IT: Ogni:

en: Each spot counts as one attendee.
it_IT: Ogni posto conta come un partecipante.

en: Easily export your customer data in one click
it_IT: Esporta facilmente i dati dei tuoi clienti con un solo clic

en: Easily organize multiple business locations in one place, ensuring smooth operations and a consistent booking experience no matter where your services are offered.
it_IT: Organizza facilmente più sedi aziendali in un unico posto, garantendo operazioni fluide e un'esperienza di prenotazione coerente indipendentemente dal luogo in cui vengono offerti i tuoi servizi.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Appointment
it_IT: Modifica Appuntamento

en: Edit Attendee
it_IT: Modifica Partecipante

en: Edit Attendees
it_IT: Modifica Partecipanti

en: Edit Category
it_IT: Modifica categoria

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica Coupon

en: Edit Customer
it_IT: Modifica Cliente

en: Edit Event
it_IT: Modifica Evento

en: Edit Extra
it_IT: Modifica Extra

en: Edit Package Booking
it_IT: Modifica pacchetto prenotazione

en: Edit Tax
it_IT: Modifica

en: Edit Tracking
it_IT: Modifica tracciamento

en: Edit Webhook
it_IT: Modifica Webhook

en: Edit appointment
it_IT: Modifica appuntamento

en: Edit block time
it_IT: Modifica fascia bloccata

en: Edit booking
it_IT: Modifica prenotazione

en: Edit custom field
it_IT: Modifica campo personalizzato

en: Edit custom notification
it_IT: Modifica notifica personalizzata

en: Edit customer
it_IT: Modifica cliente

en: Edit day off
it_IT: Modifica giorno libero

en: Edit employee
it_IT: Modifica dipendente

en: Edit event
it_IT: Modifica evento

en: Edit event booking
it_IT: Modifica prenotazione evento

en: Edit location
it_IT: Modifica posizione

en: Edit package
it_IT: Modifica pacchetto

en: Edit resource
it_IT: Modifica risorsa

en: Edit service
it_IT: Modifica servizio

en: Edit special day
it_IT: Modifica giorno speciale

en: Edit table
it_IT: Modifica tabella

en: Edit transaction
it_IT: Modifica transazione

en: Edit work hours
it_IT: Modifica orario di lavoro

en: Efficiently manage appointment cancellations by allowing customers to join a waiting list and manually fill newly opened time slots.
it_IT: Gestisci in modo efficiente le cancellazioni degli appuntamenti consentendo ai clienti di iscriversi a una lista d'attesa e riempiendo manualmente i nuovi slot disponibili.

en: Effortless management for every location
it_IT: Gestione semplificata per ogni sede

en: Effortless tax management for every booking
it_IT: Gestione fiscale semplificata per ogni prenotazione

en: Effortlessly set up and manage events that repeat on your preferred schedule-offering flexibility, consistency, and a smooth experience for both your business and your customers.
it_IT: Configura e gestisci senza sforzo gli eventi che si ripetono secondo il tuo programma preferito, offrendo flessibilità, coerenza e un'esperienza fluida sia per la tua attività che per i tuoi clienti.

en: Eliminate manual calculations with smart, automated tax application
it_IT: Elimina i calcoli manuali con un'applicazione fiscale intelligente e automatizzata

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email:
it_IT: E-mail:

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email address
it_IT: Indirizzo e-mail

en: Email already exists with different name. Please check your name.
it_IT: L'email esiste già con un nome diverso. Controlla il tuo nome.

en: Email copied to clipboard.
it_IT: E-mail copiata negli appunti.

en: Email field is required
it_IT: Il campo e-mail è obbligatorio

en: Email or Username
it_IT: Email o Nome Utente

en: Email with access link has been sent
it_IT: L'email con il link di accesso è stata inviata

en: Employee
it_IT: Dipendente

en: Employee Badge
it_IT: Finestra di Dialogo Dipendenti

en: Employee Days off
it_IT: Giorni di Riposo dei Dipendenti

en: Employee ID
it_IT: ID dipendente

en: Employee Profile
it_IT: Profilo Dipendente

en: Employee Selection
it_IT: Descrizione del dipendente

en: Employee badges
it_IT: Badge dei dipendenti

en: Employee badges management
it_IT: Gestione dei badge dei dipendenti

en: Employee calendar disconnected successfully
it_IT: Calendario dei dipendenti disconnesso correttamente

en: Employee calendar has been updated successfully.
it_IT: Il calendario dei dipendenti è stato aggiornato con successo.

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
it_IT: Il limite giornaliero di appuntamenti per dipendente è stato raggiunto. Scegliere un'altra data o un altro dipendente.

en: Employee days off
it_IT: Giorni di ferie dei dipendenti

en: Employee description
it_IT: Descrizione del dipendente

en: Employee description popup
it_IT: Popup con descrizione del dipendente

en: Employee details
it_IT: Dettagli sui dipendenti

en: Employee dialog
it_IT: Finestra di dialogo Dipendente

en: Employee email
it_IT: Email del dipendente

en: Employee filter
it_IT: Filtro dipendenti

en: Employee first name
it_IT: Nome del dipendente

en: Employee full name
it_IT: Nome completo del dipendente

en: Employee has been created.
it_IT: Il dipendente è stato creato.

en: Employee has been deleted.
it_IT: Il dipendente è stato eliminato.

en: Employee has been hidden.
it_IT: Il dipendente è stato nascosto.

en: Employee has been updated.
it_IT: Il dipendente è stato aggiornato.

en: Employee information
it_IT: Informazioni Dipendenti

en: Employee is now visible.
it_IT: Il dipendente è ora visibile.

en: Employee last name
it_IT: Cognome del dipendente

en: Employee name
it_IT: Nome del dipendente

en: Employee name, email & phone
it_IT: Nome del dipendente, email e telefono

en: Employee note
it_IT: Note sul dipendente

en: Employee note has been updated.
it_IT: La nota del dipendente è stata aggiornata.

en: Employee panel
it_IT: Pannello dipendenti

en: Employee panel access link
it_IT: Link di accesso al pannello dei dipendenti

en: Employee panel page URL
it_IT: URL della pagina del pannello dei dipendenti

en: Employee panel password
it_IT: Password pannello dipendente

en: Employee password
it_IT: Password dipendente

en: Employee phone
it_IT: Telefono del dipendente

en: Employee price
it_IT: Prezzo per i dipendenti

en: Employee profile
it_IT: Profilo del dipendente

en: Employee selection
it_IT: Selezione dei dipendenti

en: Employee selection logic
it_IT: Descrizione del dipendente

en: Employee setup
it_IT: Configurazione dei dipendenti

en: Employees
it_IT: Dipendenti

en: Empower your team with seamless integrations
it_IT: Potenzia il tuo team con integrazioni perfette

en: Empty state
it_IT: Stato vuoto

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable Amelia
it_IT: Abilita Amelia

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
it_IT: Abilita le Schede Amelia sui Profili

en: Enable Google Meet
it_IT: Attiva Google Meet

en: Enable Microsoft Teams
it_IT: Attiva Google Meet

en: Enable Payment from Link
it_IT: Abilita Pagamento da Link

en: Enable auto-reply message
it_IT: Abilita messaggio di risposta automatica

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
it_IT: Consenti ai clienti di gestire in modo efficiente i propri appuntamenti ed eventi. Personalizza colori ed etichette per creare un'esperienza fluida e in linea con il marchio.

en: Enable guest booking
it_IT: Abilita prenotazione ospiti

en: Enable integration with WooCommerce
it_IT: Abilita l'integrazione con WooCommerce

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
it_IT: Consenti check-in rapidi e senza contatto agli eventi grazie a codici QR univoci per ogni biglietto.

en: Enable recurring event
it_IT: Mostra eventi ricorrenti

en: Enable resource usage for a group booking
it_IT: Abilita l'utilizzo delle risorse per una prenotazione di gruppo

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri che i clienti selezionino almeno un extra al momento della prenotazione. Puoi anche scegliere quanti extra sono richiesti.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi consentire ai tuoi clienti di eliminare i dati del proprio profilo (le prenotazioni non verranno eliminate).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi consentire ai clienti di riprogrammare i propri appuntamenti.

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri conteggiare l'utilizzo delle risorse per ogni persona aggiuntiva aggiunta durante la prenotazione.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
it_IT: Abilitare questa opzione se si desidera eliminare le tabelle, i ruoli, i file e le impostazioni del plugin<br>quando si elimina il plugin dalla pagina dei plugin

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi includere Google Meet nel tuo evento.

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
it_IT: Abilita questa opzione se desideri che l'intervallo di tempo corrisponda alla durata del servizio nel processo di prenotazione.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri inviare il file ics via email dopo le prenotazioni approvate.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
it_IT: Abilita questa opzione se desideri inviare il file ics via email dopo le prenotazioni in sospeso.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
it_IT: Abilita questa opzione se desideri che il tuo dipendente riceva i dati dai campi personalizzati solo per l'ultimo cliente quando c'è una prenotazione di gruppo

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
it_IT: Abilita questa opzione per aggiungere i partecipanti agli eventi agli eventi del calendario Apple dei dipendenti.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
it_IT: Abilita questa opzione per aggiungere i partecipanti agli eventi agli eventi del calendario Google dei dipendenti.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
it_IT: Abilita questa opzione per aggiungere i partecipanti all'evento agli eventi del calendario Outlook dei dipendenti.

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
it_IT: Abilita questa opzione per creare riunioni per appuntamenti con stato in sospeso.

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
it_IT: Abilita questa opzione per creare spazi per gli appuntamenti con stato in sospeso.

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
it_IT: Abilita questa opzione per visualizzare gli appuntamenti con stato in sospeso nei calendari dei dipendenti.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
it_IT: Abilita questa opzione per garantire che i clienti che utilizzano un indirizzo e-mail o un numero di telefono esistente mantengano nomi e cognomi coerenti.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
it_IT: Abilita questa opzione per includere il tempo di buffer per gli appuntamenti programmati negli eventi del Calendario Apple.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
it_IT: Abilita questa opzione per includere il tempo di buffer per gli appuntamenti pianificati negli eventi di Google Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
it_IT: Abilita questa opzione per includere il tempo di buffer per gli appuntamenti pianificati negli eventi del calendario di Outlook.

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
it_IT: Abilita questa opzione per assicurarti che la fattura venga inviata al cliente dopo la prenotazione.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
it_IT: Abilita questa opzione per ricevere un'e-mail di promemoria quando il tuo saldo SMS raggiunge il minimo impostato.

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
it_IT: Abilita questa opzione per ripetere la notifica all'intervallo definito.

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
it_IT: Abilita questa opzione per utilizzare questo campo personalizzato come posizione negli eventi di Google e Outlook Calendar, nei file ICS e negli eventi "Aggiungi al calendario".

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
it_IT: Abilita per visualizzare gli slot di prenotazione in base al fuso orario del cliente.

en: Enable to require a deposit payment.
it_IT: Abilita per richiedere il pagamento di un deposito.

en: Enabled
it_IT: Attivato

en: End Date
it_IT: Data Evento

en: End Time
it_IT: Ora di Fine

en: End Time Visibility:
it_IT: Visibilità della fine dell'ora:

en: End date
it_IT: Data di fine

en: End time
it_IT: Ora di fine

en: Ends
it_IT: Fine

en: Ends after
it_IT: Termina dopo

en: Ends on
it_IT: Termina il

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
it_IT: Migliora le prenotazioni con badge personalizzabili per rafforzare l'identità del tuo marchio.

en: Enhance client trust by providing transparent, documented payment details for every booking
it_IT: Migliora la fiducia dei clienti fornendo dettagli di pagamento trasparenti e documentati per ogni prenotazione.

en: Enhance customer loyalty by rewarding clients with exclusive, personalized offers
it_IT: Migliora la fedeltà dei clienti ricompensandoli con offerte esclusive e personalizzate.

en: Enhance flexibility with customer information ready for marketing tools or external platforms
it_IT: Migliora la flessibilità con informazioni sui clienti pronte per strumenti di marketing o piattaforme esterne

en: Enhance the customer experience with clear, intuitive forms designed around your business needs
it_IT: Migliora l'esperienza dei clienti con moduli chiari e intuitivi progettati in base alle esigenze della tua attività.

en: Enhance the customer experience with tailored add-ons that add convenience and value
it_IT: Migliora l'esperienza dei clienti con componenti aggiuntivi personalizzati che aggiungono praticità e valore

en: Ensure accurate billing by applying the correct tax rates every time
it_IT: Garantire una fatturazione accurata applicando ogni volta le aliquote fiscali corrette

en: Ensure accurate bookkeeping with clear, organized financial data
it_IT: Garantire una contabilità accurata con dati finanziari chiari e organizzati

en: Enter, and re-enter your new password to continue
it_IT: Inserisci di nuovo la nuova password

en: Enter Address
it_IT: Inserisci Indirizzo

en: Enter Apple Calendar app specific password
it_IT: Inserisci la password specifica dell'app Calendario Apple

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
it_IT: Inserisci l'ID iCloud di Apple Calendar

en: Enter E-Ticket details manually
it_IT: Inserisci manualmente i dettagli dell'E-Ticket

en: Enter Event Name
it_IT: Inserisci il Nome dell'Evento

en: Enter a phone number, then press Enter to add
it_IT: Inserisci un numero di telefono, quindi premi Invio per aggiungere

en: Enter booking ID
it_IT: Inserisci Business ID

en: Enter date of birth
it_IT: Data di Nascita

en: Enter email
it_IT: Inserisci l'email

en: Enter email, then press Enter to add
it_IT: Inserisci l'indirizzo e-mail, quindi premi Invio per aggiungere

en: Enter first name
it_IT: Inserisci il nome

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
it_IT: Inserisci qui l'URL della pagina con lo shortcode [ameliacustomerpanel] se desideri inviarlo ai tuoi clienti nelle notifiche. Assicurati di aggiungere anche il segnaposto nella notifica in modo che l'URL possa essere inviato.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
it_IT: Inserisci qui l'URL della pagina con lo shortcode [ameliaemployeepanel] se desideri inviarla ai tuoi dipendenti nelle notifiche. Assicurati di aggiungere anche il segnaposto nella notifica in modo che l'URL possa essere inviato.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
it_IT: Inserisci qui un endpoint se stai utilizzando Mailgun da paesi dell'UE

en: Enter holiday or day off name
it_IT: Inserisci il nome della festività o del giorno di riposo

en: Enter last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: Enter phone
it_IT: Inserisci il telefono

en: Enter redirect URL
it_IT: Inserisci l'URL di reindirizzamento

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
it_IT: Inserisci il nome dell'evento che verrà inviato a scopo di tracciamento.

en: Enter ticket code
it_IT: Tickets per l'Evento

en: Enter ticket code manually
it_IT: Inserisci manualmente il codice del biglietto

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
it_IT: Inserisci l'indirizzo email del tuo account e ti invieremo un link di accesso alla tua casella di posta.

en: Enter your credentials to access your account.
it_IT: Inserisci le tue credenziali per accedere al tuo account.

en: Enter your email
it_IT: Inserisci la tua email

en: Enter your password
it_IT: Inserisci la tua password

en: Error
it_IT: Errore

en: Error occurred
it_IT: Si è verificato un errore

en: Error while generating CSV.
it_IT: Errore durante la generazione del CSV.

en: Estimated price
it_IT: Prezzo stimato

en: Event
it_IT: Evento

en: Event Asc
it_IT: Evento Asc

en: Event Available
it_IT: Disponibile

en: Event Booking Details
it_IT: Dettagli prenotazione evento

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
it_IT: Event Booking è uno shortcode che offre ai tuoi clienti la possibilità di prenotare uno degli eventi che hai creato nel back-end in una semplice visualizzazione del calendario degli eventi.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
it_IT: Prenotazione Eventi è una scorciatoia che offre ai clienti la possibilità di prenotare uno degli eventi che hai creato nel back-end in una semplice visualizzazione di lista eventi.

en: Event Calendar Booking Form
it_IT: Modulo di Prenotazione Calendario Eventi

en: Event Colors:
it_IT: Colore dell'Evento:

en: Event Date and Time
it_IT: Data e Ora dell'Evento

en: Event Day
it_IT: Giorno Evento

en: Event Desc
it_IT: Descrizione evento

en: Event Employee
it_IT: Dipendente Evento

en: Event Ends
it_IT: Eventi

en: Event Gallery:
it_IT: Galleria dell'Evento:

en: Event ID
it_IT: Giorno Evento

en: Event Info
it_IT: Informazioni Evento

en: Event List Booking Form
it_IT: Modulo di Prenotazione Lista Eventi

en: Event Location
it_IT: Sede dell'Evento

en: Event Starts
it_IT: Stato dell'Evento

en: Event Status
it_IT: Stato dell'Evento

en: Event Subtotal
it_IT: Subtotale degli Extra

en: Event Type
it_IT: Tipo Evento

en: Event available
it_IT: Evento disponibile

en: Event booking has been created.
it_IT: La prenotazione dell'evento è stata creata.

en: Event booking has been deleted.
it_IT: La prenotazione dell'evento è stata cancellata.

en: Event booking has been updated.
it_IT: La prenotazione degli eventi è stata aggiornata.

en: Event booking is unavailable
it_IT: La prenotazione dell'evento non è disponibile

en: Event calendar booking from
it_IT: Prenotazione calendario eventi da

en: Event card
it_IT: Scheda evento

en: Event date & time period
it_IT: Data e ora dell'evento

en: Event date & time periods with Google Meet join links
it_IT: Data e ora dell'evento con link di accesso a Google Meet

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
it_IT: Data e ora dell'evento con link di partecipazione Microsoft Teams

en: Event date & time periods with Zoom join links
it_IT: Data e ora dell'evento con link per partecipare su Zoom

en: Event date & time periods with Zoom start links
it_IT: Data e ora dell'evento con link di avvio Zoom

en: Event date period
it_IT: Periodo della data dell'evento

en: Event date periods with Google Meet join links
it_IT: Periodi di date degli eventi con link di partecipazione a Google Meet

en: Event date periods with Microsoft Teams join links
it_IT: Periodi di validità degli eventi con link di accesso a Microsoft Teams

en: Event date periods with Zoom join links
it_IT: Periodi delle date degli eventi con link di accesso a Zoom

en: Event date periods with Zoom start links
it_IT: Periodi di date degli eventi con link di avvio Zoom

en: Event deposit
it_IT: Deposito dell'evento

en: Event description
it_IT: Descrizione dell'evento

en: Event details
it_IT: Dettagli dell'evento

en: Event e-ticket
it_IT: Biglietto elettronico per l'evento

en: Event employee
it_IT: Dipendente dell'evento

en: Event employees
it_IT: Dipendenti dell'evento

en: Event end date
it_IT: Data di fine evento

en: Event end date & time
it_IT: Data e ora di fine evento

en: Event end time
it_IT: Ora di fine evento

en: Event ends
it_IT: L'evento termina

en: Event filter
it_IT: Filtro eventi

en: Event gallery
it_IT: Galleria eventi

en: Event has been canceled
it_IT: L'evento è stato annullato

en: Event has been canceled.
it_IT: L'evento è stato annullato.

en: Event has been created.
it_IT: L'evento è stato creato.

en: Event has been deleted
it_IT: L'Evento è stato eliminato

en: Event has been deleted.
it_IT: L'evento è stato eliminato.

en: Event has been hidden.
it_IT: L'evento è stato nascosto.

en: Event has been opened
it_IT: L'evento è stato aperto

en: Event has been opened.
it_IT: L'evento è stato aperto.

en: Event has been saved
it_IT: L'evento è stato salvato

en: Event has been updated.
it_IT: L'evento è stato aggiornato.

en: Event info
it_IT: Informazioni sull'evento

en: Event initial start date
it_IT: Data di inizio iniziale dell'evento

en: Event is now visible.
it_IT: L'evento è ora visibile.

en: Event list booking from
it_IT: Prenotazione elenco eventi da

en: Event location
it_IT: Luogo dell'evento

en: Event name
it_IT: Nome evento

en: Event price
it_IT: Prezzo dell'evento

en: Event slots capacity
it_IT: Capacità degli slot degli eventi

en: Event space name
it_IT: Nome dello spazio dell'evento

en: Event start date
it_IT: Data di inizio dell'evento

en: Event start date & time
it_IT: Data e ora di inizio dell'evento

en: Event start date and time
it_IT: Data e ora di inizio dell'evento

en: Event start time
it_IT: Ora di inizio dell'evento

en: Event starts
it_IT: Inizio dell'evento

en: Event status
it_IT: Stato dell'evento

en: Event tags
it_IT: Tag eventi

en: Event tags allow you to label and organize events in Amelia based on criteria that matter most to your business.
it_IT: I tag degli eventi consentono di etichettare e organizzare gli eventi in Amelia in base ai criteri più rilevanti per la tua attività.

en: Event tags have been saved.
it_IT: I tag degli eventi sono stati salvati.

en: Event tags setup
it_IT: Configurazione tag eventi

en: Event ticketing
it_IT: Biglietteria eventi

en: Event tickets
it_IT: Tickets per l'Evento

en: Event time scope
it_IT: Finestra temporale dell’evento

en: Event title
it_IT: Titolo dell'evento

en: Event title and description
it_IT: Titolo e descrizione dell'evento

en: Event type
it_IT: Tipo di evento

en: Event_bookings
it_IT: Prenotazioni per eventi

en: Events
it_IT: Eventi

en: Events Available
it_IT: Extra disponibili

en: Events Calendar
it_IT: Calendario Eventi

en: Events List
it_IT: Lista Eventi

en: Events List Booking
it_IT: Modulo di Prenotazione Lista Eventi

en: Events available
it_IT: Eventi disponibili

en: Events calendar
it_IT: Calendario degli eventi

en: Events custom pricing
it_IT: Prezzi personalizzati per gli eventi

en: Events list
it_IT: Elenco eventi

en: Events list view
it_IT: Visualizzazione elenco eventi

en: Events pricing
it_IT: Prezzi degli eventi

en: Events setup
it_IT: Configurazione degli eventi

en: Events waiting list
it_IT: Lista d'attesa eventi

en: Every
it_IT: Ogni

en: Every:
it_IT: Ogni:

en: Every Day until
it_IT: Tutti i Giorni fino a

en: Exclude Taxes
it_IT: Escludi tasse

en: Expand all
it_IT: Espandi tutto

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
it_IT: Ampliate la vostra capacità aggiungendo tutti i dipendenti necessari alla vostra attività.

en: Expiration date
it_IT: Data di scandenza

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expires after
it_IT: Scade dopo

en: Expires at
it_IT: Scade il

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export all transaction records from the Finance page for effortless accounting, reconciliation, or sharing with your finance tools.
it_IT: Esporta tutti i registri delle transazioni dalla pagina Finanza per semplificare la contabilità, la riconciliazione o la condivisione con i tuoi strumenti finanziari.

en: Export appointment data with ease
it_IT: Esporta facilmente i dati degli appuntamenti

en: Export bookings
it_IT: Esporta prenotazioni

en: Export event booking data with ease
it_IT: Esporta facilmente i dati di prenotazione degli eventi

en: Express Account
it_IT: Account Express

en: Express account capabilities
it_IT: Funzionalità dell'account Express

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
it_IT: Il limite di persone extra non può superare la capacità della lista d'attesa

en: Extra people limit must be 0 or greater
it_IT: Il limite di persone extra deve essere pari o superiore a 0.

en: Extras
it_IT: Extra

en: Extras Cost:
it_IT: Costi Extra:

en: Extras Description
it_IT: Descrizione degli Extra

en: Extras Duration
it_IT: Durata degli Extra

en: Extras Heading
it_IT: Intestazione Extra

en: Extras Subtotal
it_IT: Subtotale degli Extra

en: Extras are included in the deposit amount.
it_IT: Gli extra sono inclusi nell'importo del deposito.

en: Extras are not included in the deposit amount.
it_IT: Gli extra non sono inclusi nell'importo del deposito.

en: Extras available
it_IT: Extra disponibili

en: Extras cost:
it_IT: Costo extra:

en: Extras subtotal
it_IT: Totale parziale extra

en: Extras total price
it_IT: Subtotale degli Extra

en: Facebook app ID
it_IT: ID app Facebook

en: Facebook app secret
it_IT: Segreto dell'app Facebook

en: Facebook social login
it_IT: Accesso tramite Facebook

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed to access camera. Please try again.
it_IT: Impossibile accedere alla fotocamera. Riprova.

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
it_IT: Impossibile caricare i dettagli dell'appuntamento. Riprova più tardi.

en: Failed to load package details. Please try again later.
it_IT: Impossibile caricare i dettagli del pacchetto. Riprova più tardi.

en: Failed to reorder packages.
it_IT: Impossibile riordinare i pacchetti.

en: Failed to reorder services.
it_IT: Impossibile riordinare i servizi.

en: Failed to send invoice.
it_IT: Impossibile inviare la fattura.

en: Failed to send test SMS.
it_IT: Impossibile inviare SMS di prova.

en: Failed to send test WhatsApp message.
it_IT: Impossibile inviare il messaggio WhatsApp di prova.

en: Failed to send test email.
it_IT: Impossibile inviare l'e-mail di prova.

en: Failed to update category positions.
it_IT: Impossibile aggiornare le posizioni delle categorie.

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: Features & Integrations
it_IT: Funzionalità e integrazioni

en: Female
it_IT: Donna

en: Field Order
it_IT: Ordine dei Campi

en: Field order
it_IT: Ordine dei campi

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
it_IT: Ordine dei campi, campi obbligatori, etichette e opzioni di visualizzazione

en: Fifth
it_IT: Quinto

en: Filled
it_IT: Riempito

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Filter by Employee
it_IT: Filtra per Dipendente

en: Filter by Location
it_IT: Filtra per Sede

en: Filter by employee
it_IT: Filtra per dipendente

en: Filter by location
it_IT: Filtra per località

en: Filterable Field:
it_IT: Visualizza Campo:

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Filters block
it_IT: Blocco filtri

en: Finance
it_IT: Finanze

en: Find Attendees
it_IT: Trova Partecipante

en: Finish
it_IT: Fine

en: Finish Button Type
it_IT: Tipo Pulsante Fine

en: First
it_IT: Primo

en: First Name:
it_IT: Nome:

en: First and last names must be in two separate fields.
it_IT: Il nome e il cognome devono essere inseriti in due campi separati.

en: First booking only
it_IT: Solo prima prenotazione

en: First name
it_IT: Nome

en: First {day}
it_IT: Primo {day}

en: Fixed
it_IT: Corretto

en: Fixed amount
it_IT: Importo fisso

en: Flexible discount options let you set custom values or offer full-price waivers
it_IT: Le opzioni di sconto flessibili consentono di impostare valori personalizzati o offrire esenzioni dal prezzo pieno.

en: Flexible pricing lets you set a fixed package price and offer attractive discounts
it_IT: I prezzi flessibili ti consentono di impostare un prezzo fisso per il pacchetto e offrire sconti interessanti.

en: Follow up
it_IT: Seguito

en: Font URL
it_IT: URL del Font

en: Font family
it_IT: Famiglia di caratteri

en: Fonts
it_IT: Font

en: Fonts and colors
it_IT: Fonts e colori

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Footer buttons
it_IT: Pulsanti a piè di pagina

en: Footer content
it_IT: Contenuto del piè di pagina

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
it_IT: Per la selezione multipla: tenere premuto CTRL / Comando (⌘).

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
it_IT: Affinché questo campo funzioni correttamente, aggiungi la tua chiave API di Google Maps nelle Impostazioni generali. In caso contrario, funzionerà come un semplice campo di testo.

en: Forgot Password?
it_IT: Password Dimenticata?

en: Forgot password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Forgot your password?
it_IT: Password Dimenticata?

en: Form
it_IT: Modulo

en: Form Flow
it_IT: Flusso del Modulo

en: Form colors
it_IT: Colori modulo

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Fourth
it_IT: Quarto

en: Fourth {day}
it_IT: Quarto {day}

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Fri
it_IT: Ven

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From
it_IT: Da

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
it_IT: Il Catalogo Prenotazioni nel Front-End è una scorciatoia quando si desideri mostrare il tuo servizio sotto forma di catalogo

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
it_IT: Il Catalogo Prenotazioni nel Front-End è una scorciatoia da utilizzare quando desideri visualizzare il tuo servizio sotto forma di catalogo

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
it_IT: La Ricerca Prenotazioni nel Front-End è una scorciatoia che dà ai tuoi clienti la possibilità di cercare un appuntamento selezionando diversi filtri, in modo che possano trovare le fasce orarie e i servizi migliori per le loro esigenze.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
it_IT: Il Pannello Clienti nel Front-End è una scorciatoia che offre ai tuoi clienti la possibilità di gestire le loro prenotazioni e le informazioni sul profilo.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
it_IT: Il Pannello Dipendenti nel Front-End è una scorciatoia che offre ai tuoi dipendenti la possibilità di gestire le loro prenotazioni, gli orari di lavoro, i giorni di riposo, i servizi assegnati e le informazioni sul profilo.

en: Front-end customer panel
it_IT: Pannello cliente front-end

en: Front-end employee panel
it_IT: Pannello front-end dei dipendenti

en: Frontend & Backend
it_IT: Frontend e backend

en: Full
it_IT: Completo

en: Full events
it_IT: Eventi completi

en: Fully booked
it_IT: Al completo

en: Future events
it_IT: Prossimi eventi

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
it_IT: I messaggi GSM (Latino standard) contengono 160 caratteri, mentre UCS-2 (non GSM - Cirillico, emoji, simboli non standard) contengono 70 caratteri.

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Gender
it_IT: Genere

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
it_IT: Il sesso deve essere specificato come "maschio" o "femmina".

en: General
it_IT: Generale

en: Generate
it_IT: Generale

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
it_IT: Genera automaticamente le fatture per le prenotazioni per semplificare i pagamenti e migliorare l'esperienza dei clienti.

en: Generate payment links
it_IT: Genera link di pagamento

en: Get in Touch
it_IT: Contattaci

en: Get in touch
it_IT: Contattaci

en: Global Settings
it_IT: Impostazioni Globali

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
it_IT: Le Impostazioni Globali si applicano solo al Calendario degli Eventi e ai moduli di Ricerca della Prenotazione. Per personalizzare altri moduli di prenotazione utilizza le impostazioni a destra.

en: Go Back
it_IT: Torna Indietro

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to Catalog form
it_IT: Vai al modulo Catalogo

en: Go to Custom Fields
it_IT: Vai a Campi personalizzati

en: Go to Notifications
it_IT: Vai alle notifiche

en: Go to Step-by-step form
it_IT: Vai al modulo passo passo

en: Google/Outlook location
it_IT: Posizione Google/Outlook

en: Google Analytics setup
it_IT: Configurazione di Google Analytics

en: Google Calendar & Google Meet
it_IT: Google Calendar e Google Meet

en: Google Calendar setup
it_IT: Configurazione di Google Calendar

en: Google Maps API key
it_IT: Chiave API Google Maps

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
it_IT: Impossibile caricare Google Maps. Controlla la tua chiave API e le restrizioni.

en: Google Meet Link
it_IT: Link Google Meet

en: Google Meet join link
it_IT: Link per partecipare a Google Meet

en: Google Meet link
it_IT: Link Google Meet

en: Google Meet setup
it_IT: Configurazione di Google Meet

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
it_IT: Chiave segreta Google reCAPTCHA v2

en: Google reCAPTCHA v2 site key
it_IT: Chiave del sito Google reCAPTCHA v2

en: Google social login
it_IT: Accesso tramite account Google

en: Green
it_IT: Verde

en: Grid view
it_IT: Visualizzazione griglia

en: Group Ticket
it_IT: Biglietto di gruppo

en: Group appointment details
it_IT: Dettagli dell'appuntamento di gruppo

en: Group booking
it_IT: Prenotazione di gruppo

en: Group booking export format
it_IT: Formato di esportazione delle prenotazioni di gruppo

en: Group event details
it_IT: Dettagli dell'evento di gruppo

en: Group ticket has already been scanned
it_IT: Il servizio è stato salvato

en: Grow your team with unlimited employee management
it_IT: Fai crescere il tuo team con una gestione illimitata dei dipendenti

en: Gyms
it_IT: Palestre

en: HTML Mode
it_IT: Modalità HTML

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
it_IT: La formattazione HTML può essere sovrascritta dalla formattazione del testo semplice quando si passa da una modalità all'altra.

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Header Image URL
it_IT: URL immagine intestazione

en: Heading
it_IT: Intestazione

en: Heading Text Color
it_IT: Colore Testo dell'Intestazione

en: Heading content
it_IT: Contenuto dell'intestazione

en: Heading title
it_IT: Titolo dell'intestazione

en: Healthcare
it_IT: Assistenza sanitaria

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
it_IT: Qui puoi collegare il tuo calendario Apple personale,<br/>, così una volta effettuata la prenotazione,<br/>, questa verrà automaticamente aggiunta al calendario che hai scelto.

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
it_IT: Qui puoi assegnarti il ruolo di organizzatore dell'evento Google/Outlook. <br> In caso contrario verrai assegnato come staff e aggiunto come ospite all'evento

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
it_IT: Qui puoi scegliere il prodotto che verrà utilizzato per l'integrazione di WooCommerce.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
it_IT: Qui puoi collegare il dipendente con Apple Calendar,<br/>, così una volta programmata la prenotazione, questa verrà automaticamente aggiunta al calendario del dipendente<br/>.

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
it_IT: Qui puoi connettere il dipendente con il calendario di Outlook,<br/>così una volta pianificato l'appuntamento verrà<br/>automaticamente aggiunto al calendario del dipendente.

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
it_IT: Qui puoi definire le lingue che desideri avere nel plugin per tradurre stringhe dinamiche (nomi, descrizioni, notifiche).

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
it_IT: Qui puoi scegliere il prodotto che verrà utilizzato per l'integrazione di WooCommerce.

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
it_IT: Qui puoi inserire ulteriori indirizzi e-mail a cui verranno inviate tutte le notifiche. Per aggiungere un indirizzo, clicca su Invio.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
it_IT: Qui puoi inserire ulteriori numeri di telefono a cui verranno inviati tutti i messaggi SMS. Per aggiungere un numero, clicca su Invio.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
it_IT: Qui puoi selezionare un Utente Zoom,<br/>così una volta pianificato l'appuntamento,<br/> verrà creata automaticamente la riunione zoom.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
it_IT: Ehi, ci sono pacchetti speciali con questo servizio, dai un'occhiata!

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
it_IT: Ciao %employee_full_name%, grazie, %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
it_IT: Ciao <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Grazie, <br> <b>%company_name%</b>

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide Employee Profile
it_IT: Nascondi il Profilo del Dipendente

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
it_IT: Nascondi il carrello WooCommerce quando il prezzo è uguale a 0

en: Hide coupon
it_IT: Nascondi coupon

en: Hide employee
it_IT: Nascondi dipendente

en: Hide event
it_IT: Nascondi evento

en: Hide location
it_IT: Nascondi posizione

en: Hide locked features
it_IT: Nascondi funzioni bloccate

en: Hide package
it_IT: Nascondi pacchetto

en: Hide resource
it_IT: Nascondi risorsa

en: Hide service
it_IT: Nascondi servizio

en: Hide tax
it_IT: Nascondi imposta

en: Hide tips & suggestions
it_IT: Nascondi suggerimenti e consigli

en: Higher price background
it_IT: Contesto del prezzo più elevato

en: Higher price text
it_IT: Testo relativo al prezzo più alto

en: Highest price
it_IT: Prezzo dell'evento

en: Host link
it_IT: Link host

en: Hosted by:
it_IT: Ospitato da:

en: Hour
it_IT: Ora

en: Hours
it_IT: Ore

en: How many attendees do you want to book event for?
it_IT: Per quanti partecipanti desideri prenotare l'evento?

en: How many people are coming?
it_IT: Quante persone verranno?

en: How to
it_IT: Come fare

en: How to get your
it_IT: Come ottenere il tuo

en: How will you use Amelia?
it_IT: Come utilizzerai Amelia?

en: ID Desc
it_IT: ID Descrizione

en: I want to pay full amount
it_IT: Voglio pagare l'intero importo

en: Identify country code by user's IP address
it_IT: Identifica il codice paese in base all'indirizzo IP dell'utente

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
it_IT: Se tutti i metodi di pagamento sono disabilitati sul servizio/evento, verrà utilizzato il metodo di pagamento predefinito.

en: If disabled, booking must meet the minimum capacity, and the time slot closes after the first booking.
it_IT: Se disabilitato, la prenotazione deve soddisfare la capacità minima e la fascia oraria si chiude dopo la prima prenotazione.

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
it_IT: Se disabilitato, il prezzo rimarrà lo stesso indipendentemente dal numero di persone incluse nell'appuntamento di gruppo.

en: If enabled, customers can book with Pending status even after maximum capacity is reached.
it_IT: Se abilitato, i clienti possono prenotare con stato In sospeso anche dopo il raggiungimento della capienza massima.

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
it_IT: Se abilitato, i clienti possono completare il pagamento utilizzando il link contenuto nelle notifiche e-mail o tramite il pannello clienti.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
it_IT: Se abilitato, la notifica predefinita non verrà inviata per gli eventi selezionati.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
it_IT: Se abilitata, la notifica predefinita non verrà inviata per i servizi selezionati.

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
it_IT: Se non valido, gli altri valori verranno ignorati e non importati.

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
it_IT: Se lasciato vuoto, gli allegati verranno caricati nella cartella di upload predefinita di WordPress.

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
it_IT: Se più clienti hanno lo stesso indirizzo e-mail, verrà importato solo il primo.

en: If this option is disabled, the item will be available only for booking from the backend.
it_IT: Se questa opzione è disabilitata, l'articolo sarà disponibile solo per la prenotazione dal backend.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
it_IT: Se questa opzione è attivata, i clienti saranno in grado di pagare tramite notifiche email o tramite il loro Pannello Clienti.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
it_IT: Se questa opzione non è selezionata il plugin calcolerà l'orario <br> per la chiusura della prenotazione in base all'orario selezionato per il primo evento

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
it_IT: Se questa opzione non è selezionata, il plugin calcolerà l'orario <br> di apertura della prenotazione in base all'orario selezionato per il primo evento

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
it_IT: Se questa opzione non è selezionata, il plugin calcolerà l'orario di chiusura delle prenotazioni in base all'orario impostato per il primo evento.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
it_IT: Se questa opzione non è selezionata, il plugin calcolerà l'orario di apertura delle prenotazioni in base all'orario impostato per il primo evento.

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
it_IT: Se ti trovi in un Paese in cui si applica l'IVA o la GST, l'imposta applicabile verrà aggiunta alla tua transazione.

en: If you are the admin of this page, see how to
it_IT: Se sei l'amministratore di questa pagina, vedrai come

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
it_IT: Se disabiliti questa opzione, i tuoi clienti saranno in grado di accedere al pannello clienti con il link che viene inviato al loro account di posta elettronica.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
it_IT: Se abiliti questa opzione, l'amministratore potrà prenotare appuntamenti in qualsiasi momento (gli orari di lavoro, i giorni speciali e i giorni di ferie di tutti i dipendenti saranno ignorati).

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during another appointment.
it_IT: Se abiliti questa opzione, l'amministratore potrà prenotare appuntamenti durante o al termine di un altro appuntamento.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
it_IT: Se abiliti questa opzione, ogni volta che un nuovo cliente prenota un appuntamento, otterrà il ruolo di utente Amelia Customer e riceverà automaticamente un'e-mail con i dettagli di accesso.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Color
it_IT: Colore Immagine

en: Image thumbs
it_IT: Miniature delle immagini

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Failed
it_IT: Importazione non riuscita

en: Import Partially Successful
it_IT: Importazione parzialmente riuscita

en: Import Rules
it_IT: Regole di importazione

en: Import successful
it_IT: Importazione eseguita correttamente

en: Importing customers
it_IT: Importazione dei clienti

en: Improve accuracy and professionalism with consistent, clearly formatted billing
it_IT: Migliora la precisione e la professionalità con una fatturazione coerente e chiaramente formattata

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
it_IT: Migliora la scelta dei clienti consentendo loro di prenotare con il dipendente più adatto alle loro esigenze

en: Improve customer convenience by offering predictable, easy-to-book recurring options
it_IT: Migliora la comodità dei clienti offrendo opzioni ricorrenti prevedibili e facili da prenotare

en: Improve customer experience by letting clients choose the location that suits them best
it_IT: Migliora l'esperienza dei clienti consentendo loro di scegliere la posizione più adatta alle loro esigenze.

en: Improve reporting accuracy by accessing complete appointment data instantly
it_IT: Migliora l'accuratezza dei report accedendo immediatamente ai dati completi degli appuntamenti

en: Improve reporting accuracy by accessing complete event booking data instantly
it_IT: Migliora la precisione della reportistica accedendo immediatamente ai dati completi delle prenotazioni degli eventi

en: Improved customer retention as clients return to use the remaining sessions in their package
it_IT: Miglioramento della fidelizzazione dei clienti, che tornano per utilizzare le sessioni rimanenti nel loro pacchetto

en: In Amelia, a “service” is a specific appointment-type offering your business provides to clients - such as consultations, treatments, or classes - that can be fully customized with its own name, duration, price, capacity, availability, and extras, and booked online with assigned employees.
it_IT: In Amelia, un "servizio" è un tipo specifico di appuntamento che la tua attività offre ai clienti, come consulenze, trattamenti o lezioni, che può essere completamente personalizzato con nome, durata, prezzo, capacità, disponibilità ed extra, e prenotato online con i dipendenti assegnati.

en: In Amelia, an employee is a team member who provides services or hosts events, with their own schedule, working hours, and assigned offerings.
it_IT: In Amelia, un dipendente è un membro del team che fornisce servizi o ospita eventi, con il proprio programma, orario di lavoro e offerte assegnate.

en: In Amelia, an event is a booking-type offering designed for group activities or multi-day occasions - such as workshops, conferences, tours, or training series - that can be configured with its own schedule, capacity, pricing structure and assigned staff.
it_IT: In Amelia, un evento è un'offerta di tipo prenotabile pensata per attività di gruppo o occasioni di più giorni, come workshop, conferenze, tour o serie di corsi di formazione, che può essere configurata con il proprio programma, la propria capienza, la propria struttura dei prezzi e il proprio personale assegnato.

en: In Package
it_IT: Nel Pacchetto

en: In package
it_IT: Nel pacchetto

en: Incl. VAT
it_IT: IVA inclusa

en: Include Taxes
it_IT: comprende

en: Include buffer time in calendar events
it_IT: Includere il tempo di buffer negli eventi del calendario

en: Include buffer time in slot calculation. When disabled, slots are based only on service duration.
it_IT: Includere il tempo di buffer nel calcolo degli slot. Quando disabilitato, gli slot si basano solo sulla durata del servizio.

en: Include in invoice
it_IT: Includere nella fattura

en: Include service buffer time in time slots
it_IT: Includi nelle fasce orarie il tempo extra per il servizio

en: Incorrect email or password
it_IT: Email o password non corrette

en: Increase conversions by motivating customers with attractive, limited-time deals
it_IT: Aumenta le conversioni motivando i clienti con offerte interessanti e limitate nel tempo

en: Increase revenue by encouraging customers to purchase additional services or products
it_IT: Aumenta i ricavi incoraggiando i clienti ad acquistare servizi o prodotti aggiuntivi

en: Increase sales volume by encouraging customers to book more appointments at once
it_IT: Aumenta il volume delle vendite incoraggiando i clienti a prenotare più appuntamenti contemporaneamente

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
it_IT: Indica il numero di clienti nuovi e di ritorno<br/>per l'intervallo di date selezionato.

en: Industries
it_IT: Settori

en: Info text
it_IT: Testo informativo

en: Initial end date & time of the event
it_IT: Data e ora iniziali di fine dell'evento

en: Initial end date of the event
it_IT: Data di fine iniziale dell'evento

en: Initial end time of the event
it_IT: Ora di inizio prevista dell'evento

en: Initial start date & time of the event
it_IT: Data e ora di inizio dell'evento

en: Initial start time of the event
it_IT: Ora di inizio iniziale dell'evento

en: Input Color
it_IT: Colore Casella di Input

en: Input Text Color
it_IT: Colore del Testo di Input

en: Input field
it_IT: Campo di immissione

en: Input fields
it_IT: Campi di immissione

en: Insert Amelia Booking Shortcode
it_IT: Inserisci lo Shortcode di Prenotazione Amelia

en: Insert pending appointments
it_IT: Inserisci appuntamenti in sospeso

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
it_IT: Integrazione con WooCommerce per abilitare funzionalità avanzate di e-commerce.

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: Interested in unlocking this feature?
it_IT: Ti interessa sbloccare questa funzione?

en: Invalid Mollie API key.
it_IT: API key di Mollie non valida.

en: Invalid Payment Link
it_IT: Link di pagamento non valido

en: Invalid Stripe secret key.
it_IT: Chiave segreta Stripe non valida.

en: Invisible reCAPTCHA badge
it_IT: Badge reCAPTCHA invisibile

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Invoice #
it_IT: Fattura n.

en: Invoice #{count}
it_IT: Fattura n.{count}

en: Invoice Format
it_IT: Sede Servizio

en: Invoice Number Asc
it_IT: Numero fattura Asc

en: Invoice Number Desc
it_IT: Numero fattura Desc

en: Invoice date
it_IT: Data della fattura

en: Invoice details
it_IT: Dettagli della fattura

en: Invoice has been sent.
it_IT: La fattura è stata inviata.

en: Invoice not found.
it_IT: Fattura non trovata.

en: Invoice total
it_IT: Totale fattura

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Invoices setup
it_IT: Configurazione delle fatture

en: Issued
it_IT: Emesso

en: It looks like this is your first time here, so let’s walk through a few simple steps to help you get started.
it_IT: Sembra che questa sia la tua prima volta qui, quindi seguiamo alcuni semplici passaggi per aiutarti a iniziare.

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
it_IT: Sembra che non ci siano servizi disponibili o visibili assegnati ai pacchetti, in questo momento.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
it_IT: Sembra che non ci siano dipendenti o servizi creati, o nessun dipendente sia assegnato al servizio, in questo momento.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
it_IT: Sembra che l'API di Envato sia attualmente occupata (si prega di riprovare) o che non sia stato effettuato un acquisto valido di Amelia

en: Item
it_IT: Articolo

en: Item status
it_IT: Stato dell'articolo

en: Join
it_IT: Partecipa

en: Join Google Meeting
it_IT: Partecipa a Google Meeting

en: Join Space
it_IT: Accedi all'Area

en: Join With Microsoft Teams
it_IT: Unisciti a Google Meet

en: Join Zoom
it_IT: Partecipa a Zoom

en: Join Zoom Meeting
it_IT: Partecipa alla riunione Zoom

en: Join link
it_IT: Link di adesione

en: Join waiting list
it_IT: Iscriviti alla lista d'attesa

en: Join with Google Meet
it_IT: Partecipa con Google Meet

en: Join with Microsoft Teams
it_IT: Partecipa con Microsoft Teams

en: Keep Individual
it_IT: Mantieni individuale

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
it_IT: Tieni informati clienti e dipendenti inviando notifiche di appuntamenti ed eventi direttamente tramite WhatsApp: scegli messaggi predefiniti o personalizzali per aggiungere un tocco personale.

en: Keep everyone on track using scheduled reminders that reduce no-shows and confusion
it_IT: Mantieni tutti in carreggiata utilizzando promemoria programmati che riducono le assenze e la confusione

en: Keep operations aligned with unified settings, availability, and resource control
it_IT: Mantieni le operazioni allineate con impostazioni unificate, disponibilità e controllo delle risorse

en: Keep slot available after first booking
it_IT: Mantieni lo slot disponibile dopo la prima prenotazione

en: Keep your data organized and meaningful with structured fields that standardize the information you collect
it_IT: Mantieni i tuoi dati organizzati e significativi con campi strutturati che standardizzano le informazioni raccolte.

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label name
it_IT: Nome Etichetta

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Language
it_IT: Lingua

en: Languages
it_IT: Lingue

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Last Booking Asc
it_IT: Ultima prenotazione Asc

en: Last Booking Desc
it_IT: Ultima prenotazione Desc

en: Last Name:
it_IT: Cognome:

en: Last booking
it_IT: Ultima prenotazione

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last on {date}
it_IT: Ultimo su {date}

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Layout & Inputs
it_IT: Layout e input

en: Layout and labels options
it_IT: Opzioni di layout ed etichette

en: Learn More
it_IT: Ulteriori Informazioni

en: Learn more
it_IT: Ulteriori Informazioni

en: Left to pay
it_IT: Rimasto a pagare

en: Less options
it_IT: Meno opzioni

en: Lesson Space
it_IT: Spazio lezioni

en: Lesson Space API key
it_IT: Chiave API dello spazio lezioni

en: Lesson Space Link
it_IT: Link a Lesson Space

en: Lesson Space Links
it_IT: Links a Lesson Space

en: Lesson Space link
it_IT: Link allo spazio delle lezioni

en: Lesson Space link to join space
it_IT: Lezione Link allo spazio per partecipare allo spazio

en: Lesson Space setup
it_IT: Configurazione dello spazio didattico

en: Light Theme
it_IT: Tema chiaro

en: Limit
it_IT: Limite

en: Limit additional people
it_IT: Limitare il numero di persone aggiuntive

en: Limit appointments per customer
it_IT: Limitare gli appuntamenti per cliente

en: Limit appointments per employee
it_IT: Limitare gli appuntamenti per cliente

en: Limit events per customer
it_IT: Limita gli eventi per cliente

en: Limit package purchases per customer
it_IT: Limita gli acquisti di pacchetti per cliente

en: Limit per customer
it_IT: Limite per cliente

en: Limit the additional number of people
it_IT: Limita il numero aggiuntivo di persone

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
it_IT: Limita il numero di persone che un cliente può aggiungere durante la prenotazione

en: Link copied to clipboard.
it_IT: Link copiato negli appunti.

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
it_IT: Collega questo cliente a un utente WordPress in modo che possa accedere e visualizzare i propri appuntamenti nel back-end di Amelia.

en: Linked
it_IT: Collegato

en: List
it_IT: Lista

en: List (default)
it_IT: Lista (default)

en: List layout
it_IT: Layout

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
it_IT: L'elenco dei tuoi appuntamenti è cambiato. Dai un'altra occhiata e continua facendo clic sul pulsante Salva.

en: List view
it_IT: Visualizzazione elenco

en: Live API key
it_IT: Chiave API live

en: Live client ID
it_IT: ID cliente live

en: Live key ID
it_IT: ID chiave live

en: Live key secret
it_IT: Chiave segreta live

en: Live publishable key
it_IT: Chiave pubblicabile in tempo reale

en: Live secret
it_IT: Segreto live

en: Live secret key
it_IT: Chiave segreta live

en: Load booking form manually
it_IT: Carica manualmente il modulo di prenotazione

en: Load page
it_IT: Carica pagina

en: Loading...
it_IT: Caricamento…

en: Local Time
it_IT: Ora Locale

en: Local Time:
it_IT: Ora Locale:

en: Local time
it_IT: Ora locale

en: Location
it_IT: Sede

en: Location:
it_IT: Sede:

en: Location 1
it_IT: Sede 1

en: Location ID
it_IT: ID posizione

en: Location Input Field
it_IT: Campo Input Sede

en: Location Selection
it_IT: Descrizione della sede

en: Location WP Hooks
it_IT: Posizione WP Hooks

en: Location address
it_IT: Indirizzo della sede

en: Location description
it_IT: Descrizione della sede

en: Location details
it_IT: Dettagli sulla posizione

en: Location filter
it_IT: Filtro posizione

en: Location has been added.
it_IT: Posizione aggiunta.

en: Location has been deleted.
it_IT: La posizione è stata eliminata.

en: Location has been hidden.
it_IT: La posizione è stata nascosta.

en: Location has been updated.
it_IT: La posizione è stata aggiornata.

en: Location information
it_IT: Descrizione della sede

en: Location is now visible.
it_IT: La posizione è ora visibile.

en: Location latitude
it_IT: Latitudine della posizione

en: Location longitude
it_IT: Longitudine della posizione

en: Location name
it_IT: Nome della sede

en: Location phone
it_IT: Telefono della sede

en: Location selection
it_IT: Selezione della posizione

en: Locations
it_IT: Sedi

en: Locations must be active and have card processing enabled
it_IT: Le sedi devono essere attive e avere l'elaborazione delle carte abilitata

en: Locations setup
it_IT: Configurazione delle posizioni

en: Log In
it_IT: Accedi

en: Log out
it_IT: Esci

en: Login
it_IT: Accedi

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Lower price background
it_IT: Prezzo più basso sfondo

en: Lower price text
it_IT: Testo relativo al prezzo più basso

en: Lowest price
it_IT: Prezzo dell'evento

en: Mail service
it_IT: Servizio di posta elettronica

en: Mailchimp List
it_IT: Elenco Mailchimp

en: Mailchimp setup
it_IT: Configurazione Mailchimp

en: Mailgun
it_IT: MAilgun

en: Mailgun API Key
it_IT: Chiave API Mailgun

en: Mailgun Domain
it_IT: Dominio MAilgun

en: Main category button
it_IT: Pulsante categoria principale

en: Main content
it_IT: Contenuto principale

en: Maintain consistent scheduling with customizable frequencies and patterns
it_IT: Mantieni una programmazione coerente con frequenze e modelli personalizzabili

en: Make extra mandatory
it_IT: Rendere obbligatorio l'extra

en: Make sure you are using the correct WhatsApp credentials.
it_IT: Assicurati di utilizzare le credenziali WhatsApp corrette.

en: Make sure you are using the correct Zoom credentials.
it_IT: Verifica di utilizzare le credenziali Zoom corrette.

en: Male
it_IT: Uomo

en: Manage Event Tags
it_IT: Gestisci tag evento

en: Manage badges
it_IT: Gestisci badge

en: Manage bookings
it_IT: Gestisci prenotazioni

en: Manage company days off
it_IT: Gestisci i giorni di ferie dell'azienda

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
it_IT: Gestisci in modo efficiente le cancellazioni degli eventi consentendo ai clienti di iscriversi alle liste d'attesa e riempiendo manualmente i posti disponibili.

en: Manage event tags
it_IT: Gestisci tag degli eventi

en: Manage languages
it_IT: Gestione delle Lingue

en: Manage personal schedule
it_IT: Gestisci il tuo programma personale

en: Manage shared resources with ease
it_IT: Gestisci facilmente le risorse condivise

en: Managing assigned services
it_IT: Gestione dei servizi assegnati

en: Managing packages
it_IT: Gestione dei pacchetti

en: Mandatory Field:
it_IT: Campo Obbligatorio:

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
it_IT: Associa un utente WordPress a questo dipendente per consentirgli di visualizzare i propri appuntamenti nel back-end del plugin.

en: Max. Capacity
it_IT: Capacità Max

en: Max Capacity Asc
it_IT: Capacità massima Asc

en: Max Capacity Desc
it_IT: Capacità massima Desc

en: Maximum Quantity:
it_IT: Quantità Massima:

en: Maximum allowed spots
it_IT: Numero massimo di posti consentiti

en: Maximum bookings allowed
it_IT: Numero massimo di prenotazioni consentite

en: Maximum bookings reached
it_IT: Numero Massimo di Prenotazioni Richieste

en: Maximum capacity
it_IT: Capacità massima

en: Maximum capacity is reached
it_IT: La capacità massima è stata raggiunta

en: Maximum number of events returned
it_IT: Numero massimo di eventi restituiti

en: Maximum number of places is
it_IT: Il numero massimo di posti è

en: Maximum quantity
it_IT: Quantità massima

en: Maximum spots
it_IT: Posti massimi

en: Maximum usage per customer
it_IT: Utilizzo massimo per cliente

en: Measurement ID
it_IT: ID Pagamento

en: Meeting agenda
it_IT: Ordine del giorno della riunione

en: Meeting title
it_IT: Titolo della riunione

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message content
it_IT: Contenuto del messaggio

en: Message template
it_IT: Modello di messaggio

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-reply” message
it_IT: I messaggi inviati tramite WhatsApp non prevedono un'opzione di risposta, pertanto consigliamo di impostare il messaggio di "risposta automatica".

en: Meta Pixel setup
it_IT: Configurazione Meta Pixel

en: Method
it_IT: Metodo

en: Microsoft Teams Link
it_IT: Link Microsoft Teams

en: Microsoft Teams join link
it_IT: Link per partecipare a Microsoft Teams

en: Microsoft Teams link
it_IT: Link Microsoft Teams

en: Microsoft Teams setup
it_IT: Configurazione di Microsoft Teams

en: Min. Capacity
it_IT: Capacità Min

en: Minimum bookings required
it_IT: Prenotazioni minime richieste

en: Minimum capacity
it_IT: Capacità minima

en: Minimum number of attendees
it_IT: Numero minimo di partecipanti

en: Minimum number of bookings
it_IT: Numero minimo di prenotazioni

en: Minimum number of required extras
it_IT: Numero minimo di extra richiesti

en: Minimum of attendees
it_IT: Minimo di partecipanti

en: Minimum of bookings
it_IT: Minimo di prenotazioni

en: Minimum required extras
it_IT: Extra minimi richiesti

en: Minimum required extras:
it_IT: Extra minimi richiesti:

en: Minimum time required before booking
it_IT: Tempo minimo richiesto prima di prenotare

en: Minimum time required before canceling
it_IT: Tempo minimo richiesto prima della cancellazione

en: Minimum time required before rescheduling
it_IT: Tempo minimo richiesto prima della riprogrammazione

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Missing required fields:
it_IT: Campi obbligatori mancanti:

en: Mobile menu
it_IT: Comprimi Menu

en: Mollie payment link
it_IT: Link di pagamento Mollie

en: Mon
it_IT: Lun

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Month
it_IT: Mese

en: Monthly
it_IT: Mensilmente

en: Months
it_IT: Mesi

en: More Features Zero Limits
it_IT: Altre funzionalità Zero Limits

en: More options
it_IT: Altre opzioni

en: Multiple
it_IT: Multiplo

en: Multiple Emails
it_IT: Email Multiple

en: Multiple Locations
it_IT: Sedi Multiple

en: Multiple locations
it_IT: Posizioni multiple

en: Multiple packages purchased.
it_IT: Pacchetti multipli acquistati.

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
it_IT: Moltiplica l'importo del deposito per il numero di persone in una prenotazione

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
it_IT: Moltiplica l'importo del deposito per il numero di persone presenti in una prenotazione.

en: Multiply deposit by number of people
it_IT: Moltiplicare il deposito per il numero di persone

en: Multiply price by number of people
it_IT: Moltiplica il prezzo per il numero di persone

en: My Profile
it_IT: Il Mio Profilo

en: My profile
it_IT: Il mio profilo

en: Name
it_IT: Nome

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Name Asc
it_IT: Nome Asc

en: Name Ascending
it_IT: Nome Crescente

en: Name Desc
it_IT: Nome Descrizione

en: Name Descending
it_IT: Nome Descrescente

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
it_IT: Nome dello spazio (stanza) che verrà creato per gli appuntamenti. È possibile utilizzare i segnaposto dalla pagina Notifiche. Se lasciato vuoto, lo spazio verrà denominato in base all'ID dell'appuntamento.

en: Need additional fields?
it_IT: Hai bisogno di campi aggiuntivi?

en: Need help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: Need to update your company's days off?
it_IT: Hai bisogno di aggiornare i giorni di ferie della tua azienda?

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Appointment
it_IT: Nuovo Appuntamento

en: New Attendee
it_IT: Nuovo partecipante

en: New Customer
it_IT: Nuovo Cliente

en: New Event
it_IT: Nuovo Evento

en: New Location
it_IT: Nuova Sede

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New Space
it_IT: Nuova Area

en: New Update
it_IT: Nuovo aggiornamento

en: New appointment
it_IT: Nuovo appuntamento

en: New block time
it_IT: Nuova fascia oraria non disponibile

en: New category
it_IT: Nuova categoria

en: New coupon
it_IT: Nuovo coupon

en: New customer
it_IT: Nuovo cliente

en: New employee
it_IT: Nuovo dipendente

en: New event
it_IT: Nuovo evento

en: New event booking
it_IT: Nuova prenotazione evento

en: New language
it_IT: Nuova lingua

en: New package
it_IT: Nuovo pacchetto

en: New package booking
it_IT: Nuova prenotazione pacchetto

en: New password
it_IT: Nuova password

en: New resource
it_IT: Nuova risorsa

en: New service
it_IT: Nuovo servizio

en: New tax
it_IT: Nuova imposta

en: Next
it_IT: Prossimo

en: Next Service
it_IT: Prossimo Servizio

en: Next day reminder
it_IT: Promemoria per il giorno successivo

en: No, just this one
it_IT: No, solo questo

en: No-show
it_IT: Non mostrare

en: No-show tag
it_IT: Tag di mancata presentazione

en: No Employees Assigned to This Location
it_IT: Nessun dipendente assegnato a questa sede

en: No Packages
it_IT: Nessun pacchetto

en: No Show (1)
it_IT: Non visualizzato (1)

en: No Tags. Create a new one.
it_IT: Non ci sono Tags. Creane uno nuovo.

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
it_IT: Non sono disponibili utenti WordPress con il ruolo di cliente Amelia.

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
it_IT: Non sono disponibili utenti WordPress con il ruolo Amelia Employee.

en: No appointments found
it_IT: Nessun appuntamento trovato

en: No appointments yet
it_IT: Nessun appuntamento ancora

en: No attendees found
it_IT: Nessun partecipante trovato

en: No booked appointments
it_IT: Nessun appuntamento prenotato

en: No bookings found
it_IT: Nessuna prenotazione trovata

en: No camera found on this device.
it_IT: Nessuna fotocamera trovata su questo dispositivo.

en: No coupons yet
it_IT: Nessun coupon ancora disponibile

en: No custom fields yet
it_IT: Nessun campo personalizzato ancora

en: No customers were imported to your customer list.
it_IT: Nessun cliente è stato importato nel tuo elenco clienti.

en: No customers yet
it_IT: Ancora nessun cliente

en: No employees yet
it_IT: Ancora nessun dipendente

en: No event bookings yet
it_IT: Nessuna prenotazione eventi ancora

en: No events found
it_IT: Nessun evento trovato

en: No events yet
it_IT: Nessun evento ancora

en: No extras yet
it_IT: Nessun extra ancora

en: No invoices yet
it_IT: Nessuna fattura ancora

en: No limit per customer
it_IT: Nessun limite per cliente

en: No locations yet
it_IT: Nessuna posizione ancora

en: No matching data
it_IT: Nessun dato corrispondente

en: No package bookings yet
it_IT: Nessuna prenotazione di pacchetti ancora

en: No packages found
it_IT: Nessun pacchetto trovato

en: No packages yet
it_IT: Nessun pacchetto ancora disponibile

en: No resources yet
it_IT: Nessuna risorsa ancora disponibile

en: No results
it_IT: Nessun risultato

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No results found...
it_IT: Nessun risultato trovato…

en: No results found for
it_IT: Nessun risultato trovato per

en: No services or employees available
it_IT: Nessun servizio o dipendente disponibile

en: No services yet
it_IT: Nessun servizio ancora disponibile

en: No spots left
it_IT: Nessun posto rimasto

en: No taxes yet
it_IT: Nessuna imposta ancora

en: No top trends
it_IT: Nessuna tendenza principale

en: No transactions yet
it_IT: Nessuna transazione ancora

en: No upcoming events
it_IT: Nessun evento in programma

en: No usage limit
it_IT: Nessun limite di utilizzo

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Not connected
it_IT: Non connesso

en: Not match to your current password
it_IT: Inserisci la password corrente

en: Note
it_IT: Nota

en: Note (Internal)
it_IT: Nota (interna)

en: Note (internal)
it_IT: Nota (interna)

en: Notice: Please select at least one panel.
it_IT: Avviso: selezionare almeno un pannello.

en: Notice: Please select start and end date.
it_IT: Avviso: seleziona la data di inizio e la data di fine.

en: Notification
it_IT: Notifica

en: Notification Language
it_IT: Lingua di Nontifica

en: Notification Placeholder
it_IT: Segnaposto di Notifica

en: Notification has been deleted.
it_IT: La notifica è stata eliminata.

en: Notification has been saved.
it_IT: La notifica è stata salvata.

en: Notification has not been saved.
it_IT: La notifica non è stata salvata.

en: Notification interval
it_IT: Intervallo di notifica

en: Notification language
it_IT: Lingua delle notifiche

en: Notification name
it_IT: Nome della notifica

en: Notification settings
it_IT: Impostazioni di notifica

en: Notification status has been updated.
it_IT: Lo stato della notifica è stato aggiornato.

en: Notification status has not been updated.
it_IT: Lo stato della notifica non è stato aggiornato.

en: Notification template
it_IT: Modello di notifica

en: Notification type
it_IT: Tipo di notifica

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Notifications in Amelia
it_IT: Notifiche in Amelia

en: Notify attendees by email when event information is updated.
it_IT: Notifica ai partecipanti tramite e-mail quando le informazioni sull'evento vengono aggiornate.

en: Notify selected employees about empty package purchases
it_IT: Notifica ai dipendenti selezionati gli acquisti di pacchetti vuoti

en: Notify the attendee(s)
it_IT: Avvisa il cliente(i)

en: Notify the attendees
it_IT: Informare i partecipanti

en: Notify the customer(s)
it_IT: Avvisa il cliente(i)

en: Number of Additional People
it_IT: Numero di Persone Aggiuntive

en: Number of Additional People:
it_IT: Numero di Persone Aggiuntive:

en: Number of Recurrences:
it_IT: Numero di Ricorrenze:

en: Number of Tickets
it_IT: Numero di biglietti

en: Number of adjusted time slots:
it_IT: Numero di fasce orarie modificate:

en: Number of appointments
it_IT: Numero di appuntamenti

en: Number of appointments required for booking
it_IT: Numero di appuntamenti richiesti per la prenotazione

en: Number of appointments with applied coupon is
it_IT: Il numero di appuntamenti con il coupon applicato è

en: Number of events
it_IT: Numero di eventi

en: Number of packages
it_IT: Numero di pacchetti

en: Number of people
it_IT: Numero di persone

en: Number of people on waiting list
it_IT: Numero di persone in lista d'attesa

en: Number of people that are coming with you.
it_IT: Numero di persone che verranno con te.

en: Number of recurrences:
it_IT: Numero di ricorrenze:

en: Number of tickets
it_IT: Numero di tickets

en: Occupancy rate
it_IT: Tasso di occupazione

en: Occupied
it_IT: Occupato

en: Occurrences
it_IT: Occorrenze

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
it_IT: Offri un'esperienza di prenotazione chiara e basata su elenchi con un design che attira l'attenzione. I clienti possono facilmente esplorare e prenotare dalla tua gamma completa di eventi.

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
it_IT: Offri sconti o appuntamenti gratuiti con coupon personalizzabili.

en: Offer multiple durations and prices for this service.
it_IT: Offri diverse durate e prezzi per questo servizio.

en: Offer optional or mandatory extras during the booking process - upsell additional services, products, or experiences to enhance appointments and delight your customers.
it_IT: Offri extra opzionali o obbligatori durante il processo di prenotazione: promuovi servizi, prodotti o esperienze aggiuntivi per migliorare gli appuntamenti e soddisfare i tuoi clienti.

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
it_IT: Offri servizi con diverse opzioni di durata tra cui i clienti possono scegliere.

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
it_IT: Offri upsell o vantaggi aggiuntivi all'interno di un servizio utilizzando gli extra.

en: On
it_IT: Il

en: On-Site
it_IT: In Loco

en: On-line
it_IT: Online

en: On-site
it_IT: In Loco

en: On-site payment
it_IT: Pagamento in loco

en: On:
it_IT: Il/Su:

en: On Break
it_IT: In Pausa

en: On hold
it_IT: In attesa

en: On the same day
it_IT: Nello stesso giorno

en: On the same day each month
it_IT: Lo stesso giorno di ogni mese

en: Once Off
it_IT: Una Volta

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
it_IT: Una volta aggiunto il tuo primo coupon, questo apparirà qui. Clicca su + Coupon in alto per iniziare.

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
it_IT: Una volta aggiunto il primo campo personalizzato, questo apparirà qui. Clicca su + Campo personalizzato qui sotto per iniziare.

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
it_IT: Una volta aggiunto il tuo primo dipendente, questo apparirà qui. Clicca su + Dipendente qui sotto per iniziare.

en: Once you add your first event, it will appear here. Click + Event below to get started.
it_IT: Una volta aggiunto il tuo primo evento, questo apparirà qui. Clicca su + Evento qui sotto per iniziare.

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
it_IT: Una volta aggiunto il tuo primo extra, apparirà qui. Clicca su + Extra in alto per iniziare.

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
it_IT: Una volta aggiunto il primo pacchetto, questo apparirà qui. Clicca su + Pacchetto qui sotto per iniziare.

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
it_IT: Una volta aggiunta la tua prima risorsa, questa apparirà qui. Clicca su + Risorsa qui sotto per iniziare.

en: Once you add your first service, it will appear here.
it_IT: Una volta aggiunto il tuo primo servizio, apparirà qui.

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
it_IT: Una volta aggiunta la tua prima imposta, questa apparirà qui. Clicca su + Imposta qui sotto per iniziare.

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
it_IT: Una volta ricevute le prenotazioni, i tuoi appuntamenti verranno visualizzati qui. Puoi anche iniziare cliccando sul pulsante Aggiungi qui sotto.

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
it_IT: Una volta ricevute le prenotazioni per gli eventi, queste verranno visualizzate qui. Puoi anche iniziare cliccando sul pulsante Prenota evento qui sotto.

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
it_IT: Una volta ricevute le prenotazioni dei pacchetti, queste verranno visualizzate qui. Puoi anche iniziare cliccando sul pulsante Prenota pacchetto qui sotto.

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
it_IT: Una volta iniziata l'aggiunta delle località, queste appariranno qui. Puoi anche iniziare cliccando sul pulsante Aggiungi qui sotto.

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
it_IT: Una volta che inizi a ricevere prenotazioni, le fatture verranno visualizzate qui.

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
it_IT: Una volta che inizi a ricevere prenotazioni, le transazioni verranno visualizzate qui.

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add or Import button below.
it_IT: Una volta che inizi a ricevere prenotazioni, i tuoi clienti verranno visualizzati qui. Puoi anche iniziare cliccando sul pulsante Aggiungi o Importa qui sotto.

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
it_IT: Una prenotazione può contenere più partecipanti/posti.

en: One of the phone numbers provided is invalid.
it_IT: Uno dei numeri di telefono forniti non è valido.

en: One spot is equal to one attendee.
it_IT: Un posto è uguale ad un partecipante.

en: Online meetings
it_IT: Riunioni online

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
it_IT: Nel back-end verranno visualizzati solo i modelli nella lingua predefinita. Se un modello non esiste nella lingua del cliente, verrà inviata la versione nella lingua predefinita.

en: Oops...
it_IT: Oops…

en: Open
it_IT: Apri

en: Open Event
it_IT: Evento Aperto

en: Open following
it_IT: Apri seguente

en: Open side menu
it_IT: Apri il menu laterale

en: Opened
it_IT: Aperto

en: Opens at
it_IT: Si apre in

en: Opens on
it_IT: Si apre su

en: Opens on:
it_IT: Si Apre in:

en: Option {number}
it_IT: Opzione {number}

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options:
it_IT: Opzioni:

en: Or
it_IT: Oppure

en: Or enter details below
it_IT: Dettagli dell'evento di gruppo

en: Or pay with card
it_IT: Oppure paga con carta

en: Orange
it_IT: Arancione

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order creation
it_IT: Creazione dell'Ordine

en: Order update
it_IT: Aggiornamento dell'Ordine

en: Organizer
it_IT: Organizzatore

en: Organizers
it_IT: Organizzatori

en: Other
it_IT: Altro

en: Outline
it_IT: Schema

en: Outlook Calendar
it_IT: Calendario Outlook

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
it_IT: Calendario Outlook e Microsoft Teams

en: Outlook Calendar WP hooks
it_IT: Calendario Outlook WP hook

en: Outlook Calendar setup
it_IT: Configurazione del calendario di Outlook

en: Outlook Mailer
it_IT: Calendario Outlook

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
it_IT: Outlook Mailer non è completamente configurato. Completa la configurazione dell'account nelle impostazioni di integrazione di Outlook.

en: Outside of working hours
it_IT: Fuori orario di lavoro

en: Overridden by employee
it_IT: Sovrascritto dal dipendente

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Overwrite Records
it_IT: Sovrascrivi record

en: PAYMENT METHOD
it_IT: METODO DI PAGAMENTO

en: PHP Mail
it_IT: Mail PHP

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Package:
it_IT: Pacchetto:

en: Package Asc
it_IT: Pacchetto Asc

en: Package Canceled
it_IT: Pacchetto Cancellato

en: Package Desc
it_IT: Descrizione del pacchetto

en: Package ID
it_IT: ID pacchetto

en: Package Info
it_IT: Info Pacchetto

en: Package Selection
it_IT: Selezione Pacchetto

en: Package appointment has been updated.
it_IT: L'appuntamento del pacchetto è stato aggiornato.

en: Package appointments
it_IT: Appuntamenti pacchetto

en: Package appointments details
it_IT: Dettagli pacchetto appuntamenti

en: Package badge
it_IT: Badge del pacchetto

en: Package booking details
it_IT: Dettagli sulla prenotazione del pacchetto

en: Package booking has been created.
it_IT: La prenotazione del pacchetto è stata creata.

en: Package booking has been deleted.
it_IT: La prenotazione del pacchetto è stata cancellata.

en: Package booking has been updated.
it_IT: La prenotazione dei pacchetti è stata aggiornata.

en: Package booking is not available for this time slot.
it_IT: La prenotazione del pacchetto non è disponibile per questa fascia oraria.

en: Package canceled
it_IT: Pacchetto annullato

en: Package capacity
it_IT: Capacità del pacchetto

en: Package category
it_IT: Categoria pacchetto

en: Package count
it_IT: Numero di pacchetti

en: Package deal
it_IT: Offerta Pacchetto

en: Package deposit
it_IT: Acconto del pacchetto

en: Package description
it_IT: Descrizione pacchetto

en: Package details
it_IT: Dettagli del pacchetto

en: Package duration
it_IT: Durata pacchetto

en: Package filter
it_IT: Filtro pacchetto

en: Package has been created.
it_IT: Il pacchetto è stato creato.

en: Package has been deleted.
it_IT: Il pacchetto è stato eliminato.

en: Package has been hidden.
it_IT: Il pacchetto è stato nascosto.

en: Package has been updated.
it_IT: Il pacchetto è stato aggiornato.

en: Package includes
it_IT: Pacchetti inclusi

en: Package info
it_IT: Informazioni sul pacchetto

en: Package is now visible.
it_IT: Il pacchetto è ora visibile.

en: Package location
it_IT: Posizione del pacchetto

en: Package management
it_IT: Gestione dei pacchetti

en: Package name
it_IT: Nome pacchetto

en: Package overview
it_IT: Panoramica del pacchetto

en: Package price
it_IT: Prezzo Pacchetto

en: Package price:
it_IT: Prezzo del pacchetto:

en: Package purchased
it_IT: Pacchetto acquistato

en: Package rules and description
it_IT: Regole e descrizione del pacchetto

en: Package selection
it_IT: Selezione del pacchetto

en: Package services list
it_IT: Elenco dei servizi del pacchetto

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Packages appointments
it_IT: Pacchetti appuntamenti

en: Packages block
it_IT: Blocco pacchetti

en: Packages have been reordered.
it_IT: I pacchetti sono stati riordinati.

en: Packages overview
it_IT: Panoramica dei pacchetti

en: Packages popup
it_IT: Popup dei pacchetti

en: Paddle
it_IT: Pagaia

en: Page
it_IT: URL Pagina Pannello Clienti

en: Page card
it_IT: Scheda pagina

en: Page content
it_IT: Contenuto della pagina

en: Page header
it_IT: Intestazione della pagina

en: Page messages
it_IT: Messaggi della pagina

en: Page scroll
it_IT: Scorrimento della pagina

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid deposit
it_IT: Deposito pagato

en: Paid remaining amount
it_IT: Importo residuo pagato

en: Panel & access permissions
it_IT: Pannello e autorizzazioni di accesso

en: Panel Button Type
it_IT: Tipo Pulsante Pannello

en: Panel access
it_IT: Accesso al pannello

en: Panel recovery
it_IT: Ripristino del pannello

en: Panel subtab name
it_IT: Nome sottoscheda pannello

en: Paragraph
it_IT: Paragrafo

en: Partially Paid
it_IT: Parzialmente Pagato

en: Partially Refunded
it_IT: Parzialmente Pagato

en: Partially paid
it_IT: Pagato parzialmente

en: Parts
it_IT: Parti

en: Password Updated!
it_IT: Password

en: Password changed successfully
it_IT: La password è stata reimpostata correttamente

en: Password has been changed
it_IT: La password è stata cambiata

en: Password is set
it_IT: La password è stata impostata

en: Password must be longer than 3 characters
it_IT: La password deve contenere più di 3 caratteri

en: Password reset link has been sent to your email.
it_IT: Il link per reimpostare la password è stato inviato al tuo indirizzo e-mail.

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non corrispondono

en: Passwords don't match.
it_IT: Le password non corrispondono.

en: Past events
it_IT: Eventi passati

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
it_IT: Incolla la chiave segreta che hai ricevuto dopo aver creato la coppia di chiavi API in Google reCAPTCHA.

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
it_IT: Incolla la chiave del sito che hai ricevuto dopo aver generato la coppia di chiavi API in Google reCAPTCHA.

en: Pay
it_IT: Paga

en: PayPal payment link
it_IT: Link per il pagamento PayPal

en: Pay for all appointments at once
it_IT: Pagare tutti gli appuntamenti in una volta sola

en: Pay now
it_IT: Paga Subito

en: Pay only for the first appointment
it_IT: Paga solo per il primo appuntamento

en: Pay with payment link
it_IT: Paga con link di pagamento

en: Payee email
it_IT: Email del dipendente

en: Paying later
it_IT: Paga dopo

en: Paying now
it_IT: Paga subito

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment History
it_IT: Cronologia dei Pagamenti

en: Payment ID
it_IT: ID Pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di Pagamento

en: Payment Method:
it_IT: Metodo di Pagamento:

en: Payment Status
it_IT: Stato del Pagamento

en: Payment Type:
it_IT: Tipo Pagamento:

en: Payment amount
it_IT: Importo del pagamento

en: Payment created
it_IT: Data di pagamento

en: Payment currency
it_IT: Valuta di pagamento

en: Payment date
it_IT: Data di pagamento

en: Payment details
it_IT: Dettagli di pagamento

en: Payment due amount
it_IT: Importo dovuto per il pagamento

en: Payment error
it_IT: Errore Pagamento

en: Payment history
it_IT: Cronologia dei pagamenti

en: Payment link for Barion
it_IT: Link di pagamento per Stripe

en: Payment method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment method:
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Payment methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Payment protected by policy and powered by
it_IT: Pagamento coperto da garanzia e protetto da

en: Payment segment
it_IT: Segmento di pagamento

en: Payment status
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment summary
it_IT: Riepilogo pagamenti

en: Payment type
it_IT: Tipo di pagamento

en: Payment type, deposit payment...
it_IT: Tipo di pagamento, pagamento con acconto…

en: Payment was canceled.
it_IT: Il pagamento è stato annullato.

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pending appointments
it_IT: Appuntamenti in sospeso

en: Pending payment
it_IT: Pagamento in sospeso

en: People
it_IT: Persone

en: People counting logic
it_IT: Logica di conteggio delle persone

en: Per Location
it_IT: Per località

en: Per Service
it_IT: Per servizio

en: Per customer
it_IT: Per cliente

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Percentage amount
it_IT: Percentuale

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
it_IT: La percentuale dell'acconto sarà calcolata sul prezzo totale della prenotazione<br>e l'importo fisso può essere moltiplicato per il numero di persone o rimanere fisso sul prezzo totale della prenotazione.

en: Percentage of Load
it_IT: Percentuale di Carico

en: Period
it_IT: Periodo

en: Period available for booking in advance
it_IT: Periodo disponibile per la prenotazione anticipata

en: Periods
it_IT: Periodi

en: Permanent access token
it_IT: Token di accesso permanente

en: Person
it_IT: Persona

en: Personal Information
it_IT: Le Tue Informazioni

en: Personal information
it_IT: Informazioni personali

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Phone Number
it_IT: Numero di Telefono

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
it_IT: Il numero di telefono esiste già con un nome diverso. Controlla il tuo nome.

en: Phone number
it_IT: Numero di telefono

en: Phone number ID
it_IT: ID numero di telefono

en: Phone number copied to clipboard.
it_IT: Numero di telefono copiato negli appunti.

en: Phone number must include a country code.
it_IT: Il numero di telefono deve includere il codice del Paese.

en: Pick a date or range
it_IT: Scegli una data o un intervallo

en: Pick a year
it_IT: Scegli un anno

en: Pick date & time
it_IT: Scegli data & ora

en: Pick date & time:
it_IT: Scegli data & ora:

en: Pin icon
it_IT: Icona a forma di spillo

en: Pixel ID
it_IT: ID pixel

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Placeholder Color
it_IT: Colore Segnaposto

en: Placeholder copied to clipboard.
it_IT: Segnaposto copiato negli appunti.

en: Placeholder text
it_IT: Testo segnaposto

en: Placeholders
it_IT: Segnaposti

en: Places API (New) is required but not enabled. Please enable it in Google Cloud Console.
it_IT: L'API Places (Nuova) è necessaria ma non è abilitata. Abilitala nella Google Cloud Console.

en: Plain
it_IT: Semplice

en: Plans
it_IT: Piani

en: Please Wait
it_IT: Attendere prego

en: Please add period
it_IT: Aggiungi un punto.

en: Please cancel the event first before deleting it.
it_IT: Annulla l'evento prima di eliminarlo.

en: Please check your .csv file and try again.
it_IT: Controlla il tuo file .csv e riprova.

en: Please choose appointment date
it_IT: Si prega di scegliere la data dell'appuntamento

en: Please choose appointment time
it_IT: Si prega di scegliere l'orario dell'appuntamento

en: Please confirm you are not a robot
it_IT: Conferma che non sei un robot

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
it_IT: Assicurarsi che i servizi e i dipendenti siano stati creati e che i servizi siano stati assegnati ai dipendenti.

en: Please enter Mailgun API key
it_IT: Inserisci la Mailgun API Key

en: Please enter Mailgun Domain
it_IT: Inserisci il Dominio Mailgun

en: Please enter SMTP host
it_IT: Inserisci l'Host SMTP

en: Please enter SMTP password
it_IT: Inserisci la password SMTP

en: Please enter SMTP port
it_IT: Inserisci la porta SMTP

en: Please enter SMTP username
it_IT: Inserisci il nome utente SMTP

en: Please enter a code.
it_IT: Inserisci un codice.

en: Please enter a content.
it_IT: Inserisci un contenuto.

en: Please enter a first name.
it_IT: Inserisci un nome.

en: Please enter a last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: Please enter a live publishable key.
it_IT: Inserisci una chiave pubblicabile attiva.

en: Please enter a live secret key.
it_IT: Inserisci una chiave segreta attiva.

en: Please enter a name.
it_IT: Inserisci un nome.

en: Please enter a new password.
it_IT: Inserisci una nuova password.

en: Please enter a new password again.
it_IT: Inserisci nuovamente una nuova password.

en: Please enter a notification name.
it_IT: Inserisci un nome per la notifica.

en: Please enter a password.
it_IT: Inserisci una password.

en: Please enter a recipient email.
it_IT: Inserisci l'indirizzo e-mail del destinatario.

en: Please enter a recipient phone.
it_IT: Inserisci il numero di telefono del destinatario.

en: Please enter a sender email.
it_IT: Inserisci un indirizzo e-mail del mittente.

en: Please enter a sender name.
it_IT: Inserisci il nome del mittente.

en: Please enter a subject.
it_IT: Inserisci un oggetto.

en: Please enter a tax amount.
it_IT: Inserisci l'importo dell'imposta.

en: Please enter a test publishable key.
it_IT: Inserisci una chiave pubblicabile di prova.

en: Please enter a test secret key.
it_IT: Inserisci una chiave segreta di prova.

en: Please enter a ticket code.
it_IT: Inserisci un codice ticket.

en: Please enter a ticket name.
it_IT: Inserisci il nome del ticket.

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
it_IT: Inserisci un URL valido con protocollo (http:// o https://).

en: Please enter a valid email address
it_IT: Per favore inserisci un indirizzo email valido

en: Please enter a valid email address.
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid phone number.
it_IT: Inserisci un numero di telefono valido.

en: Please enter an email.
it_IT: Inserisci un indirizzo e-mail.

en: Please enter an event.
it_IT: Inserisci un evento.

en: Please enter appointment date...
it_IT: Inserisci la data dell'appuntamento…

en: Please enter coupon
it_IT: Inserisci il coupon

en: Please enter current password
it_IT: Inserisci la password corrente

en: Please enter date
it_IT: Inserisci una data

en: Please enter date of birth
it_IT: Inserisci una data

en: Please enter email
it_IT: Inserisci l'email

en: Please enter email or username
it_IT: Inserisci il nome utente SMTP

en: Please enter end time
it_IT: Inserisci l'ora di fine

en: Please enter first name
it_IT: Inserisci il nome

en: Please enter last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: Please enter live API Key
it_IT: Inserisci la API Key live

en: Please enter live POSKey
it_IT: Inserisci la API Key live

en: Please enter live client ID
it_IT: Inserisci l'ID cliente live

en: Please enter live key ID
it_IT: Inserisci l'ID della chiave live

en: Please enter live key secret
it_IT: Inserisci il secret key live

en: Please enter live secret
it_IT: Inserisci il segreto live

en: Please enter name
it_IT: Inserisci il nome

en: Please enter new password
it_IT: Inserisci la nuova password

en: Please enter new password again
it_IT: Inserisci di nuovo la nuova password

en: Please enter password
it_IT: Inserisci password

en: Please enter payee email
it_IT: Inserisci l'email

en: Please enter phone
it_IT: Si prega di inserire il telefono

en: Please enter phone number
it_IT: Inserisci il numero di telefono

en: Please enter sandbox POSKey
it_IT: Inserisci la API Key di prova

en: Please enter start time
it_IT: Inserisci l'ora d'inizio

en: Please enter tax rate name.
it_IT: Inserisci il nome dell'aliquota fiscale.

en: Please enter test API Key
it_IT: Inserisci la API Key di prova

en: Please enter test client ID
it_IT: Inserisci l'ID cliente di prova

en: Please enter test key ID
it_IT: Inserisci l'ID della chiave di prova

en: Please enter test key secret
it_IT: Inserisci il key secret di test

en: Please enter test secret
it_IT: Inserisci il segreto di prova

en: Please enter waiting list capacity
it_IT: Inserisci la capacità della lista d'attesa

en: Please fill in your address.
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo.

en: Please log in to Square
it_IT: Effettua il login su Square

en: Please map corresponding data to columns:
it_IT: Si prega di mappare i dati corrispondenti alle colonne:

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
it_IT: Nota: affinché questa opzione funzioni, è necessario aggiungere nuovi segnaposto per i link di pagamento ai modelli di messaggio

en: Please refine your search criteria
it_IT: Si prega di affinare i criteri di ricerca

en: Please select
it_IT: Si prega di selezionare

en: Please select a category.
it_IT: Seleziona una categoria.

en: Please select a closing date.
it_IT: Seleziona una data di chiusura.

en: Please select a closing time.
it_IT: Seleziona un orario di chiusura.

en: Please select a color.
it_IT: Seleziona un colore.

en: Please select a customer.
it_IT: Seleziona un cliente.

en: Please select a date.
it_IT: Seleziona una data.

en: Please select a date range.
it_IT: Seleziona un intervallo di date.

en: Please select a date range that is within the period range.
it_IT: Selezionare un intervallo di date compreso nel periodo indicato.

en: Please select a duration.
it_IT: Seleziona una durata.

en: Please select a location
it_IT: Seleziona una località

en: Please select a location.
it_IT: Seleziona una località.

en: Please select a package.
it_IT: Selezionare un pacchetto.

en: Please select a service.
it_IT: Seleziona un servizio.

en: Please select a start time.
it_IT: Seleziona un'ora di inizio.

en: Please select a time.
it_IT: Seleziona un orario.

en: Please select a type.
it_IT: Seleziona un tipo.

en: Please select an action.
it_IT: Seleziona un'azione.

en: Please select an attendee.
it_IT: Seleziona un partecipante.

en: Please select an email template.
it_IT: Seleziona un modello di email.

en: Please select an employee.
it_IT: Seleziona un dipendente.

en: Please select an end date.
it_IT: Seleziona una data di fine.

en: Please select an end time.
it_IT: Seleziona un'ora di fine.

en: Please select an event.
it_IT: Seleziona un evento.

en: Please select an opening date.
it_IT: Seleziona una data di apertura.

en: Please select an opening time.
it_IT: Seleziona un orario di apertura.

en: Please select an option.
it_IT: Selezionare un'opzione.

en: Please select at least one customer
it_IT: Seleziona almeno un cliente

en: Please select at least one employee.
it_IT: Seleziona almeno un dipendente.

en: Please select at least one service.
it_IT: Seleziona almeno un servizio.

en: Please select customer
it_IT: Si prega di selezionare il cliente

en: Please select date
it_IT: Seleziona una data

en: Please select employee
it_IT: Si prega di selezionare il dipendente

en: Please select location
it_IT: Seleziona una sede

en: Please select package:
it_IT: Si prega di selezionare il pacchetto:

en: Please select repeat interval
it_IT: Selezionare l'intervallo di ripetizione

en: Please select repeat period
it_IT: Selezionare il periodo di ripetizione

en: Please select service
it_IT: Si prega di selezionare il servizio

en: Please select the extra:
it_IT: Si prega di selezionare l'extra:

en: Please select time
it_IT: Seleziona un Orario

en: Please upload the file
it_IT: Si prega di caricare il file

en: Please use a different email or phone number to complete the booking.
it_IT: Per favore, inserisci un'email o un numero di telefono diverso per completare la prenotazione.

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
it_IT: Per aggiungere Amelia a un popup, utilizzare il widget shortcode integrato di Elementor invece del widget Amelia

en: Plugin Activation Error
it_IT: Errore nell'Attivazione del Plugin

en: Plugin has been activated
it_IT: Il plugin è stato attivato

en: Plugin has been deactivated
it_IT: Il plugin è stato disattivato

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
it_IT: Un Popup Blocker è abilitato! Per aggiungere il tuo appuntamento al tuo calendario, consenti i popup e aggiungi questo sito alla tua lista di eccezioni.

en: Popup Heading
it_IT: Intestazione Popup

en: Popup buttons
it_IT: Pulsanti popup

en: Popup title
it_IT: Titolo popup

en: Preload entities when page loads
it_IT: Precaricare le entità al caricamento della pagina

en: Prepared
it_IT: Preparato

en: Preselect Booking Parameters
it_IT: Preseleziona i Parametri di Prenotazione

en: Preselect Current Date
it_IT: Preseleziona la Data Corrente

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
it_IT: Preseleziona la casella di controllo "Iscriviti"

en: Preset Colors
it_IT: Colori Preimpostati

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
it_IT: Impedisci le prenotazioni durante gli orari contrassegnati come occupati nel calendario Google del dipendente.

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
it_IT: Previene i conflitti di pianificazione grazie alla sincronizzazione in tempo reale del calendario per ogni dipendente.

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview Invoice
it_IT: Anteprima

en: Preview invoice
it_IT: Anteprima fattura

en: Previous range
it_IT: Intervallo precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Price Asc
it_IT: Prezzo Asc

en: Price Ascending
it_IT: Prezzo Crescente

en: Price Desc
it_IT: Descrizione del prezzo

en: Price Descending
it_IT: Prezzo Decrescente

en: Price indicators
it_IT: Indicatori di prezzo

en: Price number of decimals
it_IT: Numero di decimali del prezzo

en: Price per Spot
it_IT: Prezzo per Posto

en: Price separator
it_IT: Separatore di prezzo

en: Price symbol position
it_IT: Posizione del simbolo del prezzo

en: Price type
it_IT: Tipo di prezzo

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Pricing & duration
it_IT: Prezzi e durata

en: Pricing by Date range
it_IT: Prezzi per intervallo di date

en: Pricing by date & time
it_IT: Prezzi in base alla data e all'ora

en: Pricing by date range
it_IT: Prezzi per intervallo di date

en: Pricing by duration
it_IT: Prezzi in base alla durata

en: Pricing by number of people
it_IT: Prezzi in base al numero di persone

en: Pricing by the number of people
it_IT: Prezzi in base al numero di persone

en: Primary
it_IT: Primario

en: Primary Button Type
it_IT: Tipo Pulsante Primario

en: Primary Gradient
it_IT: Sfumatura Primaria

en: Primary and state colors
it_IT: Colori primari e di stato

en: Primary button style
it_IT: Stile pulsante principale

en: Primary color
it_IT: Colore primario

en: Primary text
it_IT: Testo principale

en: Process payments easily with Square.
it_IT: Elabora facilmente i pagamenti con Square.

en: Processing
it_IT: Elaborazione

en: Profile
it_IT: Il Mio Profilo

en: Profile data updated successfully
it_IT: Dati del profilo aggiornati con successo

en: Profile deleted
it_IT: Profilo eliminato

en: Profile has been updated
it_IT: Il profilo è stato aggiornato

en: Property name
it_IT: Nome della proprietà

en: Property value
it_IT: Valore della proprietà

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
it_IT: Proteggi il tuo sistema di prenotazione dai bot integrando le chiavi reCAPTCHA.

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
it_IT: Offri un'esperienza di prenotazione semplificata e guidata sul tuo sito web. Personalizza il design e le etichette per migliorare l'usabilità e allinearti alle tue esigenze aziendali.

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Publish Form
it_IT: Pubblica Modulo

en: Purchase code
it_IT: Codice di acquisto

en: Purchase is canceled
it_IT: L'acquisto è annullato

en: Purchased
it_IT: Acquistato

en: Purple
it_IT: Viola

en: Qty
it_IT: Q.tà

en: Qty:
it_IT: Qtà:

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity Asc
it_IT: Quantità Asc

en: Quantity Desc
it_IT: Quantità Desc

en: Quantity is shared
it_IT: La quantità è condivisa

en: Quantity per location
it_IT: Quantità per sede

en: Quantity per service
it_IT: Quantità per servizio

en: Queued
it_IT: In Coda

en: Quickly download all appointment details from the Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
it_IT: Scarica rapidamente tutti i dettagli degli appuntamenti dalla pagina Prenotazioni, rendendo la creazione di report, l'analisi e la conservazione dei dati semplici ed efficienti.

en: Quickly download all event booking details from the Event Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
it_IT: Scarica rapidamente tutti i dettagli delle prenotazioni degli eventi dalla pagina Prenotazioni eventi, rendendo la reportistica, l’analisi e l’archiviazione dei registri semplici ed efficienti.

en: Radio button
it_IT: Pulsante di opzione

en: Random
it_IT: Casuale

en: Rate
it_IT: Valuta

en: Razorpay payment link
it_IT: Link di pagamento Razorpay

en: Re-type New Password
it_IT: Digita nuovamente la nuova password

en: Re-type new password
it_IT: Digita nuovamente la nuova password

en: Read more
it_IT: Vedi di più

en: Recharge
it_IT: Ricarica

en: Recharge balance
it_IT: Ricarica saldo

en: Recipient email
it_IT: Email del destinatario

en: Recipient phone
it_IT: Telefono del destinatario

en: Recurrence
it_IT: Ricorrenze

en: Recurrences
it_IT: Ricorrenze

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

en: Recurring Appointment
it_IT: Appuntamento Ricorrente

en: Recurring Appointments
it_IT: Appuntamenti Ricorrenti

en: Recurring Appointments:
it_IT: Appuntamenti Ricorrenti:

en: Recurring Summary
it_IT: Riepilogo Ricorrenza

en: Recurring appointment
it_IT: Appuntamento ricorrente

en: Recurring appointment payment
it_IT: Pagamento appuntamento ricorrente

en: Recurring appointments
it_IT: Appuntamenti ricorrenti

en: Recurring appointments:
it_IT: Appuntamenti ricorrenti:

en: Recurring appointments details
it_IT: Dettagli sugli appuntamenti ricorrenti

en: Recurring appointments setup
it_IT: Impostazione degli appuntamenti ricorrenti

en: Recurring events
it_IT: Eventi ricorrenti

en: Recurring notification
it_IT: Notifiche ricorrenti

en: Recurring popup
it_IT: Popup ricorrente

en: Recurring summary
it_IT: Riepilogo ricorrente

en: Red
it_IT: Rosso

en: Redirect
it_IT: Reindirizzamento

en: Redirect URI
it_IT: URI di Reindirizzamento

en: Redirect URL After Booking
it_IT: URL di Reindirizzamento Dopo la Prenotazione

en: Redirect URL (denied)
it_IT: URL di reindirizzamento (negato)

en: Redirect URL after Payment
it_IT: URL di Reindirizzamento dopo il Pagamento

en: Redirect URL after booking
it_IT: Reindirizza URL dopo la prenotazione

en: Redirect URL after payment
it_IT: Reindirizza URL dopo il pagamento

en: Redirect URL for successfully approved booking
it_IT: URL di reindirizzamento per prenotazioni approvate con successo

en: Redirect URL for successfully rejected booking
it_IT: URL di reindirizzamento per prenotazioni rifiutate con successo

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
it_IT: URL di reindirizzamento per prenotazioni non approvate

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
it_IT: URL di reindirizzamento per prenotazioni rifiutate senza successo

en: Redirect URLs
it_IT: URI di Reindirizzamento

en: Redirect page
it_IT: Pagina di Reindirizzamento

en: Reduce no-shows with timely reminders sent automatically
it_IT: Riduci le assenze con promemoria tempestivi inviati automaticamente

en: Reflect On
it_IT: Rifletti su

en: Refund
it_IT: Rimborsato

en: Refund Transaction
it_IT: Transazione di rimborso

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Registration, Telephone Number, Email
it_IT: Registrazione, Numero di Telefono, Email

en: Reject appointment link
it_IT: Rifiuta il link dell'appuntamento

en: Rejected
it_IT: Rifiutato

en: Remaining Amount:
it_IT: Importo Rimanente:

en: Remaining of total amount will be paid on site.
it_IT: Il restante dell'importo totale sarà pagato in loco.

en: Remind me when my SMS balance is low
it_IT: Ricordami quando il mio credito SMS è basso

en: Remove Apple Calendar event slots
it_IT: Rimuovi gli slot degli eventi di Apple Calendar

en: Remove Attendee
it_IT: Rimuovi Partecipante

en: Remove Google Calendar busy slots
it_IT: Rimuovi gli slot occupati da Google Calendar

en: Remove Outlook Calendar busy slots
it_IT: Rimuovi gli slot occupati dal calendario di Outlook

en: Reorder Packages
it_IT: Riorganizza pacchetti

en: Reorder Services
it_IT: Riordina servizi

en: Reorder on website
it_IT: Riorganizza sul sito web

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
it_IT: Il riordino dei pacchetti influisce sul modo in cui vengono visualizzati sul sito web.

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
it_IT: Il riordino dei servizi influisce sul modo in cui vengono visualizzati sul sito web.

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Repeat:
it_IT: Ripeti:

en: Repeat Appointment
it_IT: Ripeti Appuntamento

en: Repeat Event
it_IT: Ripeti Evento

en: Repeat Every Year
it_IT: Ripeti Ogni Anno

en: Repeat Yearly
it_IT: Ripeti Annualmente

en: Repeat appointment
it_IT: Appuntamento ricorrente

en: Repeat event
it_IT: Evento ricorrente

en: Repeat every
it_IT: Ripeti ogni

en: Repeat every year
it_IT: Ripetere ogni anno

en: Repeat new password
it_IT: Ripeti la nuova password

en: Repeat on
it_IT: Ripeti il

en: Repeat this appointment
it_IT: Ripeti questo appuntamento

en: Repeat yearly
it_IT: Ripetere ogni anno

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Reply-to email
it_IT: Indirizzo e-mail di risposta

en: Require password for login
it_IT: Richiedi password per il login

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
it_IT: Campi obbligatori: <b>Nome</b> e <b>Cognome</b>.

en: Reschedule
it_IT: Riprogramma

en: Reschedule appointment
it_IT: Riprogrammare l'appuntamento

en: Rescheduled
it_IT: Riprogrammato

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Reset Form
it_IT: Ripristina Modulo

en: Reset Password
it_IT: Reimposta password

en: Reset form settings
it_IT: Reimposta le impostazioni del modulo

en: Reset password
it_IT: Reimposta password

en: Resource
it_IT: Risorsa

en: Resource Details
it_IT: Dettagli risorsa

en: Resource booking setup
it_IT: Configurazione della prenotazione delle risorse

en: Resource has been added.
it_IT: Risorsa aggiunta.

en: Resource has been deleted.
it_IT: La risorsa è stata eliminata.

en: Resource has been hidden.
it_IT: La risorsa è stata nascosta.

en: Resource has been updated.
it_IT: La risorsa è stata aggiornata.

en: Resource is now visible.
it_IT: La risorsa è ora visibile.

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Return to Home
it_IT: Torna alla home page

en: Returning
it_IT: Ritorno

en: Revenue
it_IT: Ricavi

en: Ribbon
it_IT: Nastro

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Roles & permissions
it_IT: Ruoli e autorizzazioni

en: Roles settings
it_IT: Impostazioni dei ruoli

en: Rules
it_IT: Regole

en: SMS History
it_IT: Cronologia SMS

en: SMS Settings
it_IT: Impostazioni SMS

en: SMS balance
it_IT: Saldo SMS

en: SMS history
it_IT: Cronologia SMS

en: SMTP Host
it_IT: Host SMTP

en: SMTP Password
it_IT: Password SMTP

en: SMTP Port
it_IT: Porta SMTP

en: SMTP Secure
it_IT: Protocollo SMTP

en: SMTP Username
it_IT: Nome Utente SMTP

en: SMTP credentials validation failed. Please check your settings.
it_IT: Convalida delle credenziali SMTP non riuscita. Controlla le tue impostazioni.

en: Same day
it_IT: Stesso giorno

en: Sandbox mode
it_IT: Modalità sandbox

en: Sandbox secret key (POSKey)
it_IT: Chiave segreta sandbox (POSKey)

en: Sat
it_IT: Sab

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Save Special Day
it_IT: Salva Giorno Speciale

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save time and reduce manual work with instant, auto-generated invoices
it_IT: Risparmia tempo e riduci il lavoro manuale con fatture generate automaticamente e in tempo reale

en: Save time by automating repeating events instead of creating them manually
it_IT: Risparmia tempo automatizzando gli eventi ricorrenti invece di crearli manualmente

en: Save time with fast, one-click appointment exports
it_IT: Risparmia tempo con l'esportazione rapida degli appuntamenti con un solo clic

en: Save time with fast, one-click event booking exports
it_IT: Riduci i tempi con esportazioni rapide one-click delle prenotazioni per eventi

en: Save time with quick, hassle-free customer data exports
it_IT: Risparmia tempo con esportazioni rapide e semplici dei dati dei clienti

en: Scan
it_IT: Scansione

en: Scan E-Ticket
it_IT: Seleziona Orario

en: Scan e-ticket
it_IT: Scansiona biglietto elettronico

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Schedule:
it_IT: Programma:

en: Schedule setup required
it_IT: Configurazione della pianificazione richiesta

en: Scheduled
it_IT: Pianificato

en: Scheduled Before Appointment
it_IT: Pianificato prima dell'appuntamento

en: Scheduled Before Event
it_IT: Pianificato prima dell'evento

en: Scheduled notification
it_IT: Notifica Programmata

en: Scope
it_IT: Ambito

en: Scopes
it_IT: Ambito

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search...
it_IT: Ricerca…

en: Search Coupons
it_IT: Ricerca Coupon

en: Search Filters
it_IT: Filtri Ricerca

en: Search Input Field
it_IT: Campo Input

en: Search Resources
it_IT: Cerca risorse

en: Search Results
it_IT: Risultati Ricerca

en: Search Taxes
it_IT: Filtri Ricerca

en: Search attendees
it_IT: Cerca partecipanti

en: Search booked appointments
it_IT: Cerca appuntamenti prenotati

en: Search bookings
it_IT: Cerca prenotazioni

en: Search customers
it_IT: Cerca clienti

en: Search employees
it_IT: Cerca dipendenti

en: Search events
it_IT: Cerca eventi

en: Search extras
it_IT: Cerca extra

en: Search features
it_IT: Funzioni di ricerca

en: Search for Events
it_IT: Ricerca Eventi…

en: Search for events
it_IT: Cerca eventi

en: Search integrations
it_IT: Cerca integrazioni

en: Search invoices
it_IT: Cerca fatture

en: Search locations
it_IT: Cerca località

en: Search notifications
it_IT: Notifiche di ricerca

en: Search packages
it_IT: Cerca pacchetti

en: Search services
it_IT: Servizi di ricerca

en: Second
it_IT: Secondo

en: Second {day}
it_IT: Secondo {day}

en: Secondary
it_IT: Secondario

en: Secondary Button Type
it_IT: Tipo Pulsante Secondario

en: Secondary button style
it_IT: Stile pulsante secondario

en: Secondary color
it_IT: Colore secondario

en: Secondary text
it_IT: Testo secondario

en: Secret key (POSKey)
it_IT: Chiave segreta (POSKey)

en: Section
it_IT: Sezione

en: Securely process payments using Stripe.
it_IT: Elabora i pagamenti in modo sicuro utilizzando Stripe.

en: Segment
it_IT: Segmento

en: Segments
it_IT: Segmenti

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select Address
it_IT: Seleziona Indirizzo

en: Select Amelia Step-By-Step Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
it_IT: Seleziona il blocco Amelia Step-By-Step Booking Button (o il pulsante al suo interno) per modificare le opzioni dello shortcode.

en: Select Apple Calendar
it_IT: Seleziona Calendario

en: Select Box
it_IT: Casella di selezione

en: Select Calendar
it_IT: Seleziona Calendario

en: Select Catalog View
it_IT: Seleziona Vista Catalogo

en: Select Coupon
it_IT: Seleziona Coupon

en: Select Customer
it_IT: Seleziona Cliente

en: Select Customer(s)
it_IT: Seleziona Cliente(i)

en: Select Date
it_IT: Seleziona Data

en: Select Employee
it_IT: Seleziona Dipendete

en: Select Event
it_IT: Seleziona Evento

en: Select Events
it_IT: Seleziona Evento

en: Select Events List Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
it_IT: Seleziona il blocco "Events List Booking Button" (o il pulsante interno) per modificare le opzioni dello shortcode.

en: Select Location
it_IT: Seleziona Sede

en: Select Package
it_IT: Seleziona Pacchetto

en: Select Repeat Interval
it_IT: Seleziona Intervallo di Ripetizione

en: Select Repeat Period
it_IT: Seleziona Periodo di Ripetizione

en: Select Service
it_IT: Seleziona Servizio

en: Select Service Category
it_IT: Seleziona la Categoria di Servizio

en: Select Tag
it_IT: Seleziona Tag

en: Select Tags
it_IT: Seleziona Tag

en: Select Tickets
it_IT: Seleziona Orario

en: Select Time
it_IT: Seleziona Orario

en: Select View
it_IT: Seleziona Vista

en: Select WooCommerce product
it_IT: Seleziona prodotto WooCommerce

en: Select Zoom User
it_IT: Seleziona Utente Zoom

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
it_IT: Seleziona un segnaposto per inserirlo nel punto in cui si trova il cursore.

en: Select at least one option.
it_IT: Seleziona almeno un'opzione.

en: Select box
it_IT: Casella di selezione

en: Select calendar
it_IT: Seleziona calendario

en: Select category
it_IT: Seleziona categoria

en: Select customer, employee and service
it_IT: Seleziona cliente, dipendente e servizio

en: Select date
it_IT: Seleziona data

en: Select date and time
it_IT: Seleziona data e ora

en: Select delimiter
it_IT: Seleziona delimitatore

en: Select employee
it_IT: Seleziona dipendente

en: Select event
it_IT: Seleziona evento

en: Select location
it_IT: Seleziona posizione

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
it_IT: Seleziona solo servizi specifici per questo periodo.<br/> Se non vengono selezionati servizi, tutti i servizi assegnati per questo dipendente<br/>saranno disponibili per la prenotazione in questo periodo.

en: Select or Create New
it_IT: Seleziona o Crea Nuovo

en: Select or Create Tag
it_IT: Seleziona o Crea Tag

en: Select package
it_IT: Seleziona pacchetto

en: Select placeholder
it_IT: Seleziona segnaposto

en: Select service
it_IT: Seleziona servizio

en: Select specific location for each period.
it_IT: Seleziona una sede specifica per ogni periodo.

en: Select specific location for this period.
it_IT: Seleziona la sede specifica per questo periodo.

en: Select specific services for each period.
it_IT: Seleziona servizi specifici per ogni periodo.

en: Select the Appointment Time
it_IT: Seleziona l'Orario dell'Appuntamento

en: Select the Extras you'd like
it_IT: Seleziona gli extra che desideri

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
it_IT: Seleziona il prodotto WooCommerce che verrà utilizzato per questo pacchetto.

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
it_IT: Seleziona l'azione che attiverà l'evento da monitorare.

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
it_IT: Seleziona il dipendente che verrà aggiunto come organizzatore dell'evento nel calendario Google/Outlook/Apple. I dipendenti selezionati nella sezione "Staff" verranno aggiunti come ospiti.

en: Select the events this coupon can be used for.
it_IT: Seleziona gli eventi per cui è possibile utilizzare questo coupon.

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
it_IT: Seleziona il numero di biglietti che desideri prenotare per ogni tipo di biglietto

en: Select the packages this coupon can be used for.
it_IT: Seleziona i pacchetti per cui è possibile utilizzare questo coupon.

en: Select the services this coupon can be used for.
it_IT: Seleziona i servizi per cui è possibile utilizzare questo coupon.

en: Select this Employee
it_IT: Seleziona questo Dipendente

en: Select this employee
it_IT: Seleziona questo dipendente

en: Select tickets
it_IT: Seleziona biglietti

en: Select your Square Location
it_IT: Seleziona la tua posizione Square

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Selected Customers
it_IT: Seleziona Clienti

en: Selected date background
it_IT: Sfondo della data selezionata

en: Selected date text
it_IT: Testo della data selezionata

en: Selected extras
it_IT: Extra selesionati

en: Selected extras details
it_IT: Extra selesionati

en: Selected services
it_IT: Servizio selezionato

en: Semicolon (;)
it_IT: Punto e Virgola (;)

en: Send
it_IT: Invia

en: Send Access Link
it_IT: Invia Link di Accesso

en: Send ICS file for approved bookings
it_IT: Invia file ICS per prenotazioni approvate

en: Send ICS file for pending bookings
it_IT: Invia file ICS per prenotazioni in sospeso

en: Send Reset Link
it_IT: Invia link di reimpostazione

en: Send access link
it_IT: Invia link di accesso

en: Send after appointment
it_IT: Invia dopo l'appuntamento

en: Send after event
it_IT: Invia dopo l'evento

en: Send all SMS messages to additional numbers
it_IT: Invia tutti i messaggi SMS a numeri aggiuntivi

en: Send all notifications to additional addresses
it_IT: Invia tutte le notifiche a indirizzi aggiuntivi

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
it_IT: Invia notifiche di appuntamenti direttamente tramite WhatsApp.

en: Send at
it_IT: Invia a

en: Send custom fields info for each customer separately
it_IT: Invia separatamente le informazioni sui campi personalizzati per ciascun cliente

en: Send event invitation email
it_IT: Invia email di invito all'evento

en: Send invoice
it_IT: Invia fattura

en: Send invoice to customer by default
it_IT: Invia fattura al cliente per impostazione predefinita

en: Send only this notification
it_IT: Invia solo questa notifica

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
it_IT: Invia notifiche personalizzate via e-mail e SMS su misura per la tua attività.

en: Send smart, personalized notifications your way
it_IT: Invia notifiche intelligenti e personalizzate a modo tuo

en: Send test
it_IT: Invia test

en: Send to e-mail
it_IT: Invia Email di Test

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
it_IT: Invia i dati dei tuoi clienti a Mailchimp in modo rapido e semplice.

en: Sender ID must be between 3 and 11 characters
it_IT: L'ID mittente deve contenere da 3 a 11 caratteri

en: Sender email
it_IT: E-mail del mittente

en: Sender name
it_IT: Nome del mittente

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Separate-row export
it_IT: Esportazione con righe separate

en: Service
it_IT: Servizio

en: Service/Event
it_IT: Servizio/Evento

en: Service Asc
it_IT: Servizio Asc

en: Service Categories
it_IT: Categorie di servizi

en: Service Category
it_IT: Categoria di Servizio

en: Service Desc
it_IT: Descrizione del servizio

en: Service ID
it_IT: ID servizio

en: Service Info
it_IT: Info Servizio

en: Service Input Field
it_IT: Campo Input

en: Service Price
it_IT: Prezzo Servizio

en: Service Selection
it_IT: Selezione Servizio

en: Service Subtotal
it_IT: Subtotale del Servizio

en: Service badge
it_IT: Badge del servizio

en: Service capacity
it_IT: Capacità del servizio

en: Service category
it_IT: Categoria di servizio

en: Service count
it_IT: Numero di servizi

en: Service description
it_IT: Descrizione del servizio

en: Service details
it_IT: Dettagli del servizio

en: Service duration
it_IT: Durata del servizio

en: Service employees list
it_IT: Lista dei Dipendenti del Servizio

en: Service filter
it_IT: Filtro di servizio

en: Service has been added.
it_IT: Il servizio è stato aggiunto.

en: Service has been deleted.
it_IT: Il servizio è stato eliminato.

en: Service has been hidden.
it_IT: Il servizio è stato nascosto.

en: Service has been updated.
it_IT: Il servizio è stato aggiornato.

en: Service info
it_IT: Info Servizio

en: Service information
it_IT: Sede Servizio

en: Service is now visible.
it_IT: Il servizio è ora visibile.

en: Service location
it_IT: Ubicazione del servizio

en: Service name
it_IT: Nome del servizio

en: Service or event description
it_IT: Descrizione del servizio o dell'evento

en: Service or event name
it_IT: Nome del servizio o dell'evento

en: Service packages overview
it_IT: Panoramica dei pacchetti di servizi

en: Service price
it_IT: Prezzo del servizio

en: Service selection
it_IT: Selezione del servizio

en: Service subtotal
it_IT: Totale parziale del servizio

en: Services
it_IT: Servizi

en: Services & categories setup
it_IT: Configurazione dei servizi e delle categorie

en: Services Asc
it_IT: Servizi Asc

en: Services Desc
it_IT: Descrizione dei servizi

en: Services and packages overview
it_IT: Panoramica dei servizi e dei pacchetti

en: Services have been reordered.
it_IT: I servizi sono stati riordinati.

en: Services list, Appointments
it_IT: Lista Servizi, Appuntamenti

en: Services overview
it_IT: Panoramica dei servizi

en: Services setup
it_IT: Configurazione dei servizi

en: Set ICS file description
it_IT: Imposta descrizione file ICS

en: Set Limit
it_IT: Imposta Limite

en: Set Minimum
it_IT: Imposta Minimo

en: Set Password
it_IT: Imposta Password

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
it_IT: Imposta il numero massimo di persone che un cliente può aggiungere al momento della prenotazione.

en: Set coupons to be case insensitive
it_IT: Imposta i coupon in modo che non distinguano tra maiuscole e minuscole

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
it_IT: Imposta prezzi diversi per giorni, orari o date personalizzate specifici.

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
it_IT: Imposta prezzi dinamici per i servizi in base a varie condizioni.

en: Set event period first to enable pricing by date range.
it_IT: Imposta prima il periodo dell'evento per abilitare i prezzi per intervallo di date.

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
it_IT: Imposta prezzi flessibili per i biglietti con categorie e intervalli basati sulla data per massimizzare l'accessibilità e i ricavi.

en: Set general settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
it_IT: Imposta i fusi orari individuali per i dipendenti in modo che la disponibilità e le prenotazioni vengano visualizzate correttamente per i clienti di tutto il mondo.

en: Set metadata and description
it_IT: Imposta metadati e descrizione

en: Set minimum
it_IT: Imposta minimo

en: Set new password
it_IT: Imposta nuova password

en: Set options, colors and labels for booking form
it_IT: Imposta opzioni, colori ed etichette per il modulo di prenotazione

en: Set password
it_IT: Imposta password

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
it_IT: Imposta il prezzo in base al numero di persone presenti nella prenotazione.

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
it_IT: Imposta la descrizione che apparirà nell'evento del calendario. Puoi utilizzare i segnaposto disponibili nella pagina Notifiche.

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
it_IT: Imposta prima il periodo dell'evento per abilitare il prezzo in base all'intervallo di date.

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
it_IT: Imposta il numero massimo di eventi occupati recuperati dal calendario per bloccare le prenotazioni in Amelia.

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
it_IT: Imposta il numero massimo di persone consentite per appuntamento per questo servizio.

en: Set the minimum number of people required per appointment for this service.
it_IT: Imposta il numero minimo di persone richieste per appuntamento per questo servizio.

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
it_IT: Imposta il numero di prenotazioni approvate dopo il quale il cliente riceverà automaticamente il coupon in una notifica. Nota: per abilitare questa funzione, il segnaposto del coupon deve essere incluso nel modello di notifica.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
it_IT: Imposta il periodo di tempo che precede l'appuntamento in cui i clienti<br/>non saranno in grado di annullare l'appuntamento.

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
it_IT: Imposta il titolo che apparirà nell'evento del calendario. Puoi utilizzare i segnaposto disponibili nella pagina Notifiche.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
it_IT: Imposta questa opzione se desideri limitare il numero di appuntamenti che un dipendente può avere ogni giorno, indipendentemente dal numero di appuntamenti che "rientrano" nell'orario di lavoro.

en: Set up
it_IT: Configurazione

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
it_IT: Imposta il layout del Calendario e le opzioni popup Ricorrenti

en: Set up Content, Buttons and Labels
it_IT: Imposta Contenuti, Pulsanti ed Etichette

en: Set up Employees selection options
it_IT: Imposta le opzioni di selezione Servizi, Sedi, Dipendenti

en: Set up Labels and Buttons
it_IT: Impostare Etichette e Pulsanti

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
it_IT: Configura le opzioni di visibilità relative a posizione, immagini, filtri, capacità, prezzo e stato.

en: Set up Locations selection options
it_IT: Imposta le opzioni di selezione Servizi, Sedi, Dipendenti

en: Set up Package detailed view
it_IT: Imposta vista dettagliata del Pacchetto

en: Set up Service detailed view
it_IT: Imposta vista dettagliata del Servizio

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
it_IT: Imposta le opzioni di selezione Servizi, Sedi, Dipendenti

en: Set up Services and Packages view
it_IT: Imposta vista Servizi e Pacchetti

en: Set up Services selection options
it_IT: Imposta le opzioni di selezione Servizi, Sedi, Dipendenti

en: Set up Services view
it_IT: Imposta vista Servizi

en: Set up Sidebar visibility and its content
it_IT: Configura la visibilità della Barra Laterale e il relativo contenuto

en: Set up button type and labels
it_IT: Imposta i tipi di pulsanti e le etichette

en: Set up button types and labels
it_IT: Imposta i tipi di pulsanti e le etichette

en: Set up categories cards
it_IT: Imposta categorie tessere

en: Set up display options and labels
it_IT: Imposta visibilità ed etichette

en: Set up labels
it_IT: Imposta etichette e pulsanti

en: Set up labels and buttons
it_IT: Imposta etichette e pulsanti

en: Set up staff, location, gallery and other event information visibility
it_IT: Imposta la visibilità delle informazioni relative al personale, alla sede, alla galleria e ad altri eventi

en: Set up visibility, button type and labels
it_IT: Imposta la visibilità, il tipo di pulsante e le etichette

en: Set up visibility and labels
it_IT: Imposta visibilità ed etichette

en: Set up visibility and labels of ticket selection
it_IT: Imposta visibilità ed etichette

en: Set your Google Map API Key in General Settings
it_IT: Imposta la chiave API di Google Map in Impostazioni Generali

en: Set your company working hours. This schedule will be used for all new employees, however you can customize schedule for each employee later.
it_IT: Imposta l'orario di lavoro della tua azienda. Questo orario verrà utilizzato per tutti i nuovi dipendenti, ma potrai personalizzarlo in seguito per ciascun dipendente.

en: Setting up days off
it_IT: Impostazione dei giorni di ferie

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings have been saved.
it_IT: Le impostazioni sono state salvate.

en: Shared
it_IT: Condiviso

en: Shared Pool
it_IT: Pool condiviso

en: Shared capacity across services
it_IT: Capacità condivisa tra i servizi

en: Shared category capacity
it_IT: Capacità categoria condivisa

en: Shortcode options
it_IT: Opzioni shortcode

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show Add To Calendar option to customers
it_IT: Mostra l'opzione Aggiungi al calendario ai clienti

en: Show All
it_IT: Mostra Tutto

en: Show All Periods
it_IT: Mostra tutti i periodi

en: Show Less Periods
it_IT: Mostra meno periodi

en: Show Type
it_IT: Mostra Tipo

en: Show all categories
it_IT: Mostra tutte le categorie

en: Show all employees
it_IT: Mostra tutti i dipendenti

en: Show all events
it_IT: Mostra tutti gli eventi

en: Show all locations
it_IT: Mostra tutte le sedi

en: Show all packages
it_IT: Mostra tutti i pacchetti

en: Show all services
it_IT: Mostra tutto i servizi

en: Show all tags
it_IT: Mostra tutti i tag

en: Show booking slots in client's time zone
it_IT: Mostra gli slot di prenotazione nel fuso orario del cliente

en: Show bookings
it_IT: Mostra prenotazioni

en: Show catalog of all categories
it_IT: Mostra catalogo di tutte le categorie

en: Show checkout form
it_IT: Mostra modulo di checkout

en: Show coupon
it_IT: Mostra coupon

en: Show customer information form
it_IT: Mostra il modulo con le informazioni sul cliente

en: Show employee
it_IT: Mostra dipendente

en: Show event
it_IT: Mostra evento

en: Show event on site
it_IT: Mostra evento in loco

en: Show from date
it_IT: Mostra dalla data

en: Show in Amelia Popup
it_IT: con il Supporto di Amelia

en: Show less
it_IT: Mostra meno

en: Show location
it_IT: Mostra posizione

en: Show more
it_IT: Mostra di più

en: Show more ({count})
it_IT: Mostra altro ({count})

en: Show on website
it_IT: Mostra sul sito web

en: Show package
it_IT: Mostra pacchetto

en: Show recurring events
it_IT: Mostra eventi ricorrenti

en: Show resource
it_IT: Mostra risorsa

en: Show service
it_IT: Mostra servizio

en: Show single Event details on the page
it_IT: Mostra i dettagli del singolo Evento nella pagina

en: Show specific categories
it_IT: Mostra categoria specifica

en: Show specific category
it_IT: Mostra categoria specifica

en: Show specific package
it_IT: Mostra pacchetto specifico

en: Show specific packages
it_IT: Mostra pacchetto specifico

en: Show specific service
it_IT: Mostra servizio specifico

en: Show specific services
it_IT: Mostra servizio specifico

en: Show tag
it_IT: Mostra tag

en: Show tax
it_IT: Mostra imposta

en: Show waiting list after booking is full
it_IT: Mostra la lista d'attesa dopo che la prenotazione è completa

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
it_IT: Mostra i tuoi servizi con eleganti layout a scheda. Organizzali facilmente per categoria e personalizza l'aspetto in base al tuo marchio.

en: Showing
it_IT: Visualizzato

en: Sidebar
it_IT: Barra Laterale

en: Sidebar area
it_IT: Area barra laterale

en: Sidebar visibility
it_IT: Visibilità della barra laterale

en: Sign In
it_IT: Accedi

en: Sign In to Mailchimp
it_IT: Tipo Pulsante Fine

en: Sign Out of Mailchimp
it_IT: Esci da Mailchimp

en: Sign in
it_IT: Accedi

en: Sign in as
it_IT: Accedi come

en: Sign in with Google
it_IT: Accedi con Google

en: Sign in with Microsoft
it_IT: Accedi con Microsoft

en: Sign in with Outlook
it_IT: Accedi con Outlook

en: Sign out from Google
it_IT: Esci d Google

en: Sign out from Outlook
it_IT: Esci da Outlook

en: Sign up
it_IT: Registrati

en: Simple, secure payments powered by Barion.
it_IT: Pagamenti semplici e sicuri grazie a Barion.

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
it_IT: Semplifica la comunicazione con messaggi personalizzabili sia per i clienti che per i dipendenti

en: Simplify financial management with easy, one-click transaction exports
it_IT: Semplifica la gestione finanziaria con l'esportazione delle transazioni con un solo clic

en: Simplify scheduling with individual availability, working hours, and assignments
it_IT: Semplifica la pianificazione con disponibilità individuali, orari di lavoro e incarichi

en: Simplify scheduling with recurring events
it_IT: Semplifica la pianificazione con eventi ricorrenti

en: Single-row export
it_IT: Esportazione su una sola riga

en: Single Ticket
it_IT: Biglietto singolo

en: Single booking
it_IT: Prenotazione singola

en: Skip Categories step
it_IT: Categorie

en: Skip Import
it_IT: Ignora importazione

en: Skip packages and continue with the selected service
it_IT: Ignora i pacchetti e continua con il servizio selezionato

en: Skip setup
it_IT: Salta la configurazione

en: Slot end time
it_IT: Ora di fine slot

en: Social login
it_IT: Accesso tramite social network

en: Social login setup
it_IT: Configurazione dell'accesso tramite social network

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
it_IT: Alcuni dipendenti assegnati a questo evento non sono collegati a Zoom. Accedi ai loro profili e collegali a Zoom per utilizzare correttamente questa integrazione.

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
it_IT: Alcuni dipendenti assegnati a questo servizio non sono collegati a Zoom. Accedi ai loro profili e collegali a Zoom per utilizzare correttamente questa integrazione.

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
it_IT: Alcune delle fasce orarie desiderate sono occupate. Vi offriamo invece le fasce orarie più vicine.

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
it_IT: Alcuni metodi di pagamento non possono essere utilizzati insieme a causa delle regole di compatibilità.

en: Some records have an incorrect format.
it_IT: Alcuni record hanno un formato errato.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore durante la creazione di un link di pagamento. Si prega di riprovare più tardi.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore nell'elaborazione del pagamento. Si prega di riprovare più tardi..

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
it_IT: Siamo spiacenti, si è verificato un errore durante l'aggiunta della prenotazione al carrello WooCommerce.

en: Sort
it_IT: Ordina

en: Space-comma
it_IT: Spazio-virgola

en: Space-dot
it_IT: Spazio-punto

en: Special Days
it_IT: Giorni Speciali

en: Special characters are not allowed
it_IT: I caratteri speciali non sono consentiti

en: Special days
it_IT: Giorni speciali

en: Special days setup
it_IT: Impostazione giorni speciali

en: Specific Date
it_IT: Data Specifica

en: Specific Date & Time
it_IT: Data Specifica

en: Specific date
it_IT: Specifica data

en: Specific date & time
it_IT: Data e ora specifiche

en: Spot
it_IT: Posto

en: Spots
it_IT: Posti

en: Spots capacity
it_IT: Capacità posti

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Square account successfully disconnected
it_IT: Account Square disconnesso con successo

en: Square payment link
it_IT: Link di pagamento Square

en: Standard Account
it_IT: Account standard

en: Start
it_IT: Inizio

en: Start Date
it_IT: Ora di Inizio

en: Start Scanner
it_IT: Ora di Inizio

en: Start Time
it_IT: Ora di Inizio

en: Start Zoom
it_IT: Avvia Zoom

en: Start Zoom Meeting
it_IT: Avvia Riunione Zoom

en: Start by clicking the add custom field button
it_IT: Inizia cliccando sul pulsante "Aggiungi campo personalizzato"

en: Start date
it_IT: Data di inizio

en: Start scanner
it_IT: Avvia scanner

en: Start time
it_IT: Ora di inizio

en: Status
it_IT: Stato

en: Status Asc
it_IT: Stato Asc

en: Status Desc
it_IT: Descrizione dello stato

en: Stay compliant with ease through consistent, reliable tax handling across your business
it_IT: Garantite la conformità con facilità grazie a una gestione fiscale coerente e affidabile in tutta la vostra azienda.

en: Stay connected with WhatsApp notifications
it_IT: Rimani connesso con le notifiche WhatsApp

en: Stay organized with export files ready for analysis or external tools
it_IT: Rimani organizzato con file di esportazione pronti per l'analisi o strumenti esterni

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
it_IT: La Prenotazione Guidata Passo-Passo offre ai clienti la possibilità di scegliere tutto ciò che riguarda la prenotazione in pochi passaggi

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
it_IT: La vista Prenotazione Passo-Passo guida i clienti attraverso diversi passaggi per effettuare le loro prenotazioni.

en: Step-by-step
it_IT: Passo dopo passo

en: Step-by-step booking form guide
it_IT: Guida dettagliata al modulo di prenotazione

en: Step 1
it_IT: Passaggio 1

en: Step 2
it_IT: Passaggio 2

en: Step 3
it_IT: Passaggio 3

en: Step 4
it_IT: Passaggio 4

en: Step Booking
it_IT: Fase di Prenotazione

en: Step By Step Booking Form
it_IT: Modulo di Prenotazione Passo-Passo

en: Step Popups
it_IT: Passaggi

en: Step content
it_IT: Contenuto del passaggio

en: Step header
it_IT: Intestazione del passaggio

en: Step heading
it_IT: Intestazione del passaggio

en: Step info tab
it_IT: Scheda Informazioni sui passaggi

en: Step message
it_IT: Messaggio di passaggio

en: Step pagination
it_IT: Impaginazione per fasi

en: Step tickets tab
it_IT: Scheda Biglietti fase

en: Steps
it_IT: Passaggi

en: Steps order
it_IT: Ordine dei passaggi

en: Stop Scanner
it_IT: Interrompi scanner

en: Stop scanner
it_IT: Interrompi scansione

en: Streamline operations with one central place to manage all resources across your business
it_IT: Semplifica le operazioni con un unico punto centrale per gestire tutte le risorse della tua azienda

en: Streamline virtual meetings by integrating popular meeting platforms directly into bookings.
it_IT: Semplifica le riunioni virtuali integrando le piattaforme di riunione più diffuse direttamente nelle prenotazioni.

en: Stripe Account
it_IT: Stripe

en: Stripe Connect
it_IT: Contenuto Passaggio

en: Stripe payment link
it_IT: Link di pagamento Stripe

en: Sub Steps
it_IT: Passaggi Secondari

en: Sub step title
it_IT: Titolo del sottostadio

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Subject placeholders
it_IT: Segnaposto oggetto

en: Subscribe to our mailing list
it_IT: Iscriviti alla nostra mailing list

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Subtotal:
it_IT: Subtotale:

en: Success
it_IT: Eseguito

en: Successful cancellation redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento cancellazione riuscita

en: Successfully added booking
it_IT: URL di Reindirizzamento Dopo la Prenotazione

en: Suggest closest available date
it_IT: Suggerisci la data più vicina disponibile

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar when booking is finalized.
it_IT: Suggerisci ai clienti di aggiungere un appuntamento al loro calendario una volta completata la prenotazione.

en: Suggest next available date
it_IT: Suggerisci la prossima data disponibile

en: Suggest previous available date
it_IT: Suggerisci data precedente disponibile

en: Sum of payments
it_IT: Somma dei pagamenti

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Summary segment
it_IT: Segmento di riepilogo

en: Sun
it_IT: Dom

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Support
it_IT: Assistenza

en: Support Amelia by displaying a backlink
it_IT: Sostieni Amelia visualizzando un backlink

en: Support deeper insights by using exported data for analysis and reporting
it_IT: Supporta approfondimenti più dettagliati utilizzando i dati esportati per analisi e reportistica

en: Support external workflows by seamlessly moving financial records into other systems
it_IT: Supporta flussi di lavoro esterni trasferendo senza soluzione di continuità i dati finanziari in altri sistemi

en: Switch Camera
it_IT: Cambia fotocamera

en: Sync with
it_IT: Sincronizza con

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
it_IT: Sincronizza il tuo account Stripe Connect per pagamenti semplici e pagamenti senza interruzioni.

en: Sync your and your employee's personal and professional events by connection Outlook calendars.
it_IT: Sincronizza i tuoi eventi personali e professionali e quelli dei tuoi dipendenti collegando i calendari di Outlook.

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
it_IT: Sincronizza i tuoi eventi personali e professionali e quelli dei tuoi dipendenti collegando i calendari Google.

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
it_IT: Sincronizza il tuo programma con il tuo calendario Apple personale per evitare doppie prenotazioni.

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
it_IT: Sincronizza il tuo programma con il tuo calendario Google personale per evitare doppie prenotazioni.

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
it_IT: Sincronizza il tuo programma con il tuo calendario Outlook personale per evitare doppie prenotazioni.

en: Tab title
it_IT: Titolo scheda

en: Table settings have been updated.
it_IT: Le impostazioni della tabella sono state aggiornate.

en: Tabs (All / Packages / Services)
it_IT: Schede (Tutte / Pacchetti / Servizi)

en: Tag
it_IT: Seleziona o Crea Tag

en: Tag label
it_IT: Etichetta del tag

en: Tag label cannot be empty
it_IT: L’etichetta del tag non può essere vuota

en: Tags
it_IT: Tag

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax amount
it_IT: Importo dell'imposta

en: Tax details
it_IT: Dettagli fiscali

en: Tax has been added.
it_IT: È stata aggiunta l'imposta.

en: Tax has been deleted.
it_IT: L'imposta è stata eliminata.

en: Tax has been hidden.
it_IT: L'imposta è stata nascosta.

en: Tax has been updated.
it_IT: L'imposta è stata aggiornata.

en: Tax is now visible.
it_IT: L'imposta è ora visibile.

en: Tax rate
it_IT: Aliquota fiscale

en: Tax rate name
it_IT: Nome dell'aliquota fiscale

en: Tax setup
it_IT: Configurazione fiscale

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
it_IT: L'imposta sarà esclusa dal calcolo del prezzo e indicata separatamente.

en: Tax will be included in price calculation.
it_IT: L'imposta sarà inclusa nel calcolo del prezzo.

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Taxes overview
it_IT: Panoramica delle imposte

en: Template name
it_IT: Nome modello

en: Test API key
it_IT: Chiave API di prova

en: Test SMS
it_IT: SMS di prova

en: Test SMS sent successfully.
it_IT: SMS di prova inviato con successo.

en: Test WhatsApp
it_IT: Prova WhatsApp

en: Test WhatsApp message sent successfully
it_IT: Messaggio WhatsApp di prova inviato con successo

en: Test client ID
it_IT: ID cliente di prova

en: Test email
it_IT: Email di prova

en: Test email sent successfully.
it_IT: Email di prova inviata con successo.

en: Test mode
it_IT: Modalità di prova

en: Test publishable key
it_IT: Chiave pubblicabile di prova

en: Test secret
it_IT: Segreto di prova

en: Test secret Key
it_IT: Chiave segreta di prova

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Mode
it_IT: Modalità Testo

en: Text area
it_IT: Area di testo

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Text color on background
it_IT: Colore del testo sullo sfondo

en: Text content
it_IT: Contenuto del testo

en: Thank you! Your booking is completed.
it_IT: Grazie! La tua prenotazione è completata.

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
it_IT: Grazie! La tua prenotazione è completata e ora è in attesa di conferma.

en: The appointment can't be rescheduled.
it_IT: L'appuntamento non può essere riprogrammato.

en: The coupon field is mandatory
it_IT: Il campo coupon è obbligatorio

en: The coupon you entered is not valid
it_IT: Il coupon inserito non è valido

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
it_IT: La valuta in Amelia non corrisponde alla valuta della località Square selezionata.

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
it_IT: Il cliente non ha fornito un indirizzo e-mail, quindi non è stato possibile inviare la fattura.

en: The first row should not contain column names.
it_IT: La prima riga non deve contenere nomi di colonne.

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
it_IT: Il corpo del messaggio deve essere configurato nelle impostazioni di Facebook Developers.

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
it_IT: L'intestazione del messaggio deve essere configurata nelle impostazioni di Facebook Developers. Il limite di caratteri è di 60 caratteri dopo la sostituzione dei segnaposto.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
it_IT: I moduli di prenotazione originali (Step-by-Step, Catalogo, Elenco eventi e Calendario eventi) offrono personalizzazioni di base e modifiche alle etichette, fungendo da base per le nostre versioni più recenti.

en: The package is time-limited to
it_IT: Il pacchetto ha una durata limitata nel tempo fino a

en: The payment will be done on-site.
it_IT: Il pagamento verrà effettuato in loco.

en: The price will multiply by the number of people/spots
it_IT: Il prezzo verrò moltiplicato per il numero di persone

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
it_IT: La data e l'ora proposte sono diverse dal modello selezionato a causa della mancanza di fasce orarie disponibili nella data e nell'ora previste.

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
it_IT: La data proposta è diversa dal modello selezionato a causa della mancanza di fasce orarie disponibili nella data prevista.

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
it_IT: L'orario proposto è diverso dal modello selezionato a causa della mancata disponibilità di fasce orarie nell'orario previsto.

en: The purchase code is invalid or it has expired
it_IT: Il codice di acquisto non è valido o è scaduto

en: The refund amount will be
it_IT: L'importo del rimborso sarà

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
it_IT: Il saldo residuo può essere pagato in loco o tramite un link di pagamento.

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
it_IT: Il nome della risorsa è visibile solo a te e non apparirà durante la prenotazione. Viene utilizzato per scopi di gestione interna.

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
it_IT: La quantità di risorse viene conteggiata separatamente per ciascuna località selezionata.

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
it_IT: La quantità di risorse viene conteggiata separatamente per ciascun servizio selezionato.

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
it_IT: La quantità di risorse è condivisa tra tutti i servizi, i dipendenti e le sedi selezionati.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
it_IT: Gli altri appuntamenti possono essere prenotati in seguito sul Pannello Clienti.

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
it_IT: Il passo della fascia oraria definito qui si applicherà a tutte le fasce orarie del plugin.

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
it_IT: La fascia oraria che hai cercato di riprogrammare non è disponibile. Seleziona una fascia oraria diversa per la data selezionata.

en: The total number of people for the booking.
it_IT: Il numero totale di persone per la prenotazione.

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
it_IT: Il numero totale di persone ({approvedPersonsCount}) supera la capacità massima di {maxAppointmentCapacity}.

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
it_IT: Il numero totale di persone ({waitingPersonsCount}) supera la capacità massima della lista d'attesa di {waitingListMaxCapacity}.

en: There are no attendees yet...
it_IT: Non ci sono ancora partecipanti…

en: There are no booked appointments for this package.
it_IT: Non ci sono appuntamenti prenotati per questo pacchetto.

en: There are no days off yet...
it_IT: Non ci sono ancora partecipanti…

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
it_IT: Non ci sono eventi futuri in programma. Crea un nuovo evento.

en: There are no packages. Please create a new package.
it_IT: Non ci sono pacchetti. Creare un nuovo pacchetto.

en: There are no results...
it_IT: Non ci sono risultati...

en: There are no special days yet...
it_IT: Non ci sono ancora partecipanti…

en: There are no upcoming events for this period
it_IT: Non ci sono eventi in programma per questo periodo

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
it_IT: Ci sono appuntamenti imminenti per il servizio {service}.

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
it_IT: C'è un evento in Google / Outlook Calendar che si sovrappone a questo per un dipendente specifico, sei sicuro di volerne creare un altro?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
it_IT: Questi dipendenti riceveranno una notifica via e-mail relativa al pacchetto acquistato quando questo viene acquistato senza che siano stati prenotati appuntamenti.

en: Third
it_IT: Terzo

en: Third {day}
it_IT: Terzo {day}

en: This & Future
it_IT: Questo e futuro

en: This Only
it_IT: Solo questo

en: This appointment is a part of a package.
it_IT: Questo appuntamento fa parte di un pacchetto.

en: This booking is part of a package deal
it_IT: Questa prenotazione fa parte di un pacchetto

en: This category cannot be deleted because it is included in a package.
it_IT: Questa categoria non può essere eliminata perché è inclusa in un pacchetto.

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
it_IT: Questa categoria comprende servizi con un appuntamento passato {count}. | Questa categoria comprende servizi con appuntamenti passati {count}.

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
it_IT: Questa modifica comporterà un aumento del prezzo per alcune prenotazioni. Desideri che vengano creati i link per il pagamento?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
it_IT: Questo tipo di addebito non verrà utilizzato quando si prenotano più appuntamenti (funzionalità carrello o ricorrenza) OPPURE quando si prenota un evento con più dipendenti.

en: This coupon has expired
it_IT: Questo coupon è scaduto

en: This coupon is not valid anymore
it_IT: Questo coupon non è più valido

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
it_IT: Questo indirizzo email è già in uso. Inserisci un indirizzo email diverso.

en: This employee is the only one assigned to {service}.
it_IT: Questo dipendente è l'unico assegnato a {service}.

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: This field is required.
it_IT: Questo campo è obbligatorio.

en: This file is forbidden for upload
it_IT: Questo file è vietato per il caricamento

en: This is a temporary WhatsApp token and will automatically expire after 24 hours. Make sure to complete the setup before it expires.
it_IT: Questo è un token WhatsApp temporaneo che scadrà automaticamente dopo 24 ore. Assicurati di completare la configurazione prima della scadenza.

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook. Since this token is used for logging, we recommend registering your webhook.
it_IT: Questo è un token di sicurezza univoco. Copialo e incollalo nel campo 'Verify token' in WhatsApp durante la creazione di un webhook. Poiché questo token viene utilizzato per la registrazione nei log, ti consigliamo di registrare il webhook.

en: This is recurring event
it_IT: Questo è un evento ricorrente

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
it_IT: Questo è il percorso nella tua applicazione dove gli utenti saranno reindirizzati dopo l'autenticazione con Apple. Aggiungi questo URI alle credenziali del tuo progetto Apple sotto "Redirect URIs".

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
it_IT: Questo è il percorso nella tua applicazione dove gli utenti saranno reindirizzati dopo l'autenticazione con Google. Aggiungi questo URI alle credenziali del tuo progetto Google sotto "URI di reindirizzamento autorizzati".

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
it_IT: Questo è il percorso nell'applicazione in cui gli utenti verranno reindirizzati dopo l'autenticazione con Outlook. Aggiungi questo URI alla sezione "Redirect URIs" nelle impostazioni dell'applicazione Outlook.

en: This limit is based on the customer's email address.
it_IT: Questo limite si basa sull'indirizzo e-mail del cliente.

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
it_IT: Questa posizione è collegata a un servizio {count}. | Questa posizione è collegata a servizi {count}.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
it_IT: Questo messaggio viene inviato quando un cliente risponde tramite WhatsApp, informandolo che le risposte tramite WhatsApp non sono supportate.

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
it_IT: Questa notifica richiede un cron job. Aggiungi la riga sottostante alla tua configurazione cron.

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
it_IT: Questa opzione richiede l'aggiunta del segnaposto del link di pagamento ai modelli di messaggio.

en: This package deal will expire in
it_IT: Questo pacchetto scadrà tra

en: This package has
it_IT: Questo pacchetto ha

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
it_IT: Questo pacchetto ha un appuntamento {count} e in futuro. | Questo pacchetto ha un {count} i appuntamenti in futuro.

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
it_IT: Questo pacchetto ha un appuntamento {count} e nel passato. | Questo pacchetto ha un appuntamento {count} i nel passato.

en: This payment link is no longer valid. Please contact admin if you need assistance.
it_IT: Questo link di pagamento è scaduto. Contatta l’amministratore del sito se hai bisogno di assistenza.

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
it_IT: Il contenuto di questo segnaposto verrà applicato ovunque venga utilizzato.

en: This range
it_IT: Questo intervallo

en: This service cannot be deleted because it is included in a package.
it_IT: Questo servizio non può essere eliminato perché è incluso in un pacchetto.

en: This service does not have any extras
it_IT: Questo servizio non prevede alcun extra

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
it_IT: Questo servizio ha un appuntamento {count} o nel passato. | Questo servizio ha un appuntamento {count} o nel passato.

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
it_IT: Questo servizio è disponibile per la prenotazione nel pacchetto acquistato. Sei sicuro di voler eliminare questo servizio?

en: This service is available in a Package
it_IT: Questo servizio è disponibile in un Pacchetto

en: This service is available in a package
it_IT: Questo servizio è disponibile in un pacchetto

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
it_IT: Questo intervallo di tempo non è più disponibile. Seleziona un altro orario.

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
it_IT: Questo utente ha delle prenotazioni nel pacchetto acquistato. Sei sicuro di voler eliminare questo utente?

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
it_IT: Questo utente ha un {count} a in passato. | Questo utente ha un {count} e in passato.

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
it_IT: Questo utente è un partecipante a un evento futuro. Sei sicuro di voler eliminare questo utente? | Questo utente è un partecipante a eventi futuri. Sei sicuro di voler eliminare questo utente?

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
it_IT: Questo widget mostra i dati mensili invece di utilizzare l'intervallo di date globale.

en: Thu
it_IT: Giovedì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Ticket
it_IT: Tickets

en: Ticket ID
it_IT: Tickets

en: Ticket Name
it_IT: Nome Ticket

en: Ticket Type
it_IT: Tipo di biglietto

en: Ticket Types
it_IT: Tickets

en: Ticket cannot be scanned for this date
it_IT: Il biglietto non può essere scansionato per questa data

en: Ticket code
it_IT: Codice ticket

en: Ticket has already been scanned
it_IT: Il pacchetto è stato salvato

en: Ticket is valid
it_IT: Tickets

en: Ticket name
it_IT: Nome Ticket

en: Ticket not found
it_IT: Biglietto non trovato

en: Ticket not valid
it_IT: Biglietto non valido

en: Ticket types
it_IT: Tipi di ticket

en: Tickets
it_IT: Biglietti

en: Tickets for events with attendees will not be updated
it_IT: I biglietti per gli eventi con partecipanti non saranno aggiornati

en: Time
it_IT: Ora

en: Time(s):
it_IT: Volta(e)

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Time Range:
it_IT: Intervallo di Tempo:

en: Time Used Asc
it_IT: Tempo utilizzato Asc

en: Time Used Desc
it_IT: Tempo utilizzato Desc

en: Time frame
it_IT: Tempi di esecuzione

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
it_IT: Tempo necessario dopo l'appuntamento per riposarsi, pulire o effettuare la transizione. Durante questo periodo, il dipendente non può essere prenotato per alcun servizio.

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
it_IT: Tempo necessario prima dell'appuntamento per la preparazione. Durante questo periodo, il dipendente non può essere prenotato per alcun servizio.

en: Time slot is unavailable
it_IT: La fascia oraria non è disponibile

en: Time slot price
it_IT: Prezzo della fascia oraria

en: Time slots are unavailable
it_IT: Le fasce orarie non sono disponibili

en: Time zone
it_IT: Fuso orario

en: Time zones
it_IT: Fusi orari

en: Times bought
it_IT: Ore Acquistate

en: Times used
it_IT: Numero di volte utilizzato

en: Timetable
it_IT: Timeline

en: Timezone
it_IT: Fuso Orario

en: Tips & suggestions
it_IT: Suggerimenti e consigli

en: Title section
it_IT: Sezione titolo

en: Title text
it_IT: Testo del titolo

en: To
it_IT: A

en: To customer
it_IT: Al cliente

en: To employee
it_IT: Al dipendente

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
it_IT: Per abilitare Google Maps, inserisci la tua chiave API di Google Maps nelle Impostazioni generali di Google.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
it_IT: Per ricevere gli aggiornamenti automatici è necessaria l'attivazione della licenza. Visita %s per attivare Amelia.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
it_IT: Per riprogrammare l'appuntamento, seleziona una data disponibile dal calendario, quindi fai clic su Conferma.

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
it_IT: Per inviare un SMS di prova, ricarica il tuo credito.

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
it_IT: Per inviare un'e-mail di prova, configurare l'opzione "E-mail mittente" nelle impostazioni di notifica.

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
it_IT: Per utilizzare le notifiche WhatsApp, collega il tuo account WhatsApp nelle Impostazioni.

en: Today
it_IT: Oggi

en: Toggle Sidebar
it_IT: Barra Laterale

en: Tomorrow
it_IT: Domani

en: Top trends
it_IT: Tendenze principali

en: Torch off
it_IT: Torcia spenta

en: Torch on
it_IT: Torcia accesa

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Amount
it_IT: Importo Totale

en: Total Amount:
it_IT: Importo Totale:

en: Total Cost:
it_IT: Costo Totale:

en: Total Number of People:
it_IT: Numero Totale di Persone:

en: Total Price
it_IT: Prezzo Totale

en: Total Services Booked
it_IT: Ordina Servizi:

en: Total amount
it_IT: Totale

en: Total appointments
it_IT: Totale appuntamenti

en: Total bookings
it_IT: Prenotazioni totali

en: Total capacity
it_IT: Capacità totale

en: Total custom fields
it_IT: Campi personalizzati totali

en: Total events
it_IT: Totale eventi

en: Total extras
it_IT: Totale extra

en: Total number of appointments
it_IT: Numero totale di appuntamenti

en: Total number of people:
it_IT: Numero totale di persone:

en: Total payments
it_IT: Pagamenti totali

en: Total people
it_IT: Totale persone

en: Total price
it_IT: Prezzo totale

en: Total services booked
it_IT: Totale servizi prenotati

en: Total tickets
it_IT: Totale biglietti

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
it_IT: Tieni traccia dei clienti che mancano agli appuntamenti o agli eventi senza inviare notifiche.

en: Trainers
it_IT: Formatori

en: Transaction
it_IT: Transazione

en: Transaction #{count}
it_IT: Transazione n.{count}

en: Transaction details
it_IT: Dettagli della transazione

en: Transactions
it_IT: Transazioni

en: Transfer
it_IT: Traduci

en: Transfer amount (%)
it_IT: Importo del trasferimento (%)

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Trigger by attribute
it_IT: Attivato da attributo

en: Trigger type
it_IT: Tipo di attivatore

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
it_IT: Prova a modificare i filtri o i criteri di ricerca per trovare i servizi che stai cercando.

en: Try adjusting your search or filters.
it_IT: Prova a modificare la ricerca o i filtri.

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
it_IT: Prova a modificare la tua ricerca per trovare ciò che stai cercando.

en: Tue
it_IT: Mar

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Turn your services into high-value packages that customers love. Combine multiple appointments into a single, discounted offer that drives bigger, more confident purchases.
it_IT: Trasforma i tuoi servizi in pacchetti di alto valore che i clienti adorano. Combina più appuntamenti in un'unica offerta scontata che stimola acquisti più consistenti e sicuri.

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type Asc
it_IT: Tipo Asc

en: Type Desc
it_IT: Tipo Descrizione

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled because of 'Minimum time required before canceling' value
it_IT: URL a cui l'utente verrà reindirizzato se l'appuntamento non può essere cancellato a causa del valore "Tempo minimo richiesto prima della cancellazione"

en: Unable to complete plugin activation. Please try again.
it_IT: Impossibile completare l’attivazione del plugin. Riprova.

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
it_IT: Impossibile disattivare il plugin. Riprova più tardi.

en: Unable to retrieve payments results
it_IT: Impossibile recuperare i risultati dei pagamenti

en: Unable to save custom fields positions
it_IT: Impossibile salvare le posizioni dei campi personalizzati

en: Unavailable Time Slots
it_IT: Fasce Orarie Non Disponibili

en: Unavailable date background
it_IT: Sfondo data non disponibile

en: Unavailable date text
it_IT: Testo data non disponibile

en: Unavailable time slots
it_IT: Fasce orarie non disponibili

en: Unblock
it_IT: Sblocca

en: Unblock customer
it_IT: Sblocca cliente

en: Undelivered
it_IT: Non Consegnato

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
it_IT: Purtroppo si è verificato un errore del server e la tua email non è stata inviata.

en: Unique (Location)
it_IT: Unico (Posizione)

en: Unique (Service)
it_IT: Unico (Servizio)

en: Unit price
it_IT: Prezzo unitario

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento della cancellazione non riuscita

en: Until
it_IT: Fino a

en: Until:
it_IT: Fino a quando:

en: Until when?
it_IT: Fino a quando?

en: Upcoming
it_IT: In Programma

en: Upcoming appointments
it_IT: Appuntamenti in programma

en: Upcoming events
it_IT: Eventi in programma

en: Upcoming events section
it_IT: Sezione Eventi in programma

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Update Service Settings
it_IT: Aggiorna impostazioni servizio

en: Update booking status automatically
it_IT: Aggiorna automaticamente lo stato della prenotazione

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
it_IT: Aggiorna lo stato della prenotazione su approvato dopo il success del pagamento dal link

en: Update following
it_IT: Aggiorna seguente

en: Update for All
it_IT: Aggiornamento per tutti

en: Update for all
it_IT: Aggiornamento per Tutti

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload file here
it_IT: Carica il file qui

en: Upload image
it_IT: Carica immagine

en: Usage
it_IT: Utilizzo

en: Usage limit
it_IT: Limite di utilizzo

en: Use Global Colors
it_IT: Usa Colori Globali

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
it_IT: Utilizza i campi personalizzati come moduli di raccolta dati per acquisire le informazioni dei clienti durante la prenotazione.

en: Use service duration for booking a time slot
it_IT: Utilizza la durata del servizio per prenotare una fascia oraria

en: Use this placeholder:
it_IT: Utilizza questo segnaposto:

en: Used
it_IT: Usato

en: Used coupon
it_IT: Coupon usato

en: User
it_IT: Utente

en: User Profile
it_IT: Profilo Utente

en: User profile
it_IT: Profilo utente

en: VAT
it_IT: IVA

en: VAT info
it_IT: Informazioni IVA

en: VAT number
it_IT: Partita IVA

en: Valid Until:
it_IT: Valido fino al:

en: Valid first and last names are required fields.
it_IT: Il nome e il cognome sono campi obbligatori.

en: Valid until
it_IT: Valido fino al

en: Validate required custom fields in the backend
it_IT: Convalida dei campi personalizzati obbligatori nel backend

en: Validate ticket
it_IT: Selettore Data

en: Value
it_IT: Valore

en: Verification expired. Please try again.
it_IT: Verifica scaduta. Si prega di riprovare.

en: Version
it_IT: Scegli un modulo che desideri personalizzare. Il modulo Step-by-Step 2.0 è la versione nuova e migliorata che offre una migliore progettazione ed esperienza utente, nonché una migliore velocità.

en: Video tutorials
it_IT: Video tutorial

en: Videos
it_IT: Video

en: View
it_IT: Visualizza

en: View All
it_IT: Vedi Tutto

en: View Cart
it_IT: Vedi di più

en: View Employees
it_IT: Visualizza Dipendenti

en: View Less Packages
it_IT: Visualizza Meno Pacchetti

en: View More
it_IT: Scopri di più

en: View More Packages
it_IT: Visualizza Più Pacchetti

en: View all
it_IT: Visualizza tutto

en: View all photos
it_IT: Visualizza tutte le foto

en: View appointments
it_IT: Visualizza appuntamenti

en: View booking
it_IT: Visualizza prenotazione

en: View employees
it_IT: Visualizza dipendenti

en: View events
it_IT: Visualizza eventi

en: View in Calendar
it_IT: Visualizza nel calendario

en: View in Package
it_IT: Visualizza Più Pacchetti

en: View invoice
it_IT: Visualizza fattura

en: View less packages
it_IT: Visualizza meno pacchetti

en: View message
it_IT: Visualizza messaggio

en: View more
it_IT: Vedi di più

en: View more packages
it_IT: Visualizza altri pacchetti

en: View packages
it_IT: Visualizza pacchetti

en: View pricing for
it_IT: Visualizza i prezzi per

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Visible
it_IT: Visibile

en: Visible at
it_IT: Visibile

en: WP Mail
it_IT: Posta WP

en: Waiting
it_IT: In attesa

en: Waiting button background color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di attesa

en: Waiting button text color
it_IT: Colore del testo del pulsante di attesa

en: Waiting for payment
it_IT: In attesa di pagamento

en: Waiting list
it_IT: Lista d'attesa

en: Waiting list availability
it_IT: Disponibilità lista d'attesa

en: Waiting list background
it_IT: Contesto della lista d'attesa

en: Waiting list capacity
it_IT: Capacità della lista d'attesa

en: Waiting list capacity must be at least 1
it_IT: La capacità della lista d'attesa deve essere almeno pari a 1

en: Waiting list confirmation
it_IT: Conferma lista d'attesa

en: Waiting list is empty
it_IT: La lista d'attesa è vuota

en: Waiting list text
it_IT: Testo della lista d'attesa

en: Warning
it_IT: Avviso

en: Watch on YouTube
it_IT: Guarda su YouTube

en: We'll notify you if a spot opens up.
it_IT: Ti avviseremo se si libera un posto.

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
it_IT: Ti avviseremo se si libera un posto e la tua prenotazione viene approvata.

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
it_IT: Abbiamo preparato un file .csv con i clienti che non sono stati importati. Dopo aver risolto i problemi, puoi riprovare.

en: We were unable to cancel your booking. Please contact admin for assistance with canceling this booking.
it_IT: Non siamo riusciti a cancellare la tua prenotazione. Contatta l'amministratore per ricevere assistenza nella cancellazione di questa prenotazione.

en: We were unable to process your booking, and it was rejected. Please contact admin if you need help or want to try booking again.
it_IT: Non siamo riusciti a elaborare la tua prenotazione, che è stata rifiutata. Contatta l'amministratore se hai bisogno di aiuto o desideri riprovare a effettuare la prenotazione.

en: Webhooks
it_IT: Webhook

en: Webhooks setup
it_IT: Configurazione dei webhook

en: Website
it_IT: Sito web

en: Wed
it_IT: Mer

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Week
it_IT: Settimana

en: Weekly
it_IT: Settimanalmente

en: Weeks
it_IT: Settimane

en: Welcome Back
it_IT: Torna Indietro

en: Welcome back
it_IT: Bentornato

en: Welcome to Amelia!
it_IT: Benvenuto su Amelia!

en: Wellness
it_IT: Benessere

en: What's New
it_IT: Crea Nuovo

en: WhatsApp Not Connected
it_IT: WhatsApp non connesso

en: WhatsApp auto-reply message
it_IT: Messaggio di risposta automatica WhatsApp

en: WhatsApp business account ID
it_IT: ID account aziendale WhatsApp

en: WhatsApp history
it_IT: Cronologia WhatsApp

en: WhatsApp settings
it_IT: Impostazioni WhatsApp

en: WhatsApp setup
it_IT: Configurazione di WhatsApp

en: WhatsApp webhook callback URL
it_IT: URL di callback del webhook WhatsApp

en: WhatsApp webhook verify token
it_IT: Token di verifica webhook WhatsApp

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
it_IT: Se disabilitato, il dipendente scelto durante la prima prenotazione verrà utilizzato per questo servizio durante l'intero pacchetto.

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
it_IT: Quando è abilitata, tutte le entità (servizi, dipendenti, sedi, pacchetti e tag) vengono caricate non appena si apre la pagina, invece di essere caricate dinamicamente tramite AJAX.

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
it_IT: Se abilitata, i clienti riceveranno un invito all'evento tramite Google Calendar.

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
it_IT: Quando questa opzione è abilitata, i clienti vedranno tutti i partecipanti elencati nel loro evento di Google Calendar.

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, i promemoria non verranno inviati se la prenotazione viene effettuata entro il tempo selezionato prima dell'appuntamento o dell'evento.

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
it_IT: Quando è abilitata, il numero totale di appuntamenti viene condiviso nell'intero pacchetto invece di essere impostato per ogni servizio.

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
it_IT: Quando è abilitata, la casella di controllo "Iscriviti" sarà selezionata per impostazione predefinita. I clienti possono deselezionarla manualmente se non desiderano iscriversi alla tua lista Mailchimp.

en: When recurring dates are unavailable
it_IT: Quando le date ricorrenti non sono disponibili

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
it_IT: Quando questa opzione è disattivata, la prenotazione verrà determinata in modo<br/>o in base all'intervallo di tempo predefinito.

en: Whole amount
it_IT: Intero importo

en: Without expiration
it_IT: Senza scadenza

en: WooCommerce Order Id
it_IT: ID ordine WooCommerce

en: WooCommerce Product
it_IT: Prodotto WooCommerce

en: WooCommerce Service
it_IT: Servizio WooCommerce

en: WooCommerce Thank you page
it_IT: Pagina di Ringraziamento di WooCommerce

en: WooCommerce payment link
it_IT: Link di pagamento WooCommerce

en: Woo Order Id
it_IT: ID Ordine Woo

en: WordPress User
it_IT: Utente WordPress

en: WordPress user
it_IT: Utente WordPress

en: Work Hours
it_IT: Orario di Lavoro

en: Work hours
it_IT: Orario di lavoro

en: Work hours setup
it_IT: Impostazione dell'orario di lavoro

en: Working Hours
it_IT: Orario di Lavoro

en: Working hours
it_IT: Orario di lavoro

en: Wrong address?
it_IT: Indirizzo errato?

en: Year
it_IT: Anno

en: Yearly
it_IT: Annualmente

en: Years
it_IT: Anni

en: Yes
it_IT: Si

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
it_IT: Stai modificando impostazioni che sono state configurate individualmente per i dipendenti. Vuoi applicare queste modifiche a tutti i dipendenti?

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
it_IT: Stai modificando un evento ricorrente. Vuoi applicare le modifiche solo a questo evento o a questo e a tutti gli eventi futuri? Nota: i biglietti per gli eventi con partecipanti non verranno aggiornati.

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
it_IT: Attualmente sei connesso a Google Calendar tramite Admin. Non è possibile sovrascrivere la connessione a Google Calendar.

en: You are currently connected to Outlook Calendar by Admin. Overriding Outlook Calendar connection is not available.
it_IT: Sei attualmente connesso al calendario di Outlook tramite Admin. Non è possibile sovrascrivere la connessione al calendario di Outlook.

en: You are on the waiting list with position
it_IT: Sei in lista d'attesa con posizione

en: You are the only provider for this service
it_IT: Sei l'unico fornitore di questo servizio

en: You are the only provider on
it_IT: Sei l'unico fornitore su

en: You are using a form that will be outdated soon!
it_IT: Stai utilizzando un modulo che presto sarà obsoleto!

en: You can also cancel and delete its future events.
it_IT: È anche possibile annullare ed eliminare gli eventi futuri.

en: You can also cancel its future events.
it_IT: È anche possibile annullare gli eventi futuri.

en: You can also clear all filters to view all services.
it_IT: È anche possibile cancellare tutti i filtri per visualizzare tutti i servizi.

en: You can also delete its future events.
it_IT: È anche possibile eliminare gli eventi futuri.

en: You can also open its future events.
it_IT: È anche possibile aprire i suoi eventi futuri.

en: You can edit or delete each appointment
it_IT: Puoi modificare o eliminare ogni appuntamento

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
it_IT: Di seguito sono riportati gli appuntamenti che hai selezionato per la prenotazione. Se desideri prenotarne altri, clicca sul pulsante sottostante.

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
it_IT: È possibile importare le seguenti colonne: Nome, Cognome, E-mail, Telefono, Sesso, Data di nascita, Note.

en: You can use this coupon for next booking:
it_IT: Puoi utilizzare questo coupon per la prossima prenotazione:

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
it_IT: È possibile utilizzare questa opzione per esportare i partecipanti in un file CSV<br/>per l'evento selezionato.

en: You don't have any appointments
it_IT: Non hai alcun appuntamento

en: You don't have any custom fields here yet...
it_IT: Non hai ancora campi personalizzati qui ...

en: You don't have any events
it_IT: Non hai alcun evento

en: You don't have any packages
it_IT: Non hai alcun pacchetto

en: You have already booked this appointment
it_IT: Hai già prenotato questo appuntamento

en: You have already booked this event
it_IT: Hai già prenotato questo evento

en: You have appointments for
it_IT: Hai appuntamenti per

en: You have appointments for this service
it_IT: Hai appuntamenti per questo servizio

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
it_IT: Hai disabilitato tutti i metodi di pagamento disponibili. Verrà utilizzato invece il metodo di pagamento predefinito dalle impostazioni generali.

en: You have entered an incorrect email.
it_IT: Hai inserito un indirizzo e-mail errato.

en: You have entered an incorrect password.
it_IT: Hai inserito una password errata.

en: You have reached maximum number of registered domains
it_IT: Avete raggiunto il numero massimo di domini registrati

en: You have successfully declined this booking request. The status has been updated in the system.
it_IT: Hai rifiutato con successo questa richiesta di prenotazione. Lo stato è stato aggiornato nel sistema.

en: You will be redirected to the payment checkout.
it_IT: Verrai reindirizzato alla cassa per il pagamento.

en: Your API key
it_IT: La tua chiave API

en: Your ID must include at least one letter
it_IT: Il tuo ID deve includere almeno una lettera

en: Your Information
it_IT: Le Tue Informazioni

en: Your Name
it_IT: Il Tuo Nome

en: Your balance has been recharged.
it_IT: Il tuo saldo è stato ricaricato.

en: Your booking has been canceled.
it_IT: La tua prenotazione è stata annullata.

en: Your booking has been successfully canceled. If you have any questions or wish to reschedule, please contact admin.
it_IT: La tua prenotazione è stata cancellata con successo. Se hai domande o desideri riprogrammare, contatta l'amministratore.

en: Your booking has been successfully completed and approved. You're all set and can expect everything to proceed smoothly.
it_IT: La tua prenotazione è stata completata e approvata con successo. È tutto pronto e puoi aspettarti che tutto proceda senza intoppi.

en: Your booking was approved, but there was an issue completing the process. Please reach out to admin to ensure everything is properly recorded.
it_IT: La tua prenotazione è stata approvata, ma si è verificato un problema durante il completamento della procedura. Contatta l'amministratore per assicurarti che tutto sia stato registrato correttamente.

en: Your booking was successfully processed, but it could not be approved. Please contact admin if you need assistance.
it_IT: La tua prenotazione è stata elaborata con successo, ma non è stato possibile approvarla. Contatta l'amministratore se hai bisogno di assistenza.

en: Your card's expiration date is incomplete
it_IT: La data di scadenza della carta è incompleta

en: Your card's expiration year is in the past
it_IT: L'anno di scadenza della carta è già passato

en: Your card's security code is incomplete
it_IT: Il codice di sicurezza della tua carta è incompleto

en: Your card number is incomplete
it_IT: Il tuo numero di carta è incompleto

en: Your card number is invalid
it_IT: Il tuo numero di carta non è valido

en: Your current changes will be lost.
it_IT: Le modifiche correnti andranno perse.

en: Your data will be saved before redirecting to another form.
it_IT: I tuoi dati saranno salvati prima di essere reindirizzati a un altro modulo.

en: Your information
it_IT: Le tue informazioni

en: Your name
it_IT: Il tuo nome

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
it_IT: La password è stata reimpostata correttamente

en: Your password has been reset successfully.
it_IT: La tua password è stata reimpostata con successo.

en: Your postal code is incomplete
it_IT: Il tuo codice postale è incompleto

en: Zoom Join Link (Participants)
it_IT: Link di partecipazione a Zoom (Partecipanti)

en: Zoom Link
it_IT: Link Zoom

en: Zoom Links
it_IT: Links Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
it_IT: Link Avvio Zoom (Host)

en: Zoom User
it_IT: Utente Zoom

en: Zoom WP hooks
it_IT: Zoom WP hook

en: Zoom join meeting (participants) link
it_IT: Link per partecipare alla riunione Zoom (partecipanti)

en: Zoom link
it_IT: Link Zoom

en: Zoom setup
it_IT: Configurazione dello zoom

en: Zoom start meeting (hosts) link
it_IT: Link per avviare la riunione con Zoom (host)

en: Zoom user
it_IT: Utente Zoom

en: (Paying now)
it_IT: (Pagando ora)

en:  (Incl. Tax)
it_IT:  (IVA inclusa)

en: and
it_IT: e

en: application ID, client ID and client secret
it_IT: ID applicazione, ID cliente e segreto cliente

en: application (client) ID and secret
it_IT: ID applicazione (client) e segreto

en: appointment is required to be booked now.
it_IT: l'appuntamento deve essere prenotato ora.

en: appointment slots left to be booked
it_IT: fasce di appuntamenti ancora da prenotare

en: appointments are required to be booked now.
it_IT: gli appuntamenti devono essere prenotati ora.

en: at
it_IT: a

en: at {time}
it_IT: in {time}

en: book appointments before the deal expires!
it_IT: Hai appuntamenti per questo servizio

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: employee
it_IT: dipendente

en: employees
it_IT: dipendenti

en: employees.
it_IT: dipendenti.

en: example@mail.com
it_IT: esempio@mail.com

en: filled
it_IT: riempito

en: from
it_IT: da

en: iCloud App-specific Password
it_IT: Password specifica per l'app iCloud

en: iCloud Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: iCloud app-specific password
it_IT: Password specifica per l'app iCloud

en: iCloud email address
it_IT: Indirizzo e-mail iCloud

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
it_IT: Indirizzo e-mail iCloud e password specifica per l'app iCloud

en: includes
it_IT: comprende

en: includes:
it_IT: include:

en: locations
it_IT: sedi

en: mandatory notice
it_IT: avviso obbligatorio

en: month
it_IT: mese

en: months
it_IT: mesi

en: of
it_IT: di

en: on
it_IT: il

en: out of
it_IT: fino a

en: people
it_IT: persone

en: people waiting
it_IT: persone in attesa

en: person
it_IT: persona

en: person waiting
it_IT: persona in attesa

en: placeholder
it_IT: segnaposto

en: plain
it_IT: semplice

en: reCAPTCHA Type
it_IT: Tipo reCAPTCHA

en: reCAPTCHA challenge expired. Please try again.
it_IT: La sfida reCAPTCHA è scaduta. Riprova.

en: reCAPTCHA configuration is invalid.
it_IT: La configurazione reCAPTCHA non è valida.

en: reCAPTCHA could not be loaded.
it_IT: Impossibile caricare reCAPTCHA.

en: reCAPTCHA on Customer Panel
it_IT: reCAPTCHA sul pannello clienti

en: reCAPTCHA on Employee Panel
it_IT: reCAPTCHA sul pannello dei dipendenti

en: reCAPTCHA setup
it_IT: Configurazione reCAPTCHA

en: reCAPTCHA validation failed.
it_IT: Convalida reCAPTCHA non riuscita.

en: results
it_IT: risultati

en: service
it_IT: servizio

en: services
it_IT: servizi

en: settings
it_IT: impostazioni

en: slot left
it_IT: posto libero

en: slots left
it_IT: posti liberi

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
it_IT: le fasce orarie selezionate sono occupate. Ti abbiamo invece offerto le fasce orarie più vicine.

en: spot left
it_IT: posto libero

en: spots left
it_IT: posti liberi

en: text
it_IT: testo

en: ticket left
it_IT: Nome Ticket

en: tickets left
it_IT: posti liberi

en: to
it_IT: a

en: try different email
it_IT: Inserisci l'email

en: until
it_IT: fino a

en: week
it_IT: settimana

en: weeks
it_IT: settimane

en: {booked}/{total} Booked
it_IT: {booked}/{total} Prenotato

en: {count} Appointment | {count} Appointments
it_IT: {count} Appuntamento | {count} Appuntamenti

en: {count} Assigned
it_IT: {count} Assegnato

en: {count} Attendee | {count} Attendees
it_IT: {count} Partecipanti | {count} Partecipanti

en: {count} Day | {count} Days
it_IT: {count} Giorno | {count} Giorni

en: {count} Employees
it_IT: {count} Dipendenti

en: {count} Extras
it_IT: {count} Extra

en: {count} Month | {count} Months
it_IT: {count} Mese | {count} Mesi

en: {count} Selected
it_IT: {count} Selezionato

en: {count} Service | {count} Services
it_IT: {count} Servizio | Servizi {count}

en: {count} Spots
it_IT: {count} Punti

en: {count} Total
it_IT: {count} Totale

en: {count} Week | {count} Weeks
it_IT: {count} Settimana | {count} Settimane

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
it_IT: {count} L'appuntamento è stato cancellato. | {count} Gli appuntamenti sono stati cancellati.

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
it_IT: {count} L'appuntamento non è stato eliminato. | {count} Gli appuntamenti non sono stati eliminati.

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
it_IT: {count} Il coupon è stato eliminato. | {count} I coupon sono stati eliminati.

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
it_IT: {count} Il coupon non è stato eliminato. | {count} I coupon non sono stati eliminati.

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
it_IT: {count} Impossibile eliminare il cliente a causa di prenotazioni future. | {count} Impossibile eliminare i clienti a causa di prenotazioni future.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
it_IT: {count} cliente eliminato. | {count} clienti eliminati.

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
it_IT: {count} I clienti non sono stati importati a causa della mancanza del nome, del cognome, di un indirizzo e-mail non valido, del numero di telefono o di una combinazione di questi motivi.

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
it_IT: {count} Nella tua lista clienti esistono già clienti con lo stesso indirizzo e-mail. Se scegli di sovrascrivere questi record, alcuni dei loro dati attuali saranno sostituiti con nuove informazioni.

en: {count} day | {count} days
it_IT: {count} giorno | {count} giorni

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
it_IT: {count} Il dipendente è stato eliminato. | {count} I dipendenti sono stati eliminati.

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
it_IT: {count} Il dipendente non è stato eliminato a causa di prenotazioni future. | {count} I dipendenti non sono stati eliminati a causa di prenotazioni future.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
it_IT: {count} La prenotazione dell'evento è stata cancellata. | {count} Le prenotazioni dell'evento sono state cancellate.

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
it_IT: {count} La prenotazione dell'evento non è stata cancellata. | {count} Le prenotazioni dell'evento non sono state cancellate.

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
it_IT: {count} L'evento è stato eliminato. | {count} Gli eventi sono stati eliminati.

en: {count} event | {count} events
it_IT: {count} evento | eventi {count}

en: {count} hour | {count} hours
it_IT: {count} ora | {count} ore

en: {count} item selected | {count} items selected
it_IT: {count} elemento selezionato | {count} elementi selezionati

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
it_IT: {count} posizione è stata eliminata. | {count} posizioni sono state eliminate.

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
it_IT: {count} La posizione non è stata eliminata a causa di prenotazioni future. | {count} Le posizioni non sono state eliminate a causa di prenotazioni future.

en: {count} minute | {count} minutes
it_IT: {count} minuto | {count} minuti

en: {count} month | {count} months
it_IT: {count} mese | {count} mesi

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
it_IT: {count} Il pacchetto di prenotazioni è stato eliminato. | {count} I pacchetti di prenotazioni sono stati eliminati.

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
it_IT: {count} Il pacchetto di prenotazioni non è stato eliminato. | {count} I pacchetti di prenotazioni non sono stati eliminati.

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
it_IT: {count} Il pacchetto è stato eliminato. | {count} I pacchetti sono stati eliminati.

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
it_IT: {count} Il pacchetto non è stato eliminato a causa di prenotazioni future. | {count} I pacchetti non sono stati eliminati a causa di prenotazioni future.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
it_IT: {count} La risorsa è stata eliminata. | Le risorse {count} sono state eliminate.

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
it_IT: {count} La risorsa non è stata eliminata. | Le risorse {count} non sono state eliminate.

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
it_IT: {count} Il servizio è stato eliminato. | {count} I servizi sono stati eliminati.

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
it_IT: {count} Il servizio non è stato eliminato. | {count} I servizi non sono stati eliminati.

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
it_IT: {count} tax è stato eliminato. | {count} taxes è stato eliminato.

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
it_IT: {count} tax non è stato eliminato. | {count} taxes non è stato eliminato.

en: {count} week | {count} weeks
it_IT: {count} settimana | {count} settimane

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
it_IT: {count}x Appuntamento | {count}x Appuntamenti

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
it_IT: {successfulImports} di {totalRows} clienti sono stati importati nel tuo elenco clienti.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
it_IT: "Data e ora della prenotazione" imposterà il limite in base alla data in cui viene creata la prenotazione, indipendentemente dalla data e dall'ora dell'evento. La 'Data e ora di inizio dell'evento<br>' lo imposterà in base alla data e all'ora di inizio dell'evento.
